EP za kadetkinje: Norveška obezbedila polufinale! - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball EP za kadetkinje: Norveška obezbedila polufinale!

EP za kadetkinje: Norveška obezbedila polufinale!

U dramatičnoj završnici susreta Norveške i Mađarske , skandinavske igračice su bile spretnije i pobedom od 29:28 (17:14) rezervisale kartu za polufinale . Kod fascinantnih Norvežanki , najbolji strelci su Hansen sa 7 i Rasmusen sa 6 golova . Kod nesrećno poražene Mađarske , Hajgato je upisala 10 odbrana , a Klivnji 9 golova .

Na startu susreta i jedna i druga reprezentacija su se smenjivale u vođstvu , ali je semafor vrlo često prikazivao i nerešen rezultat . Mađarice su u situaciji sa čak tri igrača manje uspele da dva puta postignu pogodak i da ostanu i dalje u igri . Norvežanke su se dosta mučile u napadu , pošto su Mađarice stalno agresivno izlazile na srednjem beku Henriksen , pa je napad Skandinavki bio spor i nerasnovrstan . Klivnji je u napadu bila nerešiva enigma za Norvešku , pa čak ni 5-1 odbrana nije uspela da spreči u postizanju golova . Iako su i Mađarice dosta grešile , pre svega u napadu , uspele su da poslednjih pet minuta prvog poluvremena naprave seriju od 1:4 i na zasluženi odmor odu sa 14:17 na svom kontu .

I početak drugog poluvremena nije doneo ništa novo . Mađarice nastavljaju svoj ritam i održavaju prednost , dok se Norvežanke i dalje muče u napadačkim akcijama . Ali nije ni kriza kod Norveške dugo potrajala . Iako im je trebalo skoro 9 minuta da izjednače rezultat (21:21 , 41 minut) , norveške igračice su pokazale da mogu i to da učine . Mađarice ne dopuštaju preokret , već i dalje nastavljaju da održavaju rezultat u svoju korist . Ali onda na gol Norveške staje rezervni golman Tolefsrud i bukvalno spušta roletnu svog gola . U tome joj je pomogla i nespretnost mađarskih igračica koje su se više trudile da šutiraju iz mrtvih uglova , nego li iz izgrađenih pozicija . Uprkos takvoj konfuznosti , Mađarice su zadržavale minimalnu prednost . Mađarski selektor Pap u 53 minutu , pri nerešenom rezultatu 26:26 , traži tajm-aut . Ali je taj minut predaha očito više koristio Norveškoj selekciji , koja se rastrčala po terenu i prvi put u ovom delu igre preuzela prednost .  Dosta dugo se čekalo na sledeći pogodak , a taj pogodak su postigle Mađarice za izjednačenje . I za minut vremena su viđena dva zadnja gola . Norvežanke opet postižu gol , ali ubrzo im istom merom vraćaju i Mađarice i opet semafor pokazuje nerešen rezultat . Norvežanke su predzadnji napad organizovale preko pivota koji je , 28 sekunde pre kraja , iznudio sedmerac . Kapiten Hansen je bila precizna sa linije od 7 metara i donela je prednost svom timu . U zadnjem napadu Mađarske , Klivnji je šutirala sa 9 metara , ali je Tolefsrud lako odbranila taj pokušaj i zapečatila sudbinu Mađarica . Krajnji rezultat 29:28 i dve različite slike na terenu : uplakane Mađarice , zbog propuštene šanse, i presrečne Norvežanke zbog overe polufinala .

Treba napomenuti da je selekcija Mađarske na ovaj šampionat doputovala bez 5 standardnih prvotimki , koje su ostale kući , zbog povreda .

NORVEŠKA-MAĐARSKA 29:28 (14:17)

Hala Čair , Niš

NORVEŠKA : Tolefsrud 6 odbrana , Tomerbake 11 odbrana + sedmerac  , Kjelsberg 2 , Rasmusen 6 , Henriksen 3 , Hansen 7/3 , Smit , Nordus 2 , Obadli 2 , Skibenes , Skogrand 2 , Bakerud 1,  Stordal 4 , Dolmset .

Sedmerci : 5/3  Isključenja : 8 minuta

MAĐARSKA : Hajgato 10 odbrana , Kuruč 8 odbrana + sedmerac , Tot O. 3 , Sigmond F. , Takač L. 6 , Tot E. , Kovač , Nagi , Krizan 1 , Sigmond V. 2 , Takač F. , Klivnji 9/1 , Miko 5 , Budai .

Sedmerci 3/1   Isključenja : 8 minuta

MIA HOGDAL , selektor Norveške

„Ponosna sam i zadovoljna zbog plasmana u polufinale . To je više nego što smo očekivali . Ovo je već treći meč da igramo lošije prvo poluvreme i da se u drugom vraćamo i prestižemo prednost rivala i to što ne odustajemo me čini još ponosnijom“.

SOFI SKIBENES , rukometašica Norveške

„Naš tim je odigrao sjajno i timski duh je prevladao u ovom susretu . Presrećna sam , pokazali smo kolektiv i zahvaljujem se saigračicama na prikazanoj igri“.

ĐORĐI PAP , selektor Mađarske

„Naša igra je bila na visokom nivo
u i na terenu se odvijala i taktička borba . U nekim segmentima utakmice smo bili i bolji , ali smo poraženi sa golom razlike i to je sport . Čestitam timu , odlično je odradio posao i pokazale su da pripadaju samom vrhu“.

KINGA KLIVNJI , rukometašica Mađarske

„Dale smo sve od sebe , borile se do kraja . Teško je kada igrate celu utakmicu dobro i na kraju izgubile sa golom razlike“.