FINALE ZA ANALE, SENZACIJA KOMPLETIRANA: Gori Lisabon, Benfika je osvojila Ligu Evrope!!! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa FINALE ZA ANALE, SENZACIJA KOMPLETIRANA: Gori Lisabon, Benfika je osvojila Ligu Evrope!!!

U jednom od najspektakularnijih finala u istoriji rukometa, Benfika je u Lisabonu savladala Magdeburg nakon produžetka 40:39 (32:32;15:14), kompletiravši senzacionalan put kroz Ligu Evrope ove sezone! Postala je prvi osvajač evropskog trofeja iz Portugala, prekinuvši ujedno sedmogodišnju dominaciju nemačkih timova u ovom takmičenju.

Ekipa koju niko nije video na fajnal-foru pred start sezone, a kamoli na postolju, dodala je još jednu čudesnu priču u zbirku evropskog rukometa. Mnogi su je otipsali već u kvalifikacijama, kada je za rivala dobila Rajn Nekar Leven.

Drugo mesto u grupi, a potom eliminacije Tuluza i Gorenja, pa polufinalna rapsodija protiv Visle Plock, dovele su Benfiku do duela za titulu protiv tima koji slovi za najbolji na svetu ove sezone. Sedamdeset minuta roler-kostera za večno pamćenje, okončano je na radost velike većine pristunih u lisabonskoj „Altis areni“.

BENFIKA-MAGDEBUG 40:39 (32:32;15:14)

BENFIKA: Hernandez 14 odbrana, Kapdevij – Ramel 11, Đorđić 8, Kalman 6, Borhes 6, Kukić 6, Moreira 2, Grigoras 1, Keita, Moreno, Martins, Moraeš, Kljun, Košta, Pereira.

MAGDEBURG: Jensen 6 odbrana, Grin 7 odbrana – Magnuson 12, Hornke 8, Kristjanson 7, Muše 3, Mertnes 2, Jensen 2, Smits 2, Veber 1, Gulerud 1, Osaliven 1, Črapkovski, Peterson, Bezjak, Damgard.

Sedmerci: Benfika 9/11, Magdeburg 8/10

Isključenja: Benfika 16 min, Magdeburg 12 min

Tri sekunde pre isteka 60. minuta, kada je Veber pogodio za 32:31, navijači Magdeburga su već počeli da slave odbranu trofeja, ali je, nakon tajm-auta Ćeme Rodrigeza, Đorđić pronašao Borhesa na crti, a ovaj odveo meč u produžetak (dva puta po pet minuta).

I u nastavku je Magdeburg održavao gol prednosti sve do poslednjeg minuta, kada je igrač sa do tada sporednom ulogom, desni bek Moreira, postigao svoje prve golove i doneo preokret. Magnuson je izgubio loptu, a Borhes potvrdio trijum svog tima pet sekundi pre kraja, pogodivši za 40:38.

Ponovo su najveći protagonisti uspeha „Orlova“ bili srpski reprezentativci, Lazar Kukić i Petar Đorđić, koji su, naročito u poslednjih deset minuta regularnog dela, držali vodu iznad glave portugaskom viceprvaku.

Uz odbrane Hernandeza, jedan od mnogih ključnih detalja iz ovog meča, koje je nemoguće nabrojati, bila je i Kukićeva ukradena lopta u finišu produžetka, nakon koje je usledio preokret.

Španski golman je zasluženo proglašen za MVP-a završnog turnira. Zabeležio je 14 intervencija, a na visini zadatka bili su i Danci pred suprotnim golom – Jensen i Gren.

Od početka do kraja, timovi su se smenjivali u vođstvu, s tim da je maksimalno preimućstvo imao Magdeburg sredinom drugog poluvremena (17:20, 18:21). Međutim, Benfika se brzo vratila – uz odbrane Hernandeza i kreacije tandema Kukić-Đorđić, neophodna je bila i fenomenalna realizacija sa krila Ramela i Kalmana.

Srpskom bekovskom tandemu na jednoj, parirao je islandski na drugoj strani – Kristjanson i Magnuson čuvali su Magdeburgu minimalnu prednost najvećim delom borbe, i delovalo je da će prelomiti na njihovu stranu.

Da je izrastao u vrhunskog lidera na najvećoj sceni, Lazar Kukić dokazao je u poslednjih deset minuta regularnog dela, kada je uzeo najveći teret na svoja leđa. Hladnokrvnost Đorđića i Borhesa u poslednjim sekundama donela je produžetak, u kojem je Ćema Rodrigez povukao nesvakidašnji potez. Španski stručnjak se prvi put odlučio na igru 7 na 6, i to sa dva beka i tri pivotmena. Takvim napadom, Benfika je održavala egal igrom gol za gol, a u poslednjem minutu nastavka usledio je opisani preokret za pobedu.

Petar Đorđić je uspeo da sustigne Halila Jaganjaca na listi strelaca, pa su dva Balkanca podelila ovu individualnu nagradu.