PENALI ODLUČILI EPSKO FINALE: Barselona prva odbranila trofej u Kelnu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa PENALI ODLUČILI EPSKO FINALE: Barselona prva odbranila trofej u Kelnu!

PENALI ODLUČILI EPSKO FINALE: Barselona prva odbranila trofej u Kelnu!

Barselona je prvi tim koji je odbranio titulu na fajnal-for turniru u Kelnu! Epsko finale sa Lomza Vive Kielceom pod svodovima prepune Lankses arene, odlučeno je tek u penal seriji.

Dramatična, potpuna izjednačena borba dva velikana, nije mogla dobiti epilog ni nakon 70 minuta borbe. Tek u penal seriji, Barselona je postala pobednik. Tragičar je Aleks Dujšebaev, a heroj Perez de Vargas koji mu je odbranio sedmerac.

Barselona je 11. put šampion Evrope!

BARSELONA – LOMZA VIVE KIELCE 32:32 – 28:28 (14:13) – PENALIMA 5:3.

BARSELONA: Masiel, Perez de Vargas 12 odbrana – Abeljo 9, Mem 5, Fernandez 3, Engesan 5, Janc 1, Langaro 1, Arinjo 3, Petrus 1, Cindrić, Makuc 1, Ben Ali, Ričardson 2, Fabregas 1, Zein

LOMZA VIVE KIELCE: Volf 12 odbrana, Kornecki – Gebala, Pačkovski, Olejničak, Migaljon, Karačić 1, Nai 2, Turna 2, Šićko 3, Karalek 4, Dani Dujšebaev 4, Morito 4, Kuleš 4, Aleks Dujšebaev 4, Vujvodić 4

SEMAFOR: 0:1, 2:1, 5:2, 7:4, 9:6, 10:7, 10:9, 12:12, 14:13, 15:15, 16:17, 19:18, 20:21, 22:23, 23:24, 24:24, 24:25, 25:25, 25:26, 26:26, 26:27, 28:27, 28:28; 29:28, 29:29, 30:29, 30:31, 31:31, 32:31, 32:32;

PENAL SERIJA: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3 (Abeljo, Mem, Ričardson, Zein u Fabregas pogodili – Morito, Karačić i Dani Dujšebaev pogodili, De Vargas odbranio Aleksu Dujšebaevu.

Vrhunskim otvaranjem utakmice, Barselona je nagovestila da će finale biti lišeno neizvesnosti. Sjajna odbrana, ukradene lopte, odlični De Vargas i siguran napad, uzroci su ranog vođstva od 5:2, 6:3 pa 7:4.

Glavu iznad vode, Kielceu je u uvodnim minutima držao Branko Vujović, sa četiri gola u prvih 15 minuta. Crnogorski reprezentativac je čuvao nadu, koja je postajala sve veća kako je vreme odmicalo.

Talant Dujšebaev je povukao pravi potez – naredio je jako duboku odbrambenu zonu i zaustavio protivničke bekove, što je valorizovano u napadu. Sam finiš prvog dela doneo je poravnanje, ali je Barsa otišla na odmor sa minimalnom prednošću zahvaljujući svemirskoj brzini i preciznosti Gomeza Abelja, koji se za tri sekunde sa centra stvorio pred pred Volfom i savladao ga.

Iako je mnogo teže dolazilo do gola od protinika, Kielce je uspostavilo egal, pa čak i povelo početkom nastavka. Dva čudesna gola Karaleka, iz izgubljenih situacija, kao i vrhunska partitura Danije Dujšebaeva, malo su demoralizovala Barsinu odbranu, ali je ulazak Makuca stabilizovao napad.

Mladi Slovenac je ponovo povezao redove, poslužio na tacni Fernandesa pa Engesana za novo vođstvo svog tima, 19:18 u 41. minutu.

Klackalicu nastavljaju Turna i Aleks Dujšebaev, vraćaju Kielceu minimalno preimućtvo i definitivno najavljuju veledramatično finale do samog kraja. Dimenzije gola postajale su sve manje, a osbrane sve jače.

Petominutni period tokom kojeg su mreže mirovale, prekinuo je sa sedam metara Aleiks Gomez Abeljo – 24:24 u 53. minutu. Isti igrač je pola minuta kasnije imao čistu kontru, ali mu se isprečio Volf, što je na drugoj strani kaznio Aleks Dujšebaev – 25:24. Brzo uzvraća Ričardson za novo izjednačenje.

Ostalo je pet minuta do kraja, kada je strašni Karalek iznudio još jedan sedmerac, a Morito ga pretvorio u gol. Minijatura Mema brzo je to nadomestila, a onda sledi ključan detalj. U pokušaju brzog centra, žuto-plavi greše, a Ali Zein koristi poklon – 27:26 za Barsu. Karalek izjednačuje, a Dika Mem fenomenalnom fintom iznuđuje isključenje Gebale.

Abeljo ne greši sa sedam metara – 28:27 za Barsu dva minuta pre kraja. Tim iz Poljske je izgubio loptu, ali je Dika Mem promašio, pa je Kielceu ostao poslednji napad, napad za produžetak.

Njega je gol pretvorio Kielceov junak u ovom finalu, Artem Karalek, realizovavši sjajnu asistenciju Kuleša.

PRODUŽETAK (2X5 MINUTA)

Engesan je prvi pogodio, ali je Nai uzvratio. Dve fantastične odbrane Volfa, njegovi igrači nisu iskoristili, pa je na kratak odmor Barsa otišla sa minimalnom prednošću, golom Abelja za 30:29.

Još jednom je Dani Dujšebaev pokazao veliku hrabrost, ali i kvalitet. Uzeo je jako težak šut i pogodio ga. Engesanu to nije pošlo za rukom. Potom je stariji Talantov sin, Aleks, iznudio sedmerac, a Arkadijuš Morito vratio prednost Poljacima, 30:31.

Mem fintom pravi višak, dobar protok do Arinja na levom krilu – 31:31. Ponovo Karalek unosi rivale u šesterac – Morito sa penala – 31:32. Ista finta Dike Mema, ponovo prolazi. Ovoga puta Francuz sam završava – 32:32.

Poslednji napad, Lomza Vive Kielce nije dobro organizovalo, što je značilo da će prvaka Evrope odlučiti sedmerci. Barselona je bila bolja za najtanju moguću nijansu.