NOVI HEROJSKI PODVIG: Srbija osvojila bod u Francuskoj! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa NOVI HEROJSKI PODVIG: Srbija osvojila bod u Francuskoj!

NOVI HEROJSKI PODVIG: Srbija osvojila bod u Francuskoj!

Najava nove ere srpskog rukometa dobila je veličanstvenu potvrdu. Nakon trijumfa nad Francuzima u Zrenjaninu, Srbija je izborila remi protiv velikog rivala u uzvratnoj utakmici u Kreteju – 26:26 (12:15). Izabranici Tonija Đerone odigrali su maestralnu utakmicu protiv velikog favorita, osvojili tri boda u dva meča sa nosiocem grupe i načinili ubedljivo najteži korak ka Evropskom prvenstvu 2022. u Mađarskoj i Slovačkoj.

Iako je Francuska imala poslednji napad, Srbija je ta koja može više da žali za pobedom, pošto je čitavim tokom meča bila u vođstvu, najviše sa plus četiri. Uz malu pomoć sudija, momci Gijoma Žila su u samom finišu izjednačili, imali i napad za pobedu, ali je sjajni Cupara u poslednjem trenutku zaustavio En Gesana i započeo ogromno slavlje preporođenih „Orlova“! O tome ko je bio dominantan u ovom meču, najbolje svedoči činjenica da je Francuska samo jednom vodila (7:6), a da je Srbija u šest navrata imala plus tri, jednom i plus četiri.

Pored Vladimira Cupare, blistali su u napadu neuhvatljivi i u odbrani neprobojni kapiten Mijajlo Marsenić, kao i Petar Đorđić, Bogdan Radivojević…

FRANCUSKA-SRBIJA 26:26 (12:15)

FRANCUSKA: Žerar 6 odbrana, Pardan 1 odbrana – Fabregas 5, En Gesan 4, Deska 4, Karabatić 3, Remili 3, Gigu 2, Mae 2, Mem 2, Lagard 1, Abalo, Dipanda, Port, Turna, Ričardson

SRBIJA: Cupara 14 odbrana, Milosavljev (1 sedmerac) – Marsenić 8, Đorđić 6, Radivojević 4, Orbović 2, Šotić 1, Kukić 1, Obradović 1, Vorkapić 1, Kolaković 1, Nikolić 1, Abutović, Abutović, Popović, Pešić, Sretenović

Semafor: 0:2, 1:4, 4:4, 5:6, 7:6, 7:9, 11:15, 15:16, 16:19, 18:21, 21:22, 24:24, 24:25, 25:26

Igrač utakmice: Mijajlo Marsenić

Odličan početak u oba pravca, dva gola Đorđića i tri Marsenića koji se sjajno otvarao i bio najveća opasnost po gol Žerara, potom i Pardana. Međutim, nakon promašenog zicera srpskog kapitena za 5:1, usledila je serija Francuza 3:0 i izjednačenje, a nakon bolje igre u odbrani domaćina i prvo vođstvo, 7:6. ali je tajm-aut Đerone urodio plodom, pošto su gosti preokrenuli sa igračem manje i poveli 9:7, nakon odbrane Cupare i munjevite reakcije Radivojevića koji je pogodio sa svoje polovine.

Upravo je desno krilo Pik Segeda, uz fenomenalnog Marsenića, čuvao prednost Srbije u igri gol za gol koja je usledila, a u 26. minutu iskoristio je odbranu i perfektan pas Cupare da iz kontre povisi na 14:11. Cupara brani Abalou, a Kukić svojim prvim golom donosi velikih 15:11. Tim Tonije Đerone je tu prednost izgradio sa igračem manje, zbog tri isključenja u osam minuta.

Pojačali su Francuzi u defanzivi početkom nastavka i uveli Diku Mema u napad, ali je srpska odbrana bila na vrhunskom nivou i nije dozvolila izjednačenje, iako su Francuzi smanjili na minimalan zaostatak. Đorđić je tada preuzeo odgovornost u napadu, pogađao sa širokih pozicija, Marsenić hvatao svaku loptu kao hobotnica, a Cupara branio najvažnije lopte.

U 45. minutu, pri vođstvu Srbije 21:18, Nemanja Obradović krade loptu a Vukašin Vorkapić promašuje ogromnu priliku za plus četiri. Držali su se gosti u vođstvu do 55. minuta, kada je Mae izjednačio na 24:24, ali je Cupara spektakularnom odbranom zicera Fabregasu sprečio preokret. Njegov promašaj kaznio je Marsenić sedmim pogotkom.

Dobili su Francuzi u ovom meču vetar u leđa i od sudija, nepravedno je isključen Obradović, što je Remili iskoristio da izjednači. Ponovo je Marsenić razgrnuo sve oko sebe, prihvatio pas Đorđića i vratio vođstvo „Orlovima“ u 58. minutu, ali je ubrzo na drugoj strani dosuđen sedmerac. Milosavljev je stao među stativa i fantastično odbranio pokušaj Uga Deska.

Međutim, sudije po ko zna koji put ne dosuđuju faul nad Kukićem, i umesto toga pokazuju isključenje srednjem beku. Mae pogađa za izjednačenje, a Đerona na startu poslednjeg minuta zove poslednji tajm-aut. Napad nije najsrećnije izveden, potrošen je bez šuta, pa je Gijom Žil pozvao na poslednji dogovor 15 sekundi pre kraja.

Napala je Francuska sa igračem više, pokušao je En Gesan iz izgledne pozicije, ali je Cupara sjajno odbranio i doneo veliki bod Srbiji!