SP KADETA: Nova rapsodija Slovenaca - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball SP KADETA: Nova rapsodija Slovenaca

SP KADETA: Nova rapsodija Slovenaca

Slovenski su kadeti kroz grupnu fazu natjecanja proputovali pola svijeta. Pokušale su im se suprotstaviti dvije najbolje panameričke ekipe (Brazil, Argentina), Tunis te danas Japan, ali nitko od njih nije mogao napustiti teren uzdignute glave. Neumoljiva ‘mašinerija’ stratega Janija Klemenčiča imala je rješenje za svakoga, ‘zid’ za svaki napad i ‘lijek’ za svaku obranu.
Najteže je do danas stradala Argentina, 29:15, da bi joj se u četvrtom kolu priključio Japan. Slovenski su mladi rukometaši uzeli nova dva boda na vrlo uvjerljiv način, krajnjim rezultatom 37:23.
Ljevoruki su igrači Slovenije očito od samog početka odlučili proslaviti Međunarodni dan ljevaka pa su nakon uvodnog pogotka kapetana Malusa desni krilni Marguč sa tri te desni bek Janc torpedirali japanske vratare. Jaki je tempo utakmicu odveo do rezultata 6:3 već u petoj minuti susreta. Japanci su bili potpuno nemoćni, čak i kada su uspjeli zabiti protivnici su ih izuzetno jednostavno nakon brzog centra u nekoliko poteza izigrali.
Problema nije bilo ni na postavljenu zonu –timu iz domovine samuraja presudila je odlična suradnja slovenskih bekova sa moćnim pivotom Stojničem Sa dva je vezana pogotka svoj tim doveo u prednost od 10:6 prije nekolikominutnog perioda u kojem su Japanci konačno uspjeli odigrati gol za gol. No, podižu tada Klemenčičeve trupe razinu obrane i po seriji 4:0 već u 22. minuti susreta vode sa 17:9. Tek pred sam kraj poluvremena su Japanci po prvi puta u meču tri puta zaredom parali mrežu suparnikovih vratara. Seriju je prekinuo Janc svojim četvrtim pogotkom za konačni rezultat poluvremena 19:13.
Iako je prednost bila uvjerljiva već tada, slovenska je struka i drugo poluvrijeme odlučila otvoriti startnim sastavom. Unatoč tome, nije se ekipa uspjela dodatno ‘odlijepiti’. Patio ih je (također ljevoruki) japanski bek Ishado svojim vrlo neugodnim šutom. Već do 46. minute im je postigao svoj peti pogodak u nastavku susreta (29:20) što je bilo dovoljno da selektoru Janiju Klemenčiču ‘prekipi’ te pozove svoju jedinu minutu predaha. U slabo popunjenoj dvorani lekcija igračima se čula i na drugu stranu terena do prostora za medije, a dala je itekako rezultat i na terenu.
U narednih šest minuta Janijev tim ne prima ijedan pogodak, dok odličan dan ljevorukih igrača nastavlja drugi desni bek Krečič. U seriji 5:0 četiri su pogotka bila njegovo djelo, dodao je još jedan nakon što je seriju slovenskih pogodaka nakratko prekinuo, pogađate – Ishado. Njegov je tim u samoj završnici utakmice odlučio maksimalno ublažiti tempo te je na taj način održao razliku konačnog poraza na 14 pogodaka. Konačnih 37:23 je, kako to i doliči, postavio još jedan ljevak – Nejc Planinc.
Napomenimo i dva impresivna statistička podatka o slovenskom napadu: ukupna je realizacija iznosila 84,1%, dok su Janijeve trupe kontru šutirali savršenih 17/17.

SLOVENIJA U19 – JAPAN U19 37:23 (19:13)
Gledalaca: 300
Isključenja: Slovenija U19 6 minuta (Kavčič, Sokolič, Marguč), Japan U19 0 minuta
Sedmerci: Slovenija U19 1/2, Japan U19 3/4
SLOVENIJA U19: Kastelic 9 obrana, Leben 4+1 obrana; Moljk, Stojnič 4, Kavčič 1, Vlah, Kocbek 1, Janc 8, Krečič 5, Prevolnik, Kotar 4, Malus 2, Sokolič 2, Planinc 1, Marguč 7, Cvetko 2
JAPAN U19: Horoya 1 obrana, Takamitsu 0 obrana, Nakamura 3 obrane; Sonoda, Yasumoto, Tastao 4, Ozawa 1, Ishado 8, Otani, Yasuhira 3, Makino, Nomura 1, Yamamoto 3, Yamada 1, Kawakami 1, Tokuda 1
SEMAFOR: 3:1 (3′), 4:3 (4′), 6:3 (5′), 8:4 (8′), 8:6 (11′), 11:6 (14′), 12:8 (15′), 13:9 (17′), 17:9 (22′), 18:10 (25′), 18:13 (29), 19:13 (30′), 21:14 (34′), 23:15 (37′), 25:18 (41′), 28:18 (43′), 29:20 (46′), 34:20 (51′), 35:21 (53′), 35:23 (55′), 37:23 (60′)
IGRAČ UTAKMICE: Gal Marguč