KRAJ ZA KILCE: Landin lansirao Lavove u TOP 8 - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa KRAJ ZA KILCE: Landin lansirao Lavove u TOP 8

KRAJ ZA KILCE: Landin lansirao Lavove u TOP 8

Kao šlag na torti predivnog rukometnog vikenda (produženog), videli smo najuzbudljiviji meč osmine finala EHF Lige šampiona, u kojem je Rajn Neker Leven nadoknadio minus četiri iz Poljske (32:28), savladavši Vive Targi Kielce sa 27:23 (16:14). Zahvaljujući većem broju datih golova u gostima, aktuelni šampion EHF Kupa uspeo je da se plasira u četvrtfinale, i to bez svog najboljeg strelca i kapitena, povređenog Uvea Genshajmera.

Nošeni nesvakidašnje bučnom atmosferom na tribinama SAP arene, domaći rukometaši su nametnuli svoj ritam, sa malo golova, pa se može konstatovati da je Gudmundson nadmudrio Dušebajeva. Ipak, najveći kreator ovog uspeha “Lavova” bio je Niklas Landin Jakobsen. Jasno je bilo i pre meča da će velika partija danskog golmana biti “conditio sine qua non” za domaće, ali je on svojim spektakularnim  nastupom zasenio ostale učesnike sjajnog dvoboja.

Čvrste odbrane obeležile su sam početak meča, Manojlović je zaradio isključenje već u prvom minute. Isti igrač je doneo prvo vođstvo domaćinu, 3:2. Zahvaljujući nestvarnim odbranama Landina u nizu, Grecki je dobio priliku da iz kontre donese 5:3, i nije je propustio. Nije Leven do kraja iskoristio simultanku 25-ogodišnjeg golmana (devet odbrana u odnosu na jednu Žmalovu do 18-og minuta), jer se igralo gol za gol do 22. minuta, kada Jurecki svojim četvrtim golom izjednačuje na 10:10. Mirhol se tada bud ili vraća svom timu plus dva, koliko je bilo in a poluvremenu, 16:14.

GRANITNA ODBRANA RNL-A

Za razliku od prveg dela u kojem je bilo dobrih napadačkih kreacija, u nastavku su domaći svojom odbranom nametnuli rovovsku borbu na gerfloru. Poljski šampion je do 40-og minuta postigao samo jedan gol.  Mini serijom od 2:0 nemački tim je prvi put stigao do željene razlike, 18:14. Landin po drugi put na meču brani sedmerac, a Grecki kažnjava za 20:15. Imali su domaći tri prilike za plus šest, ali su tada ušli u napadčku krizu. Promena odbrane Dušebajeva dala je rezultata, i Kielce serijom od 3:0 smanjuje na 21:19. RNL ipak uzvraća istom merom. Sigurmanson, koji je odlično odmenio Genshajmera na levom krilu (u situaciji kada je Islanđanin isključen Šešum je pokrio tu poziciju), realizuje sedmerac za 24:19. Nastavilo se sa serijama, Hrapkovski, pa zatim Zorman, vraćaju ukupnu prednost na stranu Kielcea, 24:21. Landin tada zadaje odlučujuće udarce, brani tri zicera za redom, a Peterson pogađa za 27:22, na tri minuta pre kraja. Jasno je bilo gostima da im poraz od četiri razlike ne donosi prolaz i da je gol u sledećem napadu imperative. Međutim, strahovita odbrana Levena u tom trenutku odlučila je ko će u četvrtfinale. Nisu dozvolili protivniku ni malo prostora za šut, a proteklo je dva minuta pre nego što je Lijevski završio napad, i to neuspešno. Na pola minuta do kraja Zorman je ipak smanjio na 27:23, ali vremena za čudo nije bilo.

Tako je posle šampiona Evrope eliminisana i trećeplasirana ekipa u prošosezonskom takmičenju najboljih klubova starog kontinenta. Rajn Nekar će se na sutrašnjem žrebu naći u drugom šeširu.

RAJN NEKAR LEVEN – VIVE TARGI KIELCE 27:23 (16:14)

Dvorana: SAP arena, Manhajm  Gledalaca: 8805  Sudije: Nikolov, Načevski (MKD)

Isključenja: RNL 6, VTK 6 minuta        Sedmerci: RNL 5/6, VTK 2/5

Rajn Neker Leven: Grecki 5, Sigurmanson 5, du Ric 4, Mirhol 4, Peterson 3, Šmid 3, Gorbok 2, Manojlović 1, Genshajmer, H. Gvardiola, I. Gvardiola, Landin, Prodanović, Rogiš, Šešum, Stojanović

Vive Targi Kielce: Jurecki 5, Hrapkovski 3, Štrlek 3, Tkačik 3, Bielecki 2, Lijevski 2, Olafson 2, Aginagalde 1, Čupić 1, Zorman 1, Buntić, Grabarčik, Jahlevski, Losert, Misa, Žmal.

TEKST: MARKO MARJANOVIĆ