Musa! Epska drama Hrvatskoj za finale posle deset godina! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2020 Musa! Epska drama Hrvatskoj za finale posle deset godina!

Musa! Epska drama Hrvatskoj za finale posle deset godina!

Ognjen Borjanović

Spektakl! To je reč koja najbolje opisuje prvo polufinale! Kada su ovakvi velemajstori sporta na terenu dobra utakmica se podrazumeva, ali ni najveći optimisti nisu verovali da ovakvu predstavu mogu da nam pruže! Ipak posle 80 minuta borbe neko je morao da slavi, a neko da ode sa terena pognute glave. Ovoga puta slaviće se u Hrvatskoj! Musa je golom u poslednjoj sekundi doneo novo finale Hrvatima prvim golom na meču! Na kraju rezultat je bio 29:28!

Norveška – Hrvatska  23:23(10:12)

Tele2 Arena Stockhholm

Sudije: Oscar Raluy (ESP) / Angel Sabroso (ESP)

Isključenja: Norveška (8 minuta) / Hrvatska (12 minuta)

Sedmerci: Norveška 3/5 , Hrvatska 1/1

Norveška: Nikolaisen, Sagosen 10, Andreassen, Overby, Joendal 2, Aar, Bjornsen 2, Gullerud 4, Johannessen 4, O’Sullivan 1, Tangen 4, Reinkind 1, Gulliksen , Blonz , Bergerud 14 odbrana, Christiansen.

Hrvatska: Marić 6, Duvnjak 8, Hrstić , Stepančić 3, Horvat 4, Šarac , Karačić 2, Musa 1, Mamić , Cindrić 1, Matanović 2, Mandić 2, Brozović , Šipić , Šego 11 odbrana, Ašanin 2 sedmerca.

Semafor: 3:2(5.), 5:5(10.), 5:7(13.), 6:9(18.), 8:(23 .), 9:11(26.), 10:13(31.), 12:15(35.), 15:15(40.), 18:19(47.), 22:22(55.), 23:23(60.), 24:24(63.), 26:25(69.). 28:28(75.), 28:29(80.)

Bilo je neizvesno hoće li Luka Cindrić biti spreman da pomogne svojim saigračima, ali stegao je zube organizator hrvatske igre i zaigrao od prvog minuta. Počele su obe selekcije silovito u odbrani. A u uvodnim minutima viđena su dva isključenja, prvo za Duvnjaka, a potom za Overbija. Igrali su Hrvati prepoznatljivu 5-1 odbranu, dok je Norveška stala u 6-0. U petom minutu dosuđen je prvi sedmerac, a Sagosen ga je realizovao i postigao svoj drugi gol na meču, sa druge strane Marino Marić je takođe drugi put zatresao mrežu rivala. Bilo je 3:3! Preko Davida Mandića, Hrvati su prvi put poveli – 5:4. Uspeli su Norvežani da poravnaju rezultat, ali je ubrzo Hrvatska otišla na +2 preko Stepančića i Marića. Fantastično je funkcionisala saradnja Karačića i Cindrića sa pivotmenom Marićem.

Bezidejno su izgledali Skandinavci u drugom delu prvog poluvremena, pa su počeli nerezonski šutevi. U tom trenutku u prvi plan iskočio je fantastični Marin Šego koji je imao šest odbrana iz sedam pokušaja. Posle nove Šegove intervencije sevnula je kontra, a Horvat odvodi Kauboje na tri gola prednosti. Ipak brzo su se vratili Norvežani  na samo gol zaostatka. Pokušao je Berge sa uvođenjem Johanesena, ali Marin Šego je bio neverovatan na golu. Delovalo je da Norveška može do poravnanja rezultata na pоluvremenu. Ipak ponovo se sjajno pozicionirao u napadu Marino Marić, pa je svojim petim golom na meču odveo Hrvatsku na plus dva! Na odmor se otišlo rezultatom 12:10!

Imali su Hrvati prvi napad u nastavku, a Karačić donosi ponovo tri gola prednosti. Nisu Norvežani u prvih pola sata igre postigli nijedan gol iz kontre niti sa krila, što im je bila osnovna snaga do sada! Odlično je spremio svoje momke legendarni Lino Červar! Ipak Tangen je sa dva vezana gola ponovo vratio svoju ekipu na samo minus jedan. Uspeo je Duvnjak da preseče dve vezane lopte, ali Karačić ne koristi šansu da iz kontre dovede Kauboje na četiri gola. Bergerud mu brani, a verovatno je svakom kroz gravu prošla situacija kada je Bergerud u polufinalu SP-a 2017. odbranio Horvatu šut za pobedu! Ubrzo je sevnula serija 3:0 Norveške i rezultat je bio nerešen 15:15. Morao je Červar da zatraži tajmaut! Odbranio je Bergerud još jedan zicer, ovoga puta Marinu Mariću, a u kontri je Jondal na iskustvo iznudio penal i isključenje za Marka Mamića. Bio je Sagosen siguran iz sedmerca i Norveška je ponovo povela 17:16.

Nije dugo trebalo Hrvatima da se podignu pa su oni napravili seriju 3:0 i poveli sa dva gola razlike. Igrao je Duvnjak i u odbrani i u napadu neverovatno! Držao je Bergerud u tim trenucima svoju ekipu u životu, pošto su Norvežani posle isključenja Johansena igrali sa igračem manje. Potom je i Overbi morao dva minuta na klupu po drugi put na ovom meču! Dao je šansu Červar, Matanoviću, a levoruki igrač mu vraća sa dva gola u kratkom periodu. Na semaforu je pisalo 20:20, a bilo je tačno deset minuta do kraja utakmice.

Imao je Karačić ponovo kontru za +1 ipak Bergerud skida i treći zicer hrvatskom internacionalcu. A sa druge strane nova Sagosenova magija pas na Guleruda i bilo je jedan razlike za Norvežane i napad u svojim rukama! Tražio je Berge tajmaut. Išla je lopta na Overbija, a ovaj iznudio penal. Ašanin je stao na gol i odbranio sedmerac Sagosenu! Červar  je rešio da igra sedam na šest, a Duvnjak je neverovatnim šutem sa zemlje doneo novo poravnanje 22:22. Odbranila se Hrvatska, Duvnjak ponovo raspalio i pogodio za +1. Johanson je iznudio novo isključenje i penal za svoju selekciju, a Ašanin novom odbranom počeo da izrasta u heroja! Bilo je minut i po do kraja i gol prednosti za Hrvatsku. Bergerud je odbranio šut Duvnjaka imali su Norvežani šut za nerešeno. Jondal je prvi put šutnuo na meču i ponovo je bilo nerešeno -23:23! Imali su Hrvati priliku za pobedu ali je Duvnjak izblokiran i otišlo se u produžetke!

Preuzeli su Sagosen i Duvnjak odgovornost i ponovo je bilo nerešeno. Mnogo su se istrošili Kauboji što se videlo po igri u napadu, nije bilo brzine i eksplozivnosti. Posle prvog produžetka bilo je 24:24! Poveli su ponovo Hrvati preko Stepančića sa jedan razlike, a opet je ekspresno odgovorio Sander Sagosen. Pogrešio je Karačić, a Bjornsen doneo prvu prednost Norvežanima u produžetku bilo je 26:25! Pokušao je Horvat da poravna rezultat, ali je pogodio spoljni deo mreže. Imala je Norveška napad za +2 na minut do kraja! Nisu realizovali napad imali su Hrvati napad za novi produžetak i Marić je izborio sedmerac! Uspeo je Duvnjak, a utakmica se nastavlja – 26:26!

Odbranio je Šego udarac Tangena sa desnog beka, a sa druge strane Stepančić pravi probijanje. Jondal je u sledećem napadu doneo gol prednosti svojoj ekipi, a Marić novim golom poravnao rezultat! Istrčao je Horvat kontru i Hrvati su ponovo vodili, ipak Bjornsen iz kontre dovodi meč u egal. Probali su Hrvati cepelinom, ali Bergerud je opet odbranio zicer! Ipak ponovo Norvežani nisu uspeli da realizuju napad i povedu. Sagosen je opalio i pogodio prečku. Novežani su ponovo pogrešili, a Musa prvim golom na meču poslao Hrvate u finale!