ŠOK, KOŠMAR: Portugal napravio čudo, Hrvatska bez Olimpijskih Igara! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa ŠOK, KOŠMAR: Portugal napravio čudo, Hrvatska bez Olimpijskih Igara!

ŠOK, KOŠMAR: Portugal napravio čudo, Hrvatska bez Olimpijskih Igara!

Potpuno nestvarne scene u Monpeljeu. Zahvaljujući ogromnoj grešci Melvina Ričardsona i gola iz kontre Ruija Silve, Portugal je pobedio Francusku 29:28 (13:12) i po prvi put u istoriji izborio plasman na Olimpijske Igre, i to na uštrb Hrvatske.

Nakon trijumfa nad Tunisom, Hrvatima je bilo dovoljno da Francuska ne izgubi od Portugala, i delovalo je da će tako i biti, pošto su izabranici Gijoma Žila u završinici vodili sa 28:25, četiri minuta pre kraja. Ipak, na volšeban način, Portugal je preokrenuo i ispisao istoriju.

Ituriza je izjednačio 40 sekundi pre kraja, a nakon tajm-auta, Rui Silva je presekao skandalozno dodavanje Melvina Ričardsona, istrčao kontru i pogodio pet sekundi pre kraja. Žerar je ekspresno izvadio loptu iz mreže i omogućio Portu poslednji šut, ali je lopta završila u mreži za treptaj oka nakon poslednjeg oglašavanja sirene.

Ništa nije nagoveštavalo ovakvu dramu nakon što je Francuska povela sa šest razlike u prvom poluvrmenu. Međutim, izabranici Gijoma Žila, kojima je za plasman na OI bio dovoljan i poraz od sedam razlike, opustili su se u nastavku i dozvolili rivalu da smanji na gol zaostatka do poluvremena.

Čitavim tokom nastavka igralo se gol za gol, sve dok Žerar nije odbranio nekoliko zicera i omogućio svom timu da povede sa 28:25, četiri minuta pre kraja. Delovalo je tada da je priča završena, ali je Francuski napad stao, golman Gustavo Kapdevilj je zaustavio tri šuta sa devet metara, a Areja i dva puta Iturizo su realizovali zicere nakon dobrih napada 7 na 6. Poslednjepomunuti je izjednačio 40 sekundi pre kraja, Žil je odmah zatražio tajm-aut, ali je Malvin Ričardson 10 sekundi pre kraja neozbiljnim dodavanjem iza leđa poklonio loptu Ruiju Silvi, koji je realizovao kontru pet sekundi pre kraja.

Valentan Port je dao gol, ali se sirena čula tren pre nego što je lopta završila u mreži, na oduševljenje Portugalaca.