Rio 2016: Danci posle produžetaka do finala i prve Olimpijske medalje! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaRIO 2016 Rio 2016: Danci posle produžetaka do finala i prve Olimpijske medalje!

Rio 2016: Danci posle produžetaka do finala i prve Olimpijske medalje!

Za zaltnu medalju na muškom Olimpijskom turniru u Rio de Žaneiru borićse Francuska i Danska. Nakon što su apsolutni vladari svetskog rukometa savladali Nemce golom Narsisa u poslednjim trenucima, Danska je u trileru sa Poljskom slavila nakon produžetaka 29:28 (25:25, 16:15).

Time je muška danska reprezentacija obezbedila prvu olimpijsku medalju ikada, a ostaje da se vidi kojeg će ona sjaja biti nakon velikog finala (nedelja, 19.00).

Skandinavci su bolje započeli meč, stekli rano vođstvo koje je najviše iznosilo 15:11 u finišu prvog poluvremena, ali je golman Višomirski, koji je odigrao utakmicu karijere, sa par odbranjenih zicera u nizu omogućio saigračima da poravnaju na 15:15, pre nego što je Sondergard uz zvuk sirene postavio konačan rezultat prvog dela.

Fantastična borba viđena je u nastavku – Projektili Bieleckog su, kao i tokom čitavog turnira, bili nerešiva enigma za protivničku odbranu, dok je Višomirski potpuno zasenio starijeg kolegu Šmala i umali postao apsolutni heroj Poljske. Međutim, na vrhunskom nivou je bio i Niklas Landin na drugoj strani, pa je do 60 minuta na snazi bila rezultatska klackalica, sa puno promena u vođstvu.  Od 36. minuta, kada su momci Talanta Dujšebaeva vodili sa 19:17, nijedan tim nije imao prednost veću od minimalne.

Dva i po minuta pre kraja, Sondergard je izjednačio na 24:24, da bi posle par neuspešnih napada pred oba gola, Hansen realizovao sedmerac za 25:24 u korist skandinavaca (59:21).

Imala je Poljska dovoljno vremena da organizuje napad za produžetak, ali to nije učinila najuspešnije. Ipak, sve je to nadoknadio Dašek nestvarnim pogotkom sa široke pozicije na desnom beku, kada je iz šosea pogodio same raklje Landinovog gola.

Međutim, ekipa Gudmundura Gudmundsona je zadržala nerve u produžetku – realizovala je prva tri napada i odbranila isto toliko, zahvaljujući sjajnim intervencijama svog golmana. Do isteka dodatnog vremena, Poljska je uspela samo da smanji na 29:28, ali ne i da dođe do napada za novi produžetak.

Mikel Hansen je bio najefikasniji sa 10 golova, a treba pomenuti i odlične partiture srednjeg beka Olsona (7), te Landina (13 odbrana).

Kod Poljaka, dva najbolja pojedinca bila su Bielecki (7) i Višomirski (18 odbrana).