POVRATAK KRUNE: Norveška je prvak Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2020 - ŽENE POVRATAK KRUNE: Norveška je prvak Evrope!

POVRATAK KRUNE: Norveška je prvak Evrope!

U finalnoj utakmici 14. Evropskog prvenstva za dame u Danskoj, Norveška je savladala branioca titule Francusku 22:20 (14:10), zahvaljujući boljoj odbrani u samom finišu. Skandinavke su sa osam pobeda iz isto toliko mečeva, osvojile rekordnu osmu titulu šampiona starog kontinenta.

Ukupno je ovo 12 medalja Norveške na EP. Na posotolju nije bila samo u dva navrata – 2000. godine u Rumuniji, i 2018. u Francuskoj.

Najzaslužnija za finalnu pobedu bila je golman Solberg sa 16 odbrana, uz nekoliko ključnih u samoj završnici kada se rezultat lomio.

FRANCUSKA-NORVEŠKA 20:22 (10:14)

FRANCUSKA: Lejno (6 odb., 1 sed.), Darle (7 odb., 1 sed.), Nokandi 0/1, Koatanea 1/2, Valentini, Zadi Deuna 3/7, Kujate, Nijakate 3/4, Dembele Pavloviќ 1/1, Ugolin 1/6, Flips 3/6, Kanor 0/2, Edvige, Fopa 5/8, Nze Minko 1/4, Lakraber 2/3.

NORVEŠKA: Solberg (16 odb.), Lunde, Rajstad 2/6, Arncen, Kristijansen 4/8, Frafjord, Loke, Skogrand 4/6, Mork 4/8, Oftedal 3/8, Larsen 0/1, Dale 1/1, Herem 3/4, Solberg-Isaksen 1/2, Brejstol.

Nakon nešto sporijeg starta, Norveška je serijom 5:0 povela sa 7:4, zagospodarila terenom i u finišu prvog dela stekla velikih plus pet. Olivie Krumbolc je uspeo da podigne ekipu na poluvremenu i nađe način da je vrati u igru. Malo po malo, Francuskinje su smanjivale zaostatak predvođene najvećim iznenađen finalnog meča, 19-godišnjom Fopa koja je bila najraspoloženija u napadu.

Serijom 4:0, Francuska je prišla na 15:16, a golom Lakraber iz sedmerca u 53. minutu i da povede 19:18. Međutim, Norvežanke jesu izgubile vođstvo ali ne i glavu – kada je bilo najteže, pronašle su ponovo rešenja u napadu, a Solberg je odbranila tri šuta u nizu pa su Skandinavke golom njene sestre Solberg-Isaksen u 58. minutu povele sa 22:20, i, ispostavilo se, postavila konačan rezultat.