ŠVEDSKA JE PRVAK EVROPE: Ekberg sa penala za petu titulu!!! - Balkan-Handball.com
Naslovna EHF EURO 2022 ŠVEDSKA JE PRVAK EVROPE: Ekberg sa penala za petu titulu!!!

ŠVEDSKA JE PRVAK EVROPE: Ekberg sa penala za petu titulu!!!

Reprezentacija Švedske slavi petu titulu prvaka Evrope, prvu nakon 20 godina! U dramatičnom finalu, savladala je Španiju 27:26 (12:13) pogotkom Niklasa Ekberga iz sedmerca po isteku vremena. Prethodno su Španci užanso oštećeni od strane nemačkih sudija, koji su 20 sekundi ranije propustili da dosude više nego očigledan prekršaj nad Đoanom Kaneljasom.

„Tri Krune“ čekale su na veliki trofej od 2022. godine, kada su poslednji put pokorili kontinent. Šta više, ovom pobedom prekinuli su katastrofalan niz od devet uzastopnih poraza od „Furije“.

Ujedno, Skandinavci su odbranili rekord svojih prethodnika, čuvenih „Benga Bojsa“, koji su ostali jedini sa tri uzastopna zlata na Evropskim prvenstvima. Španija je igrala četvrto uzastopno finale, ali joj je za dlaku izmakla treća titula u nizu.

Baš kao pre četiri godine u Zagrebu, Švedska je bolje počela. Zahvaljujući raspoloženom Palički povela je i održavala dva razlike do finiša prvog poluvremena, ali ostaje utisak da njegovi saigrači u polju to nisu dovoljno iskoristili. Osetnu razliku u golmanskim intervencijama, pre svega su neutralizovala dva nerealizovana sedmerca Hampusa Vanea.

Kao i uvek, Španija je u napadu igrala svoju igru bez obzira na situaciju, dok je odbrani Đordi Ribera menjao zonu i raspored igrača sve dok nije pronašao dobitnu kombinaciju oko 20-og minuta.

Švedski napad je zaustavljen, a pred suprotnim golom proradila je saradnja bekova sa pivotmenom, pa je pred sam odlazak na odmor došlo do preokreta i vođstva Španije.

Početkom nastavka su Španci prvi put stekli i plus dva, i to u dva navrata, ali je Švedska uspela ponovo da preokrene. U poslednjih 20 minuta viđena je neverovatna borba za svaku loptu. Tek iz petog pokušaja, Švedska je kontra napadom Hampusa Vanea uspela da vrati dva gola prednosti, a pet minuta pre kraja imala je i jedinstvenu priliku da povede sa +3, ali je Lagergren bacio loptu u aut.

Tada je na scenu stupila čuvena defanzinva klinika Španije u svom najboljem izdanju. Jedva da su Šveđani šutnuli na gol da kraja, a momci Đordija Ribere su u poslednjem minutu zaradili priliku da izvedu napad za pobedu.

Međutim, nakon tajm-auta, u samom začetku napada, sudije prave neverovatan propust i ne sviraju klasičan deveterac nakon prodora Kaneljasa, koji je zapravo samo i želeo da iznudi faul. Čak su i Šveđani ostali u čudu.

Glen Solberg je pozvao na poslednji dogovor, koji je saigračima izneo MVP Jim Gotfridson. Lagergren je prošao u slabiju stranu, a Kaneljas napravio prekršaj za sedmerac. Vreme je istaklo, a Ekberg zabio loptu u gornji levi De Vargasa, za veliko slavlje Švedske.

ŠVEDSKA-ŠPANIJA 27-26 (12-13)

Švedska: Niclas Ekberg 5, Oscar Bergendahl 5, Hampus Wanne 4, Jim Gottfridsson 3, Daniel Pettersson 2, Jonathan Carlsbogard 2, Felix Claar 2, Albin Lagergren 1, Max Darj 1, Valter Chrintz 1, Andreas Palicka 1.

Španija: Adrian Figueras 6, Aleix Gomez 6, Ian Tarrafeta 5, Angel Fernandez 4, Gedeon Guardiola 2, Jorge Maqueda 1, Joan Canellas 1, Agustin Casado 1.