Super liga (27.kolo): Kragujevčani na pragu Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Super liga (27.kolo): Kragujevčani na pragu Evrope!

Super liga (27.kolo): Kragujevčani na pragu Evrope!

Ne tako rezultatski uzbudljivo 27. kolo Super lige, donelo je derbi za plasman u Evropu, u kojem su rukometaši kragujevačkog Radnićkog slavili nad direktnim konkurentom, novosadskom Vojvodinom 25:23 (10:12). Takoje kragujevački rukomet prvi put dobio priliku da nastupa na evropskoj sceni, a istina, šanse da se to ne desi su samo teoretske.

U ostalim susretima, Partizan DO je savladao Proleter u Zrenjaninu 33:22 (17:16), furioznim drugim poluvremenom, predvođen Babićem (8) i Beočaninom (7), ubacivši Zrenjanince u probleme što se tiče opstanka i održavši sebe na poziciji "pet", koja vodi u Evropu. Crvena zvezda je nastavila pobednićki niz protiv PKB-a 29:22. Crvenka je uzela neophodne bodove protiv Planinke 32:31, dok su Metaloplastika nad Dinamom 38:26 i Priboj nad Jugovićem 28:23, slavili sigurne pobede.

Crvenka 25 – 14

Radnički – Vojvodina Železničar 25:23 (10:12)
KRAGUJEVAC. – Dvorana: „Jezero“. Gledalaca: 1.500. Sudije: Stojković
(Niš) i Nikolić (Leskovac). Sedmerci: Radnički 3(2), Vojvodina 4(4).
Isključenja: Radnički 14, Vojvodina 12 minuta. Crveni karton: Milošević
(Radnički) u 54.minutu (tri isključenja).
RADNIČKI: Đukić 8, Pavlović, Milošević, Prodanović, Mitrović 2, Zlatanović (16 odbrana), Bosić, Tica 3, Božović 3, Petrović, Radojičić 2, Ilić 7(2), Milinčić, Milić. Trener: Slobodan Jokanović.
VOJVODINA: Abadžić (2 odbrane), Hodžić, Jovanović 1, Mandić 2, Popov
4(1), Radišić, Barišić 3, Radaković 1, Todorović, Knežević (9 odbrana), D.Sudžum 5(3), N.Sudžum 5, Radojčić 2, Aleksić. Trener: Darko Jevtić.
SEMAFOR: 2:4 (9.minut), 4:9 (17), 7:11 (22), 10:11 (29), 13:13 (35), 14:13
(36), 18:14 (41), 19:17 (49), 22:18 (54), 25:21 (58).
U utakmici koja će se zbog svoje uzbudljive sadržajnosti dugo pamtiti, rukometaši Radničkog uspeli su da ostvare izuzetno značajnu pobedu, koja najverovatnije da znači sigurno igranje u evropskim takmičenjima u
narednoj sezoni. Da li zbog značaja utakmice ili nečeg drugog, Kragujevčani su tokom prvog poluvremena napravili neuobičajno veliki broj grešaka, imali su samo startno vođstvo, dok su konstantno Novosađani bili u vođstvu. Pored brojnih grešaka domaćeg tima, na ruku su im išle i neke sudijske odluke, što su znali da iskoriste i činilo se, u 17.minutu, steknu kapitalnu prednost od pet golova, 4:9. Međutim, igrači Radničkog se nisu predavali, uspeli su da do odlaska na odmor ublaže prednost Vojvodine, a ono što je zabrinjavalo jeste da je neposredno pred zvuk sirene isključenje zaradio Pavlović, tako da je i unastavk Radnički ušao sa igračem manje na parketu.

Drugo poluvreme bilo je za posebnu priču, odavno nije viđena takva borbenost, kakvu su demonstrirali igrači Radničkog. Nošeni odličnom podrškom ne baš velikog broja gledalaca, uspeli su da se „vrate“ u utakmicu i to na vrlo impresivan način, koji u najboljoj meri je odslikao pomenutu borbenost. Naime, kragujevački tim je do izjednačenja došao u 35.minutu, 13:13, u trenucima kada je imao dvojicu igrača manje na terenu, a već u sledećem napadu, doduše sa „samo“ jednim igračem manje, došao i do drugog vođstva na utakmici, 14:13. Ti detalji u mnogome su kreirali kasniji tok susreta, domaći su uspeli da se u nekoliko navrata odlepe na plus četiri, a iako se Vojvodina približavala na dva gola, više se nije postavljalo pitanje pobednika. Pobeda je svakako delo timske igre, ali pojedinci itekako zaslužuju da se pomenu. Golman Dejan Zlatanović, činio je čuda na golu, izuzetnom rolom sa četiri uzastopne odbrane s početka drugog dela, čini se da je saigračima ulio neophodno samopouzdanje za preokret koji se kasnije dogodio. Najmlađu u kragujevačkoj postavi, Nemanja Ilić, inače juniorski reprezentativac Srbije, odigrao je izuzetno zrelo i što je najvažnije realizatorski gotovo nepogrešivo. Serijom golova doprineo je sigurnom hodu Radničkog. I
konačno, Milan Đukić je bio najefikasniji, možda i pravi „motor“ ekipe, a pre podne uoči meča proveo je u zdravstvenim ustanovama, sa temperaturom od 39 stepeni. Ne treba zaboraviti svakako ni odličan doprinos Ivana Milinčića, koji se nije upisao u strelce, ali je odradio lavovski deo posla u fazi odbrane. I svi ostali su u određenom trenutku znali da doprinesu timu, koga više ništa ne može da odvoji od Evrope.

– Mislim da je ključni detalj na utakmici bio taj psihološki momenat, kada nismo pali posle vođstva rivala od pet golova razlike. Govorio sam igračima da je ta prednost dostižna, ali da se ne može anulirati tek tako za pet minuta, već mora da se gine i krvari da bi se neutralisala. Odigrali smo jedno fantastično drugo poluvreme, broj tehničkih grešaka, kojih smo imali deset u prvom delu, sveli na minimum i zahvaljujući odličnoj publici uspeli smo da se vratimo u meč i pobedom se odužimo za pruženu podršku. Sve čestitke mojim igračima, Kragujevac je zaslužio ovako nešto, rekao je Slobodan Jokanović trener Radničkog.

Bez obzira što se u hali „Jezero“ okupilo manji broj gledalaca od očekivanog, atmosfera je bila na izuzetnom nivou. Došli su brojni sportisti iz Kragujevca da pruže podršku rukometašima, prednjačili su košarkaši na čelu sa Miroslavom Mutom Nikolićem, koji je verovatno bio jedan od najgrlatijih na tribinama. Bili su i odbojkaši, rukometašice, fudbaleri …

Za pohvalu je i iskazano dostojanstvo novosadskog tima, koji su eventualnom pobedom u Kragujevcu, takože mogli da trasiraju put ka Evropi. Sportski su čestitali Radničkom, na igri i pobedi, poželevši im mnogo uspeha u narednoj sezoni na međunarodnoj sceni.
– Pobedio je Radnički kao tim, pobedio je Radnički kao klub, dakle sve ono što Vojvodina nije. Mi smo našu šansu ispustili u prvom poluvremenu, kada smo imali snage i držali se dogovora. Domaćin je u nastavku zaigrao
izuzetno borbeno, zasluženo je došao do pobede, rekao je Darko Jevtić, trener Vojvodine.

Inače, utakmica je počela minutom čutanja, čime je odata počast nedavno preminulom Zoranu Kurtešu, nekadašnjem igraču, treneru i selektoru SRJ, koji je u upravo završenoj sezoni osvojio titulu prvaka Rumunije sa Konstancom, a između ostalog bio je i trener Vojvodine. Sigurno ostavio je upečatljiv trag na srpskoj rukometnoj sceni.