Dankinje iščupale bod Rumunkama u poslednjim sekundama za glavnu fazu - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2014 ŽENE Dankinje iščupale bod Rumunkama u poslednjim sekundama za glavnu fazu

Dankinje iščupale bod Rumunkama u poslednjim sekundama za glavnu fazu

U prvoj utakmici drugog kola B grupe koja se odigrava u Debrecinu, rukometašice Rumunije su u poslednjim sekundama meča ispustile dragoceni bod koji će im poprilično neostajati u sledećoj fazi takmičenja. Rumunija – Danska 29-29 (16-12). Iako je desnoruki bekovski tandem Neagu-Tacalie ( desni bek) zajedno postigao 20 golova, po 10 svaka, to nije bilo dovoljno da se osvoje oba boda.

Furiozno su krenule Tadićijeve pulenke i sa veoma snažnom 6-0 odbranom za koju Danska nije imala najbolje rešenje, odmah nagovestile na još jedno iznenadjenje na ovom šampioantu kojih je  izgleda svakim danom sve više. Meč su otvorile Rumunke serijom od 4-0 za 4 minuta da bi več u sledećem napadu preko Fisker Dankinje uspele da postignu prvi pogodak.Uglavnom preko Kristine Neagu i Adriane Tacalie igračice Rumunije ne dozvoljavaju Danskoj da im se približi na manje od plus 2 u prvom poluvremenu. Uz pregršt sedmeraca i kontri Rumunke odlaze na pauzu sa ipak iznenadjujućih plus 4, 16-12.

U drugom poluvremen vidjena je mnogo brža igra Dankinja uz nekoliko kontri, da bi u 39. minutu junakinja današnjeg meča Torsgard postigla pogodak za prvo izjednačenje na utakmici 20-20.U tim trenucima potpuno je bila zaustavljena Neagu što se odrazilo na rezultat kada su u 50. minutu prvi šut povele skandinavke posle dva vezana pogotka Gravolt  23-24. Razigrala se Maria Fisker u napadu, stisle odbranu pa su Rumunke polako ispusštale prednost. Tadići je kao i prošle godine na Svetskom prvenstvu u Srbiji igrao sa istom postavom gotovo svih 60 minuta, što je moralo da mu se osveti jer je njegove igračice polako sustizao umor.

Usledila je prava triler završnica. Nakon tog prvog vodjstva Danska je povela 25-26 da bi tu u potpunosti stala i zahvajujući tada raspoloženoj Neagu Rumunke prave mini seriju od tri gola i prelze ponovo u vodjtsvo 28-26 u 58. minutu. Pitlik  igra bez golmana ali sa 7 igračica u fazi napada jer je video da nema više vremena za kalkulisanje. Preko Burgard smanjuju na 28-27, da bi u sledećem napadu Rumunki sigurna sa 7m bila Neagu sa ponovno vodjstvo Rumunije 29-27. Ispostavilo se da je to bio i poslednji gol na njihovom kontu. Danska ponovo kreće u napad sa 7 igračica uz prazan gol, i ovog peta preko Stine Jorgensen smanjuju na 28-27 nakon čega Tadići traži time out. Danska sabija svoje redove, Rumunke nemoćne u pasivnom napadu i 30-ak sekundi pre kraja imaju minus 1 i priliku da osovoje bod. Ponovo u istoj napadačkoj formaciji Kristiansen razigrava svoje saigračice, lopta dolazi do Torsgard koja pronalazi prostor izmedju dve rumunske igračice i tri sekunde pre kraja pogadja mrežu nemoćne Ungureanu, za onačnih 29-29.

Ubedljivo najefikasnije kod Rumunki su bile Neagu i Tacalie koje su postage po 10 golova, dok je kod  Dankinja najefikasnija bila Fisker sa 8 uz Jorgensen sa 6.

Rumunija: Ungureanu, Dedu, Neagu 10-20, Pintea 1, Perianu 1, Chiper 3, Chintoan 2, Tacalie 10-12, Nechita 1, Elisei 1, Babeanu, Bondar, Bradeanu, Ciuciulete, Hotea, Zamfir.

Danska: Toft, Poulsen, Jensen,Jorgensen 6, Fisker 8, Burgard 4, Kristiansen 1, Kveisgrad 1, Torsgard 2,Gravholt 3, Norgard 3, Jorgensen 1, Holmsgrad, Hansen, Speleberg.

U drugom meču drugog kola B grupe sastaju se Norveška i Ukrajina.