U20 EHF EURO 2018: Pirova pobeda Hrvatske, Francuzi u polufinalu - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan U20 EHF EURO 2018: Pirova pobeda Hrvatske, Francuzi u polufinalu

U20 EHF EURO 2018: Pirova pobeda Hrvatske, Francuzi u polufinalu

PIŠE: Stefan Branežac

Reprezentacija Hrvatske zabeležila je pobedu u poslednjem kolu grupne faze takmičenja na Evropskom prvenstvu za juniore u Celju. Izabranici Vladimira Vujovića slavili su nad Portugalom rezultatom 30:23 ( 17:11 ).

PORTUGAL – HRVATSKA 23:30 ( 11:17 )

Dvorana Zlatorog

PORTUGAL: Fernandes 2, Frade 2, Gaspar B. 3, Gaspar M., Gomes 1, Mendonca 1, Monteiro, Nekrushets 3, Pinto 1, Popovici, Reis, Ribeiro 1, Silva D. 8, Silva F. 1, Valerio, Vieira

HRVATSKA: Bahtijarević 4, Eres, Grahovac 1, Lučin 4, Martinović 5, Miličević 6, Panjan, Papić, Repušić, Šarac 2, Špruk 5, Strbad 1, Vekić 1, Vistorop, Vozila 1

Utakmica poslednjeg kola grupne faze nije imala rezultatski značaj, pošto je nakon jučerašnjih mečeva bila poznata sudbina obe selekcije u nastavku takmičenja, Hrvatska će u razigravanje za plasman od 5. do 8. mesta, dok će Portugal, najprijatnije iznenađenje ovog šampionata, nadmetanje nastaviti u polufinalu. Iskoristili su Vladimir Vujović i Pedro Vieira ovu situaciju pa su šansu pružili i igračima koji su imali manju minutažu u dosadašnjem toku prvenstva. U takvoj konstelaciji snaga bolje su se snašli Hrvati, pa su već u prvih 15 minuta utakmice stekli prednost od pet golova razlike.

Svoju šansu u taboru Hrvatske u potpunosti je iskoristio na crti Adrijan Miličević, koji je bio najzaslužniji za stečenu prednost svog tima. Treba napomenuti da u timu Hrvatske nije bilo Halila Jaganjca, dok se u sastav vratio Josip Šarac, koji je propustio meč sa Francuskom. Sjajnom odbranom, izabranici Vladimira Vujovića u potpunosti su izbacili Portugalce iz napadačkog ritma, da bi na dva minuta pre kraja prvog dela igre, Vito Bahtijarević svojim pogotcima doneo prednost Hrvatskoj od +8. Ipak, Portugal sa dva uzastopna gola smanjuje zaostatak i na odmor se odlazi sa rezultatom 17:11 u korist Hrvatske.

Drugo poluvreme nije donelo previše uzbuđenja, Portugalci nisu uspeli da smanje zaostatak na manje od pet golova, pa su Hrvati sigurnom igrom koračali ka prvoj pobedi u grupi glavne faze. Senku na ovaj susret bacila je povreda kolena Oleksandera Nekrushetsa, koji je iznet sa terena u 42. minutu. Selekcija Hrvatske je održavala stečenu prednost iz prvog poluvremena, što je ispostaviće se bilo dovoljno za pobedu krajnjim rezultatom 30:23. U selekciji Hrvatske najefikasniji je bio pivot Adrijan Miličević sa šest pogodaka, dok je u taboru Portugala ponovo najraspoloženiji bio Diogo Silva, koji je osam puta zatresao pritivničku mrežu.

Hrvatska će u borbi za plasman od 5. do 8. mesta sledeći meč odigrati u petak od 12 časova, sa trećeplasiranom ekipom grupe M1.