Da li su rane iz Bersija zalečene? - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2020 Da li su rane iz Bersija zalečene?

Da li su rane iz Bersija zalečene?

Ognjen Borjanović

Stigli smo do onog glavnog, polufianle EURA nam kuca na vrata, a prvi meč za finale igraće Norveška i Hrvatska u Tele2 Areni u Stokhomu od 18 časova. U susret tom duelu prisetićemo se jedne od najinteresantnijih utakmica kada su ovi rivali u pitanju!Prvi meč ovе ekipe odigrale su davne 1999. godine na Svetskom prvenstvu u Egiptu tada je bilo nerešeno 23:23. U ostalim međusobnim duelima Hrvatska je bila bolja deset puta, Norveška pet, a dva puta bilo je nerešeno.

Pre nepune tri godine u polufinalu Svetskog prvenstva sastali su se današnji rivali Hrvatska i Norveška. Tada je porpište ovog evropskog rukometnog klasika bila arena Bersi u Parizu, a posle 60 minuta epske borbe bilo je nerešeno 22-22. Imao je Zlatko Horvat tada priliku da šutem sa linije sedam metara pošalje Hrvatsku u finale SP-a, ali je Bergerud odbranio šut i uveo meč u produžetke! Bila je Norveška bolja od Hrvatske u prvom delu igre, dok su Hrvati odigrali drugo poluvreme mnogo bolje.

U produžetku je rezultat bio 5:3 za Norvešku! Tonesen, Tangen i Mirhol dva puta bili su strelci i tako uveli Norvežane u prvo finale Svetskog kupa u istoriji. Od tih momaka danas je jedino Tangen u sastavu Bergeove ekipe, koji je i tada predvodio Norvežane. Selektor Hrvatske bio je tada Željko Babić, a strelci u produžetku bili su Mamić, Horvat i Musa, a sva trojica su i danas u sastavu Kauboja i tražiće osvetu za taj poraz!