"FURIJA NE DA TITULU": Španija preko Slovenije do trećeg EURO finala u nizu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2020 „FURIJA NE DA TITULU“: Španija preko Slovenije do trećeg EURO finala u nizu!

„FURIJA NE DA TITULU“: Španija preko Slovenije do trećeg EURO finala u nizu!

Uroš Samardžić

Pobedom nad Slovenijom u drugom polufinalu Evropskog prvenstva u Stokholmu, Španija je sebe dovela u situaciju da se u nedelju od 16 časova i 30 minuta bori za odbranu titlue šampiona Starog kontinenta sa selekcijom Hrvatske. Bez drame kao u prvom polufinalu Norveške i Hrvatske, izabranici Đordija Ribere golom Aleksa Dušebaeva u poslednjem napadusu savladali su Sloveniju, koja u ovom meču nije bila na nivou prethodnih partija na EURO 2020.

Španija – Slovenija 34:32 (20:15)

Tele2 arena, Stokholm

Semafor: 3:2, 3:4, 4:5, 6:6, 10:9, 14:10, 20:15,  22:16, 23:19, 28:24, 32:28, 32:30, 34:32

Slovenija: Ferlin 7 odbr, Kastelic 2 odbr, Blagontišek 5, Heningman 1, Janc 6, Dolenec 7, Cingesar 4, Cehte 1, Kodrin 1, Zarabec 2, Šoštarić, Horžen, Zabic, Ovniček, Bombač 2, Mačkovšek 3

Španija: De Vargas 9 odbr, Korales, Makeda 2, Fernandez 6, Entrerios 6, Dušebaev 6, Sarmiento 3, Aginagalde 2, Sala 2, Goni, Figueras, Kaneljas, Moros 1, Gomez 4, Arinjo, Gvardiola 2

Španija je samo u uvodnim minutima susreta bila u rezultatskom zaostatku (5:4 za Sloveniju), ali je onda „Crvena furija“ krenula da igra svoju igru, te su uz odbranja De Vargasa i kontra napada stigli do suficita od pet golova. Na taj način obezbedili su sebi mirniji ulazak u drugo poluvreme, u kojem su do 45. minuta konstantno održavali četiri do pet golova prednosti. Međutim, malo po malo, Slovenci su topili prednost šampiona Evrope, pa su tri minuta pre kraja susreta prišli na dva gola zaostatka. U tom mementu je lopte u ruke, nakon tajm auta Ribere, uzeo Dušebaev, koji je izveo samo jednu od svojih finti iz arsenala koji poseduje, i odveo Španiju na plus tri. Tek tada sledi drama!

Dolenec je 60 sekundi pre kraja pogodio šutem sa zemlje za 33:32, ali je opet Dušebaev uzeo šut i na „pasivnom“ 10 sekundi pre kraja pogodio za veliko slavlje igrača u crvenom.

Tako je Španija u tele2 areni došla do svog trećeg uzastupnog finala, ali i šase da postanu tek druga selekcija koja je odbranila titulu šampiona Evrope. Poslednji put, to je učinila Švedska. Finale je na programu u nedelju od 16:30h.