U20 EHF EURO 2018: Hrvatska i Slovenija obezbedile TOP 8 - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan U20 EHF EURO 2018: Hrvatska i Slovenija obezbedile TOP 8

U20 EHF EURO 2018: Hrvatska i Slovenija obezbedile TOP 8

PIŠE: Stefan Branežac

Nakon drugog takmičarskog dana na Evropskom prvenstvu za juniore u Celju, reprezentacije Hrvatske i Slovenije zabeležile su maksimalan učinak te na taj način obezbedile plasman u drugu rundu takmičenja.

U uvodnom meču današnjeg programa, selekcija Hrvatske savladala je Poljsku rezultatom 35:27 ( 17:14 ). Stekli su izabranici Vladimira Vujovića prednost na samom početku meča, najviše zahvaljujući golovima Ivana Martinovića. Poljaci su ubrzo uhvatili priključak, međutim, usledilo je nekoliko tehničkih grešaka krajem prvog poluvremena, što su iskoristili Hrvati i na poluvreme otišli sa tri gola prednosti. Već od starta drugog dela igre, zaigrala je Hrvatska znatno angažovanije u fazi odbrane, dok je Josip Šarac sa druge strane bio nerešiva enigma za Poljake. Održavali su reprezentativci Hrvatske prednost tokom celog drugog poluvremena, tako da se pobednik meča nije dovodio u pitanje. Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Josip Šarac sa 10 pogodaka, dok se u timu Poljske istakao Mauer koji se 6 puta upisao u listu strelaca. U poslednjem kolu grupe C, Hrvatska će u derbiju odmeriti snage sa selekcijom Španije, a taj meč na programu je u nedelju od 13 časova.

Pružila je selekcija Izraela žestok otpor Slovencima, ali to nije bilo dovoljno da se savlada domaćin takmičenja. Izabranici Saše Prapotnika zabeležili su pobedu od 28:24 (15:13) koja je bila vredna plasmana u drugu fazu takmičenja. Kombinovao je strateg slovenačke reprezentacije, što su borbeni Izraelci iskoristili i poveli na početku meča sa tri gola razlike. Uhvatili su Slovenci priključak, igralo se gol za gol, pa je rezultatski egal bio do polovine prvog dela igre. Povela je Slovenija sa tri gola razlike krajem prvog poluvremena i u tim trenutcima se činilo da će slomiti otpor Izraela, ali je golman selekcije Izraela Šamir, održavao svoju ekipu u životu. U nastavku utakmice, nastavilo se u istom ritmu. Izrael je uspeo da nadoknadi minus od dva gola, pa je rezultat 15 minuta pre kraja meča bio nerešen. U poslednjih deset minuta uspela je Slovenija da konačno slomi otpor Izraela, na krilima Ocvirka i kapitena Kosija. Najefikasniji igrač u selekciji domaćina šampionata bio je Grega Ocvirk sa 11 golova, dok je Izrael predvodio Adir Koen sa 8 pogodaka. U poslednjem kolu prve faze takmičenja, sastaće se Slovenija i Srbija u meču koji će odlučiti pobednika grupe B.

Dvoboj dve ekipe sa Balkana, zakazan je za nedelju od 19 časova.