Loša odbrana skupo koštala Makedonce! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2020 Loša odbrana skupo koštala Makedonce!

Loša odbrana skupo koštala Makedonce!

Ognjen Borjanović

Posle fantastičnih 60 minuta rukometa, Češka je bila bolja od Makedonije 27:25(9:11). Loša odbrana u drugom poluvremenu i 18 primljenih golova koštalo je selekciju Danila Brestovca nova dva boda na EURU 2020.

Češka Republika- Mekedonija 27:25 (9:11)

Wiener Stadthalle

Sudije: Mirza Kurtagić (SWE) / Mattias Wetterwik (SWE)

Češka Republika:Hrstka 3, Horak 2, Kasparek 7, Babak 5, Cip 3, Vanco 1, Zdrahala 5, Zeman 1.

Makedonija: Manaskov 5, Stoilov 1, Lazarov 11, Taleski 2, Kuzmanovski 1, Tankoski 1, Georgievski 22.

Semafor: 2:2(4.), 4:4(9.), 5:7(16.), 7:8(24.), 8:10(29.), 12:12(33.), 14:12(36.), 14:13(41.), 18:15(46.), 22:18(52.), 23:23(55.).

Ušle su obe ekipe u meč sa puno respekta i pomalo stegnuto. Fantastična muška borba viđena je u uvodnim minutima meča, prštalo je na sve strane u odbrani. Ipak prvi se se pritiska oslobodili momci Danila Brestovca pa su uspeli da povedu posle petnaest minuta igre sa dva gola prednosti – 7:5. Čak ni silno raspoložen golman Čeha Martin Galia nije mogao da pomogne svojoj ekipi, u tim momentima već je na svom kontu imao pet uspešnih intervencija.

U nastavku prvog dela igre, sjajno je delovala saradnja bekovske linije sa pivotom Stoilovim, koji je uspeo da iznudi nekoliko isključenja. Fizičku nadmoć igrača na crti koristi Brestovac, kada vadi jednog beka i uvodi Peševskog. Tada su Makedonci zaigrali sa dva pivota što je rezultiralo održavanju prednosti. Nastavio je Lazarov da rešeta i koristi svaku pukotinu u odbrani Čeha. Pa je već posle pola sata igre postigao četiri gola. Razbranio se i Ristovski koji je uspeo da odbrani i jedan penal. Ipak sa druge strane Galia nije dozvolio Makedoncima da naprave osetniju prednost pa se na odmor otišlo rezultatom 11:9.

Ušla je selekcija koju sa klupe predvodi dvojac Filip / Kubeš mnogo bolje u drugi period igre. Odbrana je profunkcionisala, a to je rezultiralo sa tri laka gola u kontri. Pa su posle deset minuta igre u drugom poluvremenu Česi vodili sa dva gola prednosti. Presekao je tu seriju Brestovac tajmautom, ali Galia je branio svoj gol fenomenalno i nije dozvolio Makedoncima da poravnaju rezultat. U napadu se raspucao Kasparek. Videla se tada zabrinutost na facama navijača Makedonije u hali.

Odlučio je tada Brestovac da u vatru baci junaka pobede nad Ukrajinom Mitrevskog, a ovaj mu ekspresno vraća odbranjenim zicerom. Ipak previše odbranbenih propusta i Češka je opet bila na +3. Zatvorili su Česi sve puteve ka svom golmanu, a komandant odbrane Pavel Horak, nagradio je sebe prodorom i drugim golu na meču. Brz centar samleo je Makedonce u nastavku meča, pošto su najveći deo golova primili upravo u prvim naletima na gol.

Kada je Goce Georgievski promašio zicer, sa druge strane Ždrahala postigao gol, Češka je otišla na velikih +4. Ipak se Makedonci nisu predali i uspeli su brzo da se vrate na samo gol zaostatka. Lazarov, Manaskov i Georgievski redom su postizali golove. Na semaforu je kucao 55. minut, a rezultat je bio 22:21 u korist Češke. Manaskov uzima loptu i poravnava rezultat na radost svih Makedonaca u hali.

Meč je ušao u neizvesnu završnicu u kojoj se igralo gol za gol. Bomba sa deset metara popularnog Kireta i Makedonija je opet došla do nerešenog rezultata. Umesto novog poravnanja, Markoski sa crte promašuje zicer, a Česi na manje od dva minuta dolaze ponovo na +2. Napetost je rasla i taman kada se činilo da Makedonija može do jedne dobre odbrane Vanco velemajstorskim golom stavlja tačku na meč – 27:25.