Slovenija nestvarnim preokretom do bronze, novi šok za Hrvatsku! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 Slovenija nestvarnim preokretom do bronze, novi šok za Hrvatsku!

Slovenija nestvarnim preokretom do bronze, novi šok za Hrvatsku!

2 komentari

Spektakularnim preokretom u finišu meča, selekcija Slovenije je savladadla Hrvatsku 31:30 (13:18) i tako osvojila bronzanu medalju, prvu u istoriji svoje zemlje na Svetskim prvenstvima. Četa Veselina Vujovića će slaviti veliki uspeh, iako je u 40. minutu bila u zaostatku od čak osam golova – 24:16. Sve je bilo na strani „Kauboja“ do poslednjih 10 minuta, a onda su postigli samo jedan gol do kraja. Slovenci su delovali kao razbijena četa u jednom trenutku, a od 45. minuta, leteli su po terenu kao pod dejstvom čarobnog napitka, da bi u samoj završnici nokautirali grogiranog rivala.

Iako se očekivalo da slovenački tim bude gladniji medalje,  motivisaniji i svežiji s obzirom da je Hrvatska 24 sata ranije poražena u iscrpljujućem trileru od Norveške, situacija na terenu je delovala potpuno suprotno.

Ekipa Željka Babića je značajno bolje igrala odbranu od starta, sa više rešenja u napadu, i sa kontra napadima Štrleka koji su doneli prednost od 7:4 u 11. minutu, kada je Vujović zatražio rani tajm-aut. Besan je bio slovenački izabranik, ali oni nisu mnogo toga promenili u nastavku, kao što ni on nije uspeo da pronađe adekvatnu bekovsku postavu, pošto su spoljni igrači bili prilično neučinkoviti.

Na drugoj strani je bekovsko raspoloženje bilo suprotno – Cindrić je blistao u prvih 30 minuta sa pet golova, a pratio ga je Šebetić sa dva manje.

Hrvatska je održavala plus četiri, a miniut pre odmora stekla i maksimalnih 18:12, pre nego što je Dolenec postavio konačan rezultat prvog dela.

Početkom nastavka delovalo je da bi Slovenija brzo mogla da se vrati u igru, Gaber i Zarabec su smanjili na 18:15, ali je onda usledila, činilo se odlučujuća serija „Kauboja“  – 6:1 za ogromnih 24:16 u 40. minutu.

PREOKRET ZA ANALE

Do ulaska u poslednju šestinu meča, Vujovićevi izabranici su tu prednost prepolovili zahvajući seriji golova pivotmena Blaža Blagotinšeka. Odbrana je konačno zaigrala kako se očekivalo, a Hrvatska je potpuno izgubila konce utakmice. Leteli su Slovenci po terenu, zagospodarili utakmicom i do 57. minuta stigli do izjednačenja – 29:29 golom Cingesara.

Bomba Šebetića prekinula je period bez gola Hrvata, ali su Slovenci ekspresno napravili veliki višak za Janca koji je vratio egal. Štrlek nije pogodio, a Mačkovšek se prošetao do šest metara i kompletirao veliki preokret 60 sekundi pre kraja – 31:30 za Sloveniju.

Imala je Hrvatska čitav minut da izbori nove produžetke, ali je potpuno bezidejni napad Duvnjak završio izblokiranim šutem, što je bio znak za ogromno slavlje Veselina Vujovića i njegovih momaka.

Najefikasniji u pobedničkim redovima bili su Marguč, Cingesar i Bezjak sa po četiri gola, jednim više od Gabera, Blagotinšeka i Grebenca. U selekciji Hrvatske se istakao Cindrić sa sedam pogodaka, šest je dao Štrlek, pet Šebetić, a po četiri Duvnjak i Horvat.