Objedinili sve titule: Francuska je prvak sveta! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaKATAR 2015 Objedinili sve titule: Francuska je prvak sveta!

Objedinili sve titule: Francuska je prvak sveta!

Reprezentacija Francuske osvojila je po peti put titulu prvaka sveta. Najbolja generacija u istoriji rukometa savladala je  reprezentaciju Katara, rezultatom  25:22(14:11), u veličanstvenom finalu pred 17 000 navijača u LUSAIL Areni. Tako su Klod Onesta i njegovi puleni još jednom ispisali nove stranice istorije, objedinivši sve tri krune – olimpijsku, evropsku i svetsku! Katar će pak, ostati upamćen kao prva neevropska reprezentacija koja je osvojila medalju na Svetskom prvenstvu.

Gol Benalija i odbranjen sedmerac Stojanović u prva tri minuta utakmice nisu poremetili Trikolore, koji su napravili seriju od 3:0 i poveli sa dva razlike. Tu prednost je povisio Narsis, kada je 15. minutu nakon ukradene lopte sam izveo kontra napad za 8:5. 60 sekundi kasnije, isto je učinio i Karabatić za plus četiri, iniciravši prvi tajm – aut Valera Rivere, kao i oduševljenje oko 5 000 navijača Trikolora. Međutim, nije to mnogo pomoglo Katarcima. Posle dve sjajne odbrane Omejea, Niokas realizuje polukontru za 11:6, deset minuta pre velikog odmora. Nezaustavljivo je delovala Onestina četa. Karabatićev četvrti gol označio je vođstvo od 13:7. Nagovestili su „domaći“ da bi mogli učiniti finale znaimljivijim. Serijom 3:0 smanjili su na podnošljivijih 13:10, a do kraja prvog poluvremena po gol su postigli Karabatić i Marković.

Dva pogotka za redom omalenog Malaša najavila su buru u nastavku. Memišević ne koristi veliku priliku za izjednačenje, a to kažnjava Soreindo, za 15:13, pre nego što Port vraća razliku sa poluvremena, 17:14. Žarko Marković je svojim šestim pogotkom smanjio na 18:17. Baraše je u tim trenucima održavao Francuze u plusu, ali su „Sokolovi“ ipak imali još jedan napad za izjednačenje. Udarac Mališa zaustavio je Omeje, a Fernandez maestralnim udarcim prevario Šarića za 21:19. Tim rezultatom ušlo se u poslednjih 10 minuta šampionata. Pojačali su „Plavi“ odbranu, i iz nje izrodili kontra napad koji je Port iskoristio za 22:19, na šta Valero Rivera reaguje tajm – autom, svestan da je vremena ostalo još malo (51.). Ipak, domaćin nije uspeo da stigne na gol zaostatka do kraja utakmice. Gol Narsisa za 25:22 u 58. minutu, otklonio je i poslednju dilemu.