MUK U KRAKOVU: Hrvati poslali Poljake u rukometnu istoriju! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaPOLJSKA 2016 MUK U KRAKOVU: Hrvati poslali Poljake u rukometnu istoriju!

MUK U KRAKOVU: Hrvati poslali Poljake u rukometnu istoriju!

2 komentari

Stevie Wonder je u svojoj dugogodišnjoj pjevačkoj karijeri rasplakao brojnu publiku. Svoju rukometnu inačicu pronašao je večer u Ivanu Stevanoviću, hrvatskom Stevieju koji je u plač poslao cijelu Tauron Arenu i milijune Poljaka što su bile uvjerene da će njihovi puleni u borbu za medalju.

Čudo je trebalo Hrvatima, pobjeda od barem 11 razlike. Čudo je i ostvareno. Poljaci su pregorjeli, ušli u hrvatski mlin i spasa im nije bilo. Do poluvremena su Babićevi junaci osigurali prednost od 15:10 pa serijom 8:0 potpuno dotukli domaćina. S krajnjih 37:23 Kauboji su ispisali jednu od najljepših priča europskih prvenstava. Kući su ovim rezultatom poslali i Francuze, sada se više niti prvo europsko zlato ne čini nedostižnim.

POLJSKA – HRVATSKA 23:37 (10:15)

Gledalaca: 15000
Isključenja:  Poljska 12 minuta (Wisniewski, Grabarczyk x2, Daszek, Szyba, Chrapkowski), Hrvatska 10 minuta (Marić,Karačić, Kozina, Štrlek, Čupić)
Sedmerci: Poljska 3/5, Hrvatska 3/5

POLJSKA: Slawomir Szmal (5 obrana), Piotr Wyszomirski (1 obrana), Krzystof Lijewski, Przemyslaw Krajewski 4, Karol Bielecki 4, Adam Wisniewski 3, Michal Jurecki 1, Bartosz Konitz 1, Piotr Grabarczyk, Rafal Glinski 2, Kamil Syprzak 1, Michal Daszek 4, Maciej Gebala, Jakub Lucak, Michal Szyba 3, Piotr Chrapkowski 1; izbornik: Michael Biegler

HRVATSKA:  Mirko Alilović, Ivan Stevanović (13 obrana), Manuel Štrlek 10, Antonijo Kovačević, Ivan Čupić 4, Zlatko Horvat 5, Marino Marić 7, Marko Kopljar 3, Domagoj Duvnjak 1, Igor Karačić, Luka Cindrić, Marko Mamić, Ivan Slišković 4, Jakov Gojun, Luka Šebetić 2, Krešimir Kozina; izbornik Željko Babić

SEMAFOR: 0:3 (6′), 1:5 (12′), 4:7 (19′), 5:9 (22′), 9:12 (27′), 10:15 (30′), 10:23 (39′), 11:23 (41′), 13:30 (47′), 18:30 (52′), 20:34 (55′), 23:37 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Ivan Stevanović

Pisalo se pred današnji duel kako su Poljaci ekipa sklona posrtanjima u rezultatski vrlo bitnim duelima. I tu svoju vrlo lošu karakteristiku su večeras itekako pokazali. Točnije, Hrvati su ih na to natjerali svojom uvjerljivo najboljom partijom na turniru.

Već od samog početka meča nije im bilo spasa. Stevanović je činio čuda, prikupio pet obrana do 14. minute utakmice. I mogla je Poljska biti itekako sretna što je nakon tog perioda zaostajala sa samo 5:1. Uz nešto više koncentracije Kauboji su već tad mogli biti uvjerljivo bliže ciljanih 11 pogodaka prednosti.

Tek je ulaskom Bielekog živnuo domaćin turnira, donekle održao svoje izglede za prolaskom u polufinale. Svojim je ‘torpedima’ sa 11-12 metara spašavao totalno izbezumljeni napad svoga tima, ali samo do završnice poluvremena. Tada je Štrlek ‘zabiberio svojima’ – pogotkom iz sedmerca i dvije kontre odveo je svoj tim na 9:15. Daszek je do odlaska na odmor uspio smanjiti na 10:15, što također nije bio povoljan rezultat za domaćina. Za prolaz u polufinale su smjeli izgubiti sa najviše četiri razlike.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– JEDAN GOL POLJAKA U 15′

– FAMOZNIH +11 U 37′ (10:21)

– TAURON ARENA IZVIŽDALA POLJAKE
– 13:30 – NAJVEĆA HRVATSKA PREDNOST (47′)

– ŠTRLEK ‘ZABIBERIO SVOJIMA’ (11/11)
Umjesto kreiranja dramatične završnice, pokušaja dostizanja Hrvatske, Bieglerovi su igrači već početkom nastavka opet prikazali svoju drugu stranu. Bili su potpuno pogubljeni na terenu. U prvom su dijelu na svoj prvi pogodak čekali dok na semaforu nije pisalo 7:02, u drugom još i duže – zabio je opet Daszek tek početkom 41. minute.

A Kauboji su već do tada sebe doveli u bitno povoljniju situaciju. Silom kontranapada kreirali su seriju od 8:0, otišli na puno ugodnijih 13 razlike. Ali i što je puno bitnije – daleko neugodnijih za Poljake. Bili su već tada svjesni kako do polufinala ne mogu i otvorili put Babićevim trupama do maksimalnih 13:30 u 47. minuti susreta.

Stala je tada i hrvatska obrana, sa njome i Stevie, no razlika je svejedno zadržana. Jedna ‘odgojna’ minuta predaha po ulasku u zadnjih 10 minuta susreta bila je dovoljna da se ozbiljnost zadrži na razini te kreira jedno od najvećih čuda europskih prvenstava.

Jedva da se i sanjati mogao ovakav scenarij. Velikih +14 Hrvata, zbogom Francuskoj i Poljskoj. Kauboji će svoju bitku za medalju nastaviti kontra Španjolske, dok će Nijemci i Norvežani odlučivati o drugom finalistu.