MAŠINERIJA: Silna Barsa u finalu, na korak od jubilarne desete! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa MAŠINERIJA: Silna Barsa u finalu, na korak od jubilarne desete!

MAŠINERIJA: Silna Barsa u finalu, na korak od jubilarne desete!

Jako moćno i nezaustavljivo delovala je Barselona u prvom delu sezone, a još bolje u prvom polufinalnom meču fajnal-fora protiv Pari Sen Žermena – 37:32 (18:14). Mašinarija Ćavija Paskvala je demonstrirala silu protiv najskupljeg tima današnjice, koji nije podbacio, ali jednostavno nije mogao više protiv silnog rivala.

Francuski šampion je bio bolji u prvih 10 minuta, vodio sa tri razlike, dok među stative umesto De Vargasa nije stao Kevin Meler. Danac je pokrenuo mašinu koja je za 10 minuta od minus tri došla do plus pet, i tu prednost nije ispustila do kraja. Pokušao je Raul Gonzales igrom 7 na 6, PSŽ je tri puta u drugom poluvremenu imao napad za minus dva, ali je svaki put izgubio loptu, za šta je brzo i surovo kažnjen.

Španski prvak je imao sve što treba za pobedu – raspoloženog golmana i više nego dovoljno raspoloženih pojedinaca koji su pravili razliku – pre svih golmana Melera, Diku Mema, Blaža Janca, Luku Cindrića, u drugom poluvremenu N’Gesana…

Barselona će u utorak od 20.30 igrati 14 finale elitnog takmičenja i pokušati da osvoji jubilarnu, 10. titulu. Protivnik će biti bolji iz drugog polufinalnog duela između Kila i Vesprema.

BARSELONA – PARI SEN ŽERMEN 37:32 (18:14)

Barselona : de Vargas 1 odb, Kevin Meler 12odb, 1 gol- Dika Mem 8, Aron Palmarson 6, Ludovik Fabregas 5, Blaž Janc 5, Luka Cindrić 4, Timoti N´Gesan 4, Aleiks Gomez 2, Sedrik Soreindo 1, , Aitor Arinjo 1.

PSŽ : Žerar 14 odbDilan Nai 9, Mikel Hansen 7, Nedim Remili 5, Dainis Kristopans 4, Feran Sole 3,  Luka Karabatić 2, Elohim Prandi 1.

Semafor: 0:1, 2:3, 3:4, 4:7, 7:8, 8:10, 11:10, 15:11, 18:14, 20:17, 23:17, 24:21, 27:24, 31:25, 33:26, 33:29, 35:29

Bez klasičnog srednjeg beka u postavi, sa Hansenom, Remilijem i Krištopansom, PSŽ je bio bolji protivnik od početka i poveo sa 7:4 u devetom minutu, zahvaljujući ubedljivoj igri spoljne linije, dobrim šutevima i saradnjom sa Lukom Karabatićem na crti.

Nije ni Barselona bila bez rešenja u pozicionom napadu sa Cindrićem, Palmarsonom i Memom, ali je uhvatila ritam tek kada je „zategla“ odbranu i ubrzala igru po svojim standardnima. Već početkom 18. minuta je kompletiran preokret, nakon kontre Janca i polukontre koju je u gol pretvorio Dika Mem. Za tili čas se Barsa našla ispred rivala, a Raul Gonzales je odmah zatražio tajm-aut.

Maestralan i nezaustavljiv je bio Dika Mem od samog starta, dva skinuta zicera Melera pomogla su Barsi da pogotkom N’Gesana povede sa 13:11. Tada je Gonzales odlučio da napadne 7 na 6 i odmah iznudio prvo isključenje, ali je Meler bio X faktor – peta odbrana od kad je zamenio De Vargasa i solo partitre Luke Cindrića i Blaža Janca za 15:11. Slovenac je imao i dva vrhunska defanzivna poteza, Meler branio zicer za zicerom, a Barsa lako davala golove -Fabregas za 16:11, pre nego što je Remili prekinuo seriju rivala 5:0.

Kombinovali su Pariža 6-0 i 5-1 u odbrani, ali nisu mogli ništa protiv protivničkog napada koji je bio tačan kao sat, ali je Žerar tada uspeo da odgovori razgoropađenom Meleru sa nekoliko sjajnih odbrana Fabregasu i krilima.

Ćavi Paskval je u 13. minutu zamenio de Vargasa Melerom i pogodio, jer je Danac koji će se naredne sezone vratio u Flensburg bio centralna figura sa čak devet odbrana za 17 minuta (sedam zicera), uz Diku Mema i Blaža Janca u polju.

• Bolji početak PSŽ-a, vođstvo 7:4
  • Meler menja Pereza u 13. minutu i preokreće utakmicu sa devet odbrana do poluvremena (64%)
  • Dika Mem nezadrživ sa šest golova, Cindrić, Palmarson i Janc razigrani
  • Žerar odgovorio Meleru i sprečio ubedljivije vođstvo protivnika
  • Tri napada PSŽ-a za minus dva propadaju zbog grešaka Krištopansa, N’Gesan kažnjava i drži odstojanje
  • Janc krade loptu i pogađa za 31:25 u 51. minutu, PSŽ odgovara serijom 3:0, Palmarson otklanja poslednju dilemu

Sa dva odbranjena sedmerca na samom startu nastavka, Žerar je nagovestio da bi PSŽ mogao odmah da se vrati, ali su dve greške Krištopansa i jedna Remilija surovo kažnjena, golovima Palmarsona, Mema i na kraju golmana Melera, za maksimalnih 23:17.

Igralo se jako brzo, napadi su rešavani u prvih 10 sekundi, pa se ekspresno i rezultat menjao – Dilan Nai u 40. minutu pogađa za 24:21. Krištopans pravi probijanje sa igračem više, a raspucani N’Gesan odbija nalet rivala. Međutim, usledio je novi – greše Cindrić pa N’Gesan, Nai iz kontre smanjuje na 27:24, da bi Remili uprskao napad za minus dva greškom u koracima.

Tri nerealizovana napada Katalonaca u nizu (dok je Dika Mem odmarao) bila su dovoljna da Paskval zatraži tajm-aut. N’Gesan je u tim trenucima čuvao prednost, a pomoć je imao u Krištopansu koji je tri puta izgubio loptu u napadima za prilazak na minus dva.

Vihorni Blaž Janc u 50. minutu krade loptu i pogađa praznu mrežu i kompletirao seriju 3:0 za povratak na maksimalnih plus šest, 31:25. Nije više išlo ni 7 na 6 Parizu, Meler pogađa drugi put za 33:26, osam minuta pre kraja, PSŽ uzvraća serijom 3:0, ali bomba Palmarsona otklanja poslednju dilemu.