Vesprem nije uspeo, Nant slavi drugi fajnal-for! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Vesprem nije uspeo, Nant slavi drugi fajnal-for!

Vesprem nije uspeo, Nant slavi drugi fajnal-for!

Drugi put u istoriji, posle 2018. godine, ekipa Nanta uspela je da se plasira na fajnal-for EHF Lige šampiona u Kelnu, uprkos porazu u revanš meču četvrtfinala od Vesprema 32:30 (18:15). Francuski predstavnik uspeo je da odbrani pobedu 32:28 od pre sedam dana, i pridruži se Pari Sen Žermenu i Alborgu koji su u sredu izborili vizu za Keln.

Te 2018, čak tri tima iz zemlje galskih petlova igrala su na završnom turniru, a ovoga puta će društvo PSŽ-u i Nantu praviti danski Alborg, i verovatno španska Barselona, koja u poslednjem četvrtfinalnom meču (20.45) dočekuje Meškov Brest, u pokušaju da odbrani plus četiri iz Belorusije.

Pred više od 4.300 gledalaca u Vesprem areni, gosti su uspeli da odole favorizovanom domaćinu, u čijim redovima je simultanku igrao Petar Nenadić. Srpski velemajstor radio je šta je hteo u ovoj utakmici, sve mu je polazilo za rukom, ali njegov spektakularni učinak nije bio dovoljan ekipi Davida Davisa da se i ove godine nađe u Lankses areni.

Iako je Nant mnogo bolje počeo i poveo sa 2:5, Vesprem je i te kako imao svoje šanse. Ulazak Cupare i Nenadića u potpunosti je preokrenuo odnos snaga na terenu, na krilima srpskih reprezentativaca, domaćin je napravio preokret i poslednjem minutu prvog poluvremena stekao željenih plus četiri.

Međutim, u 27. minutu je Blaž Blagotinšek, stub odbrane mađarskog prvaka, dobio treće isključenje i crveni karton, a početkom nastavka ozbiljnije se povredio Mate Lekai, i takođe završio utakmicu pre vremena.

Sve dobro što je Vesprem radio u napadu do kraja duela, direktna je zasluga Petra Nenadića. Uz sedam golova, napravio je dvocifren broj asistencija, ali su njegovi saigrači iz spoljne linije, izuzimajući Jahiju u prvom poluvremenu, bili nedovoljno učinkoviti. Izostala je realizacija Nilsena sa crte (0/4), pa je i dobro raspoloženje njegove alternative Moraeša bilo nedovoljno.

Pet minuta pre kraja, pri rezultatu 31:28, Vesprem je imao napad za plus četiri. Egipćanin je loše šutirao, ali je Korales potom odbranio sedmerac zemljaku Riveri. Na početku 58. minuta, Nenadić je napravio jedinu grešku večeras, promašio je zicer sa široke pozicije, a to su kaznili Gurbindo, nakon brzog gola Manaskova i Lazarov, za 32:30 na minut i po pre kraja. Vespremu je za konačan uspeh trebala serija 3:0 do kraja, što je postalo neizvodivo nakon intervencije Emila Nilsena.

Hrabrost i umeće trenera Alberta Entreriosa u večerašnjoj utakmici, nagrađeni su ogromnim rezultatom. Šesti tim u grupi B je eliminisao dva velika favorita – Vive Kielce i Vesprem. Neočekivano veliku minutažu i ulogu u ovom revanšu imali su mlađi igrači, kao i oni koji nisu baš često bili u prvom planu ove sezone (Brie, Monar, Gurbindo, Dimulan, Ovniček…).

Iako možda nije bio na prepoznatljivom nivou, Emil Nilsen je ponovo rak rana Vesprema, pošto je u dresu Skjerna pre tri sezone eliminisao ovaj tim u osmini finala elitnog takmičenja.

VESPREM-NANT 32:30 (18:15)

VESPREM: Korales 5 odbrana, Cupara 4 odbrane – Nenadić 7, Jahija 6, Moraeš 5, Markusen 3, Borozan 3, Lekai 2, Manaskov 2, Marguč 4, Nilson, Blagotinšek, Tenesen, Ligetvari, Mae, Makeda

NANT: Nilsen 6 odbrana, Dimulan 2 odbrane – Balager 6, Gurbindo 5, Pešmalbek 5, Lazarov 4, Kavalkanti 4, Ovniček 2, Rivera 4, Min, Brie, Monar, Milić, Damatran, Figueras, De la Breteš