NOVA DRAMA SA SREĆNIM KRAJEM: Stanićev revanš Poljacima! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2014 NOVA DRAMA SA SREĆNIM KRAJEM: Stanićev revanš Poljacima!

NOVA DRAMA SA SREĆNIM KRAJEM: Stanićev revanš Poljacima!

9 komentari

Reprezentacija Srbije ostvarila je uvodnu pobedu na Evropskom prvenstvu u Danskoj! Posle još jedne infarkt završnice sa Poljacima 20:19 (13:9), “Orlovi” su uspeli da upišu prve bodove sa kojima su mnogo bliži plasmanu u drugu fazu takmičenja u Arhusu. Junak pobede bio je Darko Stanić, koji je ovoga puta zaustavio poslednji napad Poljaka i tako osvetio sebe i svoje drugove za poraz na SP 2013 u Španiji. „Orlovi“ su imali priliku da reše utakmicu, ali je 40 sekundi pre kraja Šmal odbranio sedmerac Vujinu i tako uveo meč u novu infarkt završnicu…

SRBIJA – POLJSKA 20:19 (13:9)
Arhus
Gledalaca – 2000
Sudije: Gjeding i Hansen
SRBIJA: Vujin 3, Nikčević 1, Manojlović 1, Toskić 2, Stanić 17 odbrana, Ilić 2, Radivojević, Milić, Prodanović 1, Stojković 3, N. Ilić 2, Rnić 1, Mitrović, Zelenović 3, Nenadić D., Nenadić P. 1
POLJSKA: Šmal 14 odbrana, Jaška, Lijevski 3, Bilecki, Višnjevski, Jurecki B 2, Jurecki M, Vizomirski, Grabarčik, Jurkievič 5, Sipržak 1, Lučak, Krajevski 3, Oržehovski 1, Sziba 1, Črapkovski 3
KRETANJE REZULTATA: 2:0 (2.) 3:3 (6.) 7:5 (14.) 8:7 (23.) 13:8 (30.) 13:15 (37.) 17:16 (44.) 19:17 (54.) 20:19 (59.)

Dobro su „orlovi“ otvorili meč sa dva brza gola Ivana Nikčevića i Nikole Manojlovića (2:0), ali su se Poljaci odmah povratili iz početne letargije, pre svega, zahvaljujući raspoloženom Mariušu Jurkieviču, koji je u par navrata fintama otvarao srpsku odbranu i postizao golove. Ni srpski napad nije štucao protiv jake poljske 6-0, koja je za trenutak uspela da neutrališe šuteve spolja Ilića, Nenadića i Vujina, koji su činili prvu bekovsku trojku. Rešenje je brzo pronađeno u borbenom Alemu Toskiću na liniji šest metara, koji je pronalazio rupe između dva poljska diva Črapovskog i Grabarčika u sredini, postizao golove i donosio sedmerce za naš tim.

Igra gol za gol (od 2:2 do 5:5) prekinuta je u 14. minutu kada je Marko Vujin svojim drugim golom doneo Srbiji vođstvo od 7:5. Razbranio se Darko Stanić, vezao par odbrana, uneo nesigurnost među Poljake, čije su lopte u par navrata završile pored gola. Ruke se stegla i srpskim reprezentativcima. Čak četiri napada nije realizovano za +3.  Šmal je u dva navrata zaustavio kontru Ivanu Nikčeviću i tako pokazao zašto je pre par godina bio izabran za najboljeg rukometaša na svetu.

SERIJA 4:0 ZA SJAJAN START POLUVREMENA

Loša realizacija ostala je glavna boljka srpske igre do 23. minuta (8:7), kada je Vladan Matić pozvao na minut predaha. Dogovor je urodio plodom, a to se najbolje odslikalo u činjenici da su „orlovi“ furiozno završili poluvreme serijom 5:2. Matić se nije libio da u igru ubaci mlađe snage, pa su tako šansu dobili Draško Nenadić, Zelenovič i Nemanja Ilić. Upravo je omaleno levo krilo predvodilo seriju 4:0 sa dva vezana gola, kao da ima sto nastupa u državnom dresu (12:7, 27.). Na poluvreme se otišlo sa +4 (13:9).

Posle sjajnog završetka prvog dela, niko nije ni slutio da se može desiti drastičan pad u igri naše reprezentacije na startu nastavka. Za samo šest minuta, serija tehničkih grešaka u napadu, kao i brojčana nadmoćnost protivnika posle isključenja Stojkovića i Manojlovića, dovela je Poljake do serije 5:0 (13:14), posle koje je Matić morao da traži tajm-aut.

stojkovic_pojska0:6 ZA STARTU DRUGOG…

Opet je dogovor bio plodonosan, iako je Marijuš Jurkievič završio seriju Poljaka 6:0 za 15:13 u 37. minutu. Konsolidovala se srpska 6-0, ponovo razbranio Stanić, a u napadu ulogu glavnog egzekutora preuzeo Nemanja Zelenović. Desni bek srpskog tima u svom stilu razbijača, dva puta je pronašao put do mreže Šmala. Rastko Stojković je vratio u egal u 40. minutu (15:15), a Momir Rnić „bombom“ i novo vođstvo četiri minuta kasnije (17:16). Nemac na klupi Poljaka, Mihael Bigler je u tim trenucima zatražio tajm-aut.

Na +2 odveo je Rastko Stojković u 46. minutu i tako proglasio otvorenim period bez golova sa obe strane. Na gol Krajevskog, čekalo se punih šest minuta (18:17, 52.), tokom kojih su „orlovi“ u više navrata bili u prilici da se odlepe na +3.

Vratio je Matić bekovsku trojku s početka, Ilić – Nenadić – Vujin. Gol posle gotovo osam minuta je stigao od Rajka Prodanovića za novih +2 – 19:17. U narednom napadu i drugi sedmerac pred Strahinjom Milićem završava preko gola. Marko Vujin ne koristi priliku da donese +3 na četiri minuta pre kraja, a kazna stiže iz novog sedmerca preko Bartoša Jureckog uz isključenje Ivana Nikčevića.

ŠAH ZAVRŠNICA

Manji broj igrača, nije bio problem za Peru Nenadića da izbori sedmerac, koji je Marko Vujin pretvorio u gol za 20:18 na tačno tri minuta pre kraja, posle čega je Bigler pozvao na tajm-aut.

Stigao je gol od Oržehovskog za 20:19. Na poslednji dogovor je Vladan Matić pozvao 70 sekundi pre kraja. Marku Vujinu brani šut sa sedmerca Slavomir Šmal i tako donosi svojoj selekciji napad za nerešeno. U poslednjih 30 sekundi, Poljaci su se spetljali, ali lopta je ipak došla do Darka Stanića, koji je još jednom bravuroznom intervencijom doneo veliko slavlje srpskom timu.