NEMA IM RAVNIH: Norveška slavi šesto evropsko zlato! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2014 ŽENE NEMA IM RAVNIH: Norveška slavi šesto evropsko zlato!

NEMA IM RAVNIH: Norveška slavi šesto evropsko zlato!

Reprezentacija Norveške, ponovo je na evropskom tronu! Posle pauze od dve i po godine i Olimpijskih Igara u Londonu, Norvežanke su ponovo došle do zlatne medalje na jednom velikom takmičenju – EURO 2014. Izabranice selektora Torira Hergeirsona, preokrenule su finalni susret sa Španijom 28:25 (10:12) u svoju korist u drugom poluvremenu, zahvaljujući sjajnog Silji Solberg na golu, kao i Lin Kristin Rigelhut Koren, koja je meč završila sa 10 golova iz isto toliko pokušaja. Tako je i repriza finala iz Skoplja sa EURO 2008, dobila istog pobednika, Hajdi Loke i društvo, koje su pokazale i da bez nekolicine igračica iz prvog ešalona, i dalje igraju najbolji rukomet…

Počele su Špankinje odlično sa tri gola Aleksandrine Barbose, koja je uz Nereu Penu, pravila dar-mar norveškoj zoni u prvih 15 minuta. Dva španska beka postigla su svih sedam golova svog tima do 14. minuta, kada je klupa Norvežana morala da zove na tajm-aut pri rezultatu 3:7.

Sjajna Pena je sa linije sedam metara, ali i sa pozicije srednjeg beka, udarala besomučno po golu Silje Solberg, sve do rekordnih 10:5 za Španiju. Serija Pene (postigla sedam golova do 24. minuta) stala je, kao i Španija u poslednjoj fazi prvog dela, kada su Norvežanke, polako povratile balans i najavile neizvesno drugo poluvreme. Sve po malo, Loke, Mork, Kristansen, Koren, uz konsolidovanu odbranu, stigle su do 10:12 pred odlazak u svlačionicu.

Drugo poluvreme, druga priča. Uigrana norveška mašina sa otkrovenjem šampionata, Siljom Solberg među stativama (15 odbrana) paralisala je španski napad. Legendarno desno krilo Lin Kristin Rigelhut Koren, krenula je u svoj golgeterski niz, postigavši osam golova do kraja utakmice. Takvog igrača, poput nje ili Nore Mork, Španija nije imala u svojim redovima. Već u 35. minutu, Alstad je preokrenula na 16:15, a samo je Marta Mange u 43. minutu uspela da poravnja na 20:20.

Usledila su četiri gola Norvežanki u nizu, uz dve odbrane sedmerca Sando, koje su za trenutak uzdrmale španski tim. Borbene „ratnice“, međutim, nisu se predale. Sa tri vezana gola stigle su do 26:25, imale i dva napada za nerešeno, ali lopta nije htela u mrežu pet minuta pre kraja. Kada nisu htele Špankinje, šansu da svom timu pomogne nije propustila sjajna Koren. Golom na 58:07, praktično je rešila pitanje pobednika (27:25), a potvrdila ga u poslednjim sekundama sa linije sedam metara…