Ruskinje prejake za Srbiju, Mađarska poslednja šansa za Tokio - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Ruskinje prejake za Srbiju, Mađarska poslednja šansa za Tokio

Ruskinje prejake za Srbiju, Mađarska poslednja šansa za Tokio

U okviru prvog kola kvalfikacionog turnira u Đeru za odlazak na Olimpijske Igre u Tokio, reprezentacija Rusije savladala je Srbiju 29:24 (17:13), i tako napravila veliki korak ka odlasku na najveću smotru sporta, gde bi branila zlato osvojeno pre pet godina u Riju.

Srbija će odlučujuću utakmicu za odlazak u Japan odigrati u subotu od 17.30, protiv domaćina turnira Mađarske, koja je danas savladala Kazahstan 46:19.

Imala je Srbije svoje blistave trenutke u ovom meču, pre svega defanzivno, ali je za trijumf nad olimpijskim šampionom potrebna veća napadačka moć od onoga što su pokazale izabranice Ljubomira Obradovića. Srpkinje su bile ravnopravan, ako ne i bolji rival u prvih 20 minuta. Rusija je otvorila čvrstom odbranom i ubojitim kontrama preko Managarove povela sa 3:1, ali je i srpska defanziva na postavljen napad protivnika odlično izgledala. Plitka 6-0 zona otupila je ruski napad, a da je bilo bolje organizacije i realizacije kontra napada, Srbija bi imala više od gola prednosti na svom kontu, koliko je bilo u igri gol za gol desetak minuta.

Međutim, Sedojkina je „skinula“ dve čiste kontre i pokrenula svoje saigračice, koje su se serijom 5:0 odvojile na 15:10. To je bila jedna od dve ključne napadačke krize „Orlica“. Sedam minuta nisu našle put do gola, baš kao i u odlučujućem periodu drugog dela, kada su, od trenutka kada su smanjila na gol zaostatka, dozvolile devojkama Alekseja Aleksejeva da se ponovo odvoje plus pet i reše pitanje pobednika.

RUSIJA-SRBIJA 29:24 (17:13)

RUSIJA: Sedojkina, Kalinjina – Kuznjecova 1, Gorškova 1, Dmitrieva 3, Sen 2, Goršenina, Vjakireva 7 (5), Bobrovnjikova 5, Makeeva 1, Fomina, Ilina 1, Managarova 6, Skorobogatčenko 2, Nikitina, Iljarionova

SRBIJA: Risović, Tomašević – Radosavljević 1, Krpež-Šlezak 2, Trifunović 4, Števin, Lavko 4, Kovačević, Nikolić, Radojević, Pop-Lazić 5, Stoiljković 3, Liščević 3, Cvijić 1, Dmitrović 1

SEMAFOR: 2:0 3:1, 4:5, 7:8, 10:10, 15:10, 16:13, 19:14, 22:21, 26:21, 26:23

Igrač utakmice: Julija Managarova

Posle egal igre u prvih 20 minuta, tokom kojih je ruski napad bio zbunjen i zaustavljen od strane odlične protivničke zone, izabranice Alekseja Aleksejeva su maestralno iskoristile dva uzastopna isključenja rivala i odvojile se na opipljiviju prenost.

Shvativši da napad nema dovoljno rešenja, Obradović se odlučio za akcije 7 na 6, međutim, Srbija je najpre vrhunskom defanzivom uspela da se sredinom nastavka vrati u igru, smanji na gol zaostatka iskoristivši dve kontre i nekoliko napada sa veštačkim viškom, urpkos crvenom kartonu za Jovanu Stoiljković početkom nastavka.

Međutim, nisu dugo Srpkinje uspele da održe korak. Rusija je maestralno zaustavila najjače oružije protivnika – igru na pivotmena, napad je ponovo stao, a favorit je umešno iskoristio nekoliko minuta sa igračicom više i serijom 4:0 za vođstvo od 26:21, praktično rešio pitanje pobednika.