KONAČNO - MEDALJA! Švedska ponovo nadigrana, Srbija suvereno do bronze na EP juniora! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa KONAČNO – MEDALJA! Švedska ponovo nadigrana, Srbija suvereno do bronze na EP juniora!

Fantastičnu priču u Portugalu, juniorska reprezentacija Srbije krunisala je osvajanjem bronzane medalje! U borbi za treće mesto na Evropskom prvenstvu, „Orlići“ su drugi put na turniru savladali Švedsku, ovoga puta rezultatom 30:26 (17:12).

Šesnaest godina je bilo potrebno da neka mlađa muška reprezentativna selekcija Srbije dođe do polufinala i osvoji medalju na velikom takmičenju. To sve kazuje o uspehu generacije 2002 koja će ostati zapisana kao prva od razlaza Srbije i Crne Gore, kojoj je to pošlo za rukom.

Momci Đorđa Teodorovića zagospodarili su terenom od prvih momenata meča, vodili čitavim tokom i rutinski slavili.U prvom poluvremenu bilo je čak osam razlike. Jedini period kada se pobeda dovela u pitanje, bio je početak drugog poluvremena, kada su Šveđani u dva navrata prišli na dva gola zaostatka. Ipak, kvalitetnom igrom pred oba gola, i ulaskom raspoloženog golmana Mrdovića, nalet Skandinavaca je odbijen, a pobeda sačuvana do kraja!

U prvom meču ovih rivala, odigranom u drugom krugu turnira, Srbija je već prvom poluvremenu stekla dvocifrenu prednost. Sličan scenario ispisan je i danas – vrhunskom igrom i u odbrani i u napadu, „Orlići“su poveli sa 13:5 i 14:6, ali je ponovo neizbežan bio nalet Šveđana, koji je trajao do 40. minuta, kada su poslednji put bili na dva gola minusa. Maestralni Dodić je kreirao za sve svoje saigrače u polju, kada treba i sam je rešavao, a Miloš Kos je standardno leteo preko i kroz odbranu protivnika.

Kada je zagustilo, Srbija je ponovo pronašla pravu odbranu, pa je, uz doprinos sjajnog Mrdovića, opasnonst otklonjena. Kada je pet minuta pre kraja na semaforu pisalo 30:23, jasno je bilo da će srpski juniori osvojiti, više nego zasluženu medalju!

U finalu se od 18.00 sastaju domaćin Portugal i Švedska.

SRBIJA-ŠVEDSKA 30:26 (17:12)

SRBIJA: Zekić 3 odbrane, Mrdović 9 odbrana – Kos 8, M. Dodić 5, Rogan 5, Šmigić 4, Stanisavljević 4, S. Dodić 3, Simić 1, Mirković, Tasić, Podunavac, Čabrilo, Predović, Stamenković, Barbatesković

ŠVEDSKA: Savinger 9 odbrana, Linden 6 odbrana – Erikson 6, Palmar 5, Hamberg 4, Elofson 3, Sjegren 2, Ljungmark 2, Meler 2, Menson 1, Roberts 1, Donaldson, Ljungkvist, Kamenhed, Helmerson, Josefson

Isključenja: Srbija 6 minuta, Švedska 4 minuta

Sedmerci: Srbija 1/3, Švedska 5/7