U18 EHF EURO 2018: "Orlići" savladali Portugalce - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa U18 EHF EURO 2018: „Orlići“ savladali Portugalce

U18 EHF EURO 2018: „Orlići“ savladali Portugalce

PIŠE: Stefan Branežac

Drugog takmičarskog dana Evropskog prvenstva za kadete u Koprivnici, selekcija Srbije zabeležila je pobedu nad Portugalom rezultatom 25:21 ( 11:7 ). Poslednji meč u okviru grupe A, izabranici Aleksandra Radosavljevića odigraće u nedelju od 20:30č, a protivnik je selekcija domaćina Hrvatske.

PORTUGAL – SRBIJA 21:25 ( 7:11 )

Dvorana Fran Galović

Gledalaca – 150

Sudije: Eršov – Pavljukov ( Rusija )

PORTUGAL: Kosta M. 7, Kosta T., Martins, Moraiš 2, Nazare, Neveš 4, Nogeira 5, Oliveira K. 5 odbrana, Oliveira F. 4 odbrana, Reis, Ribeiro, Salvador, Souza, Tešeira, Tores 2, Vieira 1

SRBIJA: Anđelković, Ćaćić, Čaušević, Ćirović 12 odbrana, Golubović, Horvat, Jelić, Jeremić, Kojadinović 3, Micić 3, Nikolić 10, Petrić, Radović 3, Stefanović 3, Stošić, Veselinović 3

SEMAFOR: 1:3 (6.) 3:3 (10.) 3:5 (15.) 7:11 (30.) 9:11 (32.) 10:16 (41.) 17:19 (50.) 21:25 (60.)

Selekcije Portugala i Srbije ušle su stegnuto u ovaj meč, pa je u uvodnim minutima susreta viđeno nekoliko tehničkih grešaka na obe strane, uz odbrane golmana Oliveire i Ćirovića. Pokušali su izabranici Aleksandra Radosavljevića da razigraju pivota Nikolu Sefanovića, ali im to nije polazilo za rukom. Desni bek srpskog tima Jovica Nikolić bio je šuterski raspoložen, pa je Srbija zahvaljujući njegovim golovima stekla dva gola prednosti u prvih šest minuta utakmice. Usledio je period igre u kojem reprezentativci Srbije nisu postigli gol sedam minuta, pa je Portugal uspeo da dođe do izjednačenja.

Ono što im nije pošlo za rukom na početku susreta, jeste polovinom prvog poluvremena. Prednost igrača više uspešno su realizovali srpski reprezentativci, raspoložen je na crti bio pivot Stefanović, pa Srbija nakon 15 minuta igre ima ponovo prednost od dva gola. Na semaforu je stajalo 3:5 u korist srpskog tima. Čvrsta odbrana Srbije, uz mnogo sitnih faulova poptuno je izbacila Portugal iz napadačkog ritma, pa je selekcija sa Pirineja postigla svega 4 gola za 20 minuta igre. Veselinović i Nikolić doneli su Srbiji prednost od šest golova. Usledila su brojna iskuljučenja krajem prvog poluvremena, pa je srpski tim poslednjih šest minuta igrao sa igračem manje. Iskoristili su Portugalci to na najbolji način i smanjili zaostatak na četiri gola razlike, pa se rezultatom 7:11 u korist srpskog tima otišlo se na odmor.

Počela je Srbija drugo poluvreme sa dva igrača manje, što je rezultiralo problemima u organizaciji napada. Tores i Nogeira svojim golovima vratili su rezultatsku neizvesnost u ovaj meč, Portugal je bio na -2. Presekao je seriju Portugalaca od 4:0 Jovica Nikolić, da bi Kojadinović sa dva pogotka vratio privremeni mir u tabor Srbije. Imali su srpski kadeti nekoliko prilika da ponovo dođu do šest golova prednosti, ali nisu uspeli u tome. Period nešto mirnije igre, pet minuta bez golova na obe strane, prekinuo je bek selekcije Portugala, Nogeira. Nakon trećeg isključenja, crveni karton dobio je Ivan Horvat, pa je Srbija bila lišena njegove pomoći do kraja susreta.

Tehničke greške srpske selekcije u napadu, podsetile su na završnicu meča protiv selekcije Izraela, pa je Portugal deset minuta pre kraja susreta prišao na dva gola zaostatka. Na semaforu je stajalo 17:19 u korist tima koji predvodi Aleksandar Radosavljević. U tim trenucima, stvar u svoje ruke preuzeo je Jovica Nikolić, koji je i postigao ključan gol tri minute prekraja susreta i na taj način raspršio nade Portugalaca da mogu do pozitivnog rezlultata. Tačku na ovaj meč stavio je Danilo Radović, za konačnih 25:21 u korist Srbije. Jovica Nikolić poneo je epitet najboljeg igrača susreta, a zapažen je bio i golman Ćirović sa 12 odbrana.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je desni bek Jovica Nikolić sa deset golova, dok se u selekciji Portugala Martim Košta sedam puta upisao u listu strelaca. Pobedom u ovom susretu, Srbija je zadržala šanse za plasman u top 8, dok je Portugal nakon drugog poraza izgubio šanse da se plasira među osam najboljih ekipa.