REMI U ARENI: Duvnjak ostavio "Orlove" bez celog plena - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa REMI U ARENI: Duvnjak ostavio „Orlove“ bez celog plena

REMI U ARENI: Duvnjak ostavio „Orlove“ bez celog plena

Vrhunsko rukometno uzbuđenje pružili su igrači Srbije i Hrvatske za oko 8.000 gledalaca u beogradskoj Štark Areni. Na kraju, rezultat realan i, reklo bi se, po meri oba rivala – 25:25 (13:13). Mnogo turbulencija u igri na obe strane, mnoštvo smena u vođstvu i bespoštedna borba obeležili su derbi 3. kolo kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Izvesno je da bi čitav plen mnogo više značio domaćinu – imali su priliku da do njega i dođu, ali nisu uspeli da se odbrane u poslednjem napadu protivnika, niti da realizuju svoju priliku u poslednjim trenucima. Nakon tri kola, Hrvatska je na čelu grupe 2 sa pet bodova, Švajcarska druga sa četiri, Srbija treća sa dva, a Belgija poslednja sa jednim.

SRBIJA – HRVATSKA 25:25 (13:13)

Sudije: Evgeni Zotin i Nikolaj Volodkov (Rusija).

Sedmerci: Srbija 2 (2), Hrvatska 2 (2).

Isključenja: Srbija 8, Hrvatska 8 minuta.

SRBIJA: Pušica, Vorkapić 2, Vujić, Krsmančić 1, Crnoglavac 2, Pešić 4, Radivojević 1, Dimitrijević, N. Ilić 3 (2), Mošić 1, V. Ilić 4, Kukić 4, Zelenović 2, Marsenić 1, Cupara (1 odbrana), Milosavljev (6 odbrane). Selektor: Nenad Peruničić.

HRVATSKA: Duvnjak 6, Stepančić 3, Gadža, Vida, Ivić, Karačić 3 (1), Vekić, Božić-Pavletić 2, Štrlek 3, Musa 1, Mamić 4, Mandić 1 (1), Vranković, Šipić 2, Šego (8 odbrane), Bećiri. Selektor: Lino Červar.

SEMAFOR: 0:2, 1:4, 4:7, 8:8, 10:11, 13:13, 16:14, 20:18, 20:21, 23:22, 23:24, 25:24

Seriju odbrana Dejana Milosavljeva na samom početku njegovi saigrači nisu umeli da iskoriste – upravo je golman Vardara zaslužan što je do 8. minuta, kada je Srbija postigla prvi gol, na semaforu pisalo samo 0:2.  Tehničke greške i promašeni ziceri pred golom Marina Šega ređali su se kao na traci, a razigrani Duvnjak, Stepančić i Mamić naterali su Peruničića na rani tajm-aut u 11. minutu, pri rezultatu 4:1.

Pronašla je Srbija dobar modus igre u napadu, ali ga je imala i Hrvatska, pa je lako održavala plus tri u igri gol . Ipak, u 18. minutu, „Orlovi“ koriste grešku rivala i iz svog prvog kontra napada stižu na 6:7, a nove odbrane Milosavljeva Mošićev pogodak čine izjednačujućim – 8:8.

Najjači adut u srpskom napadu tokom prvog dela bio je pivotmen Živan Pešić, koju Lino Červar i njegovi saradnici očito nisu prepoznali kao pravu opasnost. Saradnja sa kružnim napadačem bila je ubitačna, i u dobroj meri zahvaljujući njoj, Srbi su u poznoj fazi poluvremena stigli do izjednačenja.  Usledila je ponovo igra gol za gol, i to do odlaska na odmor. Pored Pešića i Milosavljeva, Srbija na egalu u prvoh 30 minuta može zahvaliti neuhvatljivom Lazaru Kukiću, strelcu poslednja tri gola za svoju reprezentaciju u pomenutom periodu.

Slično kao i 2012. kada su  dve selekcije na istom borilištu vojevali bitku za finale EP, Srbija je izdržala prvo poluvreme u kojem je bila u podređenom položaju, da bi u nastavku bila bolji protivnik. Na krilima oko 8.000 navijača u Štark Areni, izabranici Nenada Peruničića su najpre stigli do prvog vođstva, a potom i do 16:14. Odlično je u tim trenucima delovala igra „Orlova“ u oba pravca do 46. minuta, kada kreće napadačka kriza koju su gosti iskoristili da preokrenu od 20:18 na 20:21. A onda, rolerkoster u poslednjoj šestini utakmice- nekoliko smena u vođstvu i propuštenih prilika da sw reši pitanje pobednika na obe strane. Srbija je bila odlična i čvrsta u odbrani u situacijama kada je Červar uveo sedmog igrača umesto golmana, ali to nije bilo dovoljno da se tim odupre individualnim kvalitetom Duvnjaka i Karačića.

Da ume 1 na 1, pokazao je i Nikola Crnoglavac, i to u više navrata. Pogodio je desni bek za 22:22 nakon fenomenalne finte i prodora, a potom ukrao loptu na drugoj strani, i poslužio Nemanju Ilića koji u kontri donosi novi preokret – 23:22.

Ipak, Musa poravnava, Marsenić dobija isključenje, a Peruničić kreće sa šestim u polju, bez golmana. To je moglo skupo da košta, pošto je loš napad iskoristio Duvnjak da preko celog terena donese „Kaubojima“ prednost – 24:23.

Sledi fenomenalna partitura Vanje Ilića – najpre je na krilu izigrao rivala i pogodio za 24:24, potom je Cupara odbranio, a Vanja u kontri doneo prednost 25:24, za erupciju na tribinama.

Hrvatska je morala da realizuje sledeći napad, Červar je pozvao na dogovor, a virtouz Duvnjak ponovo pogodio sa zemlje, odapevši strelu u Cuparinu mrežu.  Peruničić je zatražio tajm-aut, ali bolje da nije, pošto je Srbija jako loše organizovala poslednji napad, iako je vremena bilo više nego dovoljno.