EP za kadetkinje: Danska šampion Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball EP za kadetkinje: Danska šampion Evrope!

EP za kadetkinje: Danska šampion Evrope!

Rukometašice Danske su u uzbudljivom i neizvesnom finalu EP za kadetkinje , pobedile reprezentaciju Rusije rezultatom 24:23 (10:16) . Najzaslužnije kod Dankinja za preokret i pobedu su svakako golman Sesil Greve koja je odbranila 18 šuteva i Ebesen koja je postigla 5 golova . Kod Ruskinja Vakterova je odbranila 20 lopti , dok je Milova postigla 8 golova .

Ruske rukometašice su susret započele odbranom 5-1 , kojom su uspele da zbune Dankinje i na startu utakmice povedu 3:1 . Ali su se danske igračice ubrzo trgle , na gol je stala Klausen i pomogla da se rezultat preokrene na njihovu vodenicu . Ruskinje su se uglavnom služile solo prodorima  i uspele opet da povedu sa 4:5 i pri tom rezultatu selektor Danske traži tajm-aut , koji je ipak više odgovarao Ruskinjama , koje su nastavile da vode . Kada su bekovi Danske istrošile sve lopte šutirajući sa 9 metara , od 19 minuta , pri rezultatu 10:12 , pa do kraja prvog poluvremena , Ruskinje prave neverovatnu seriju od 0:4 i odlaze na odmor sa zalihom od 6 golova i činilo se da će pobednik biti “zborna komanda” , pošto su Dankinje jedino na utakmici vodile u 7 minutu sa 4:3 .

I drugo poluvreme nije donelo ništa dobro za Skandinavke . Ruskinje su uspevale da ubojitim napadima održe svoje vođstvo na 3-4 gola prednosti . A onda u 46 minutu na scenu stupa danski golman Greve koja “skida” dva penala Milovoj i daje “vetar u leđa” svojim saigračicama da još jače jurišaju na ruski gol . Iako su imale igrača manje , uspele su da nadigraju rusku odbranu i postignu pogodak koji ih je doveo na 20:22 , deset minuta pred kraj utakmice . Greve se razbranila na golu , a njene saigračice su to iskoristile da u 53 minutu izjednače rezultat na 22:22 . U neizvesnoj završnici , Ruskinje su uspele da iznude sedmerac , ali Greve je lako odbranila pokušaj Milove , a kazna je ubrzo usledila u vidu pogodka za Dansku , koja nakon dužeg vremena preuzima prednost 23:22 (55 minut) . Ali je i Danšina uspela da poravna rezultat na 23:23 . U tom momentu danski selektor traži tajm-aut , kako bi svojim pulenkama dao poslednje savete . Ali su u tom napadu Dankinje brzopleto izgubile loptu . A ni Ruskinje se nisu snašle pa su greškom u dodavanju poklonile loptu danskim rukometašicama , koje su taj poklon iskoristile na pravi način u vidu pogodka i nove prednosti 24:23 . Poslednji napad na ovoj utakmici su imale Ruskinje i priliku da odvedu susret u produžetke , ali 15 sekundi pre kraja , pokušaj Šukalove sa krila , lako brani Greve i slavlje Dankinja u Čairu je moglo da počne.

DANSKA-RUSIJA 24:23 (10:16)

Hala Čair , Niš

DANSKA : Greve 15 odbrana + 3 sedmerca, Klausen 7 odbrana , Biltoft 2 , Pedersen A.M 4 , Hindal 2 , Kristiansen , Knudsen , Pedersen S. 5 , Kristensen L. , Mogensen 1 , Voler 1 , Ebesen 5 , Madsen 4 , Kristensen M. .

RUSIJA : Vakterova 19 odbrana + sedmerac , Kondrašina , Zagajnova , Čopikjan , Korobkova , Krasnitskaja 3 , Milova 8 , Vjakireva , Garanina 1 , Rjabinina , Danšina 7 , Šukalova 1 , Vedekina , Divak 3 .

Kretanja rezultata: 3-1  4 min,3-3  5 min, 4-5  8 min, 5-7 10 min,6-10 14 min, 8-12 17 min,10-12 19 min,10-15 26 min,10-16 30 min,12-16 32 min, 14-18 36 min, 15-20 41 min, 17-21 45 min, 19-21 51 min, 21-22 52 min, 22-22 53 min, 23-22 55 min, 23-23 57 min, 24-23 58 min, 24-23 KRAJ

HAJNE ERIKSEN, selektor Danske

“Bila je ovo teška utakmica , čestitam Rusiji na velikoj borbi .Mi smo uspeli da se vratimo iz mrtvih , jer smo bili u stalnom minusu i to me čini jako srećnim i ponosnim”.

KATRINE HINDAL , rukometašica Danske

“Uspele smo da osvojimo zlato i time smo ostvarile san . Presrećna sam”.

LEVON AKAPJAN, selektor Rusije

“Čestitam Danskoj na zlatnoj medalji . Mi smo planirali da dođemo do finala i to smo i uradili .Protivnik je odigrao na veoma visokom nivou , delovalo je da su izgubili utakmicu , ali su smogli snage da se vrate i pobede”.