LUDA SREĆA HRVATA: "Pravila" pobedila Argentinu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaRIO 2016 LUDA SREĆA HRVATA: „Pravila“ pobedila Argentinu!

LUDA SREĆA HRVATA: „Pravila“ pobedila Argentinu!

Reprezentacija Hrvatske došla je do prve pobede na Olimpijskim Igrama u Riju u završnici protiv Argentine 27:26 (14:15) o kojoj će se dugo pričati! Presudio je gol Domagoja Duvnjaka iz sedmerca osam sekundi pre poslednjeg sudijskog zvižduka, a nakon što je Argentinac Pizaro dobio crveni karton zbog faula na drugoj strani terena, koji po pravilima automatski znači i sedmerac za protivničku ekipu. Bunili su se Argentinci, ali poklon koji su dali Hrvatima, Babićevi izabranici nisu mogli da odbiju

HRVATSKA – ARGENTINA 27:26 (14:15)

HRVATSKA: Stevanović 7 odb, Pešić 3 odb. – Duvnjak 3 (1), Stepančić 4, Kopljar, Gojun 1, Horvat 2 (1), Karačić 1, Štrlek 7 (1), Čupić 4, Mamić 1, Slišković, Brozović 1, Kozina 3

ARGENTINA: Šulc 11 odb, Garsija 2. odb – F. Fernandez 8 (5), Pizaro 6, S. Simonet 2, P. Portela, P. Simonet 6, Kverin, Viera 2, J. Fernandez 1, Vidal 1, Karu, A. Portela, Vaistein

Isključenja: Hrvatska 6 min, Argentina 8 min

Sedmerci: Hrvatska 3/5, Argentina 5/5

IGRAČ UTAKMICE: Ivan Stevanović (HRV) / Pablo Simonet (ARG)

Nakon teškog poraza od Katara na premijeri (30:23), izabranici Željka Babića su na jedite jade opravdali ulogu favorita protiv „Gaučosa“.

Argentinci su imali napad za pobedu, izvukli su golmana iz igre kako bi napali sa igračem više, ali je Duvnjak presekao dodavanje Portela za Pizara ka crti, a ovaj je napravio grub faul kako bi sprečio hrvatskog asa da pogodi praznu mrežu.

Po novim pravilima, to se sankcioniše ne samo crvenim kartonom, već i sedmercem, koji je upravo faulirani igrač pretvorio u gol vredan pobede. U preostalih devet sekundi, Južnoamerikanci nisu uspeli da organizuju dobru akciju.

Ni u drugom  meču na turniru, „Kauboji“ nisu pružili igru koja nudi optimizam pred nastavak takmičenja. Bili su u zaostatku većim delom utakmice, uspavani u odbrani, suviše meki u napadu, mada su u 43. minutu poveli sa 24:22.

Argentninci nisu uspeli u potpunosti da kazne brojne izgubljene lopte protivnika na startu. Štrlek i Horvat su realizovali po sedmerac za vođstvo svog tima za 6:5, ali je to ostalo samo na nagoveštaju bolje igre, jer su autsajderi u ovom meču ubrzo serijom 4:0 kreirali vođstvo od 13:9.

„TRČI I PUCAJ“ IGRA U PRVOM POLUVREMENU (15:16)
BRAĆA SIMONET „PROBIJALA“ KADA GOD SU HTELA
HRV – ARG GOLMANI (10:13 ODBRANA)
SERIJA ARGENTINACA 9:8 – 9:13 (18.- 24. MINUT)

Najviše zahvaljujući mirnoj realizaciji Štrleka i par dobrih odbrana, Hrvatska je do odmora smanjila na gol zaostatka.

U nastavku se većinom igralo u egalu, a kada je Stevanović vezao par odbrana i Štrlek iz još jedne kontre pogodio za 24-22, činilo se da će treća selekcija Evrope konačno prelomiti utakmicu.

Međutim, tako nije mislio golman Šulc, posle čijih odbrana Argentina preokreće na 25:24.  Minut pre kraja, pri rezultatu 26:26, argentinski čuvar mreže brani udarav Stepančića i ponudio svojim saigračima napad za veliki trijumf, koji su oni ipak pretvorili u bolan poraz…