POLJAKINJE ŽIVE SVOJ SAN: Preokretom u "SPENS-u" poslali Rumunke kući! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2013 - ŽENE POLJAKINJE ŽIVE SVOJ SAN: Preokretom u „SPENS-u“ poslali Rumunke kući!

POLJAKINJE ŽIVE SVOJ SAN: Preokretom u „SPENS-u“ poslali Rumunke kući!

IZ NOVOG SADA
RADIVOJE KOSNIĆ

Kakav preokret za plasman  Poljske u četvrfinale i hladan tuš za sve navijače Rumunije koji su došli u velikom broju u hali SPENS u Novom Sadu. Poljska – Rumunija 31-29 (13-17)! Lekcija za Rumunke, rukomet se igra 60 minuta, ne samo 45.

Početak utakmice je obilovao golovima na obe strane, igralo se gol za gol sve do sredine poluvremena kada je Rumunija pojačala efikasnost u napadu, najviše preko Kristine Neagu čijim golovima su se Rumunke odlepile plus 4, dok je napad Poljske slabio. Nošene frenetičnim navijanjem sa tribina Rumunke zadržavaju stečenu prednost, tako da na odmor odlaze sa 17-13.

Drugo poluvreme se nastavlja u istom ritmu, skoro da se igralo bez odbrana. Kad god bi Poljska prišla na  minus 3 gola, nisu uspevale da se odbrane. Golmanke do 45. minuta totalno neraspoložene za igru, menjao je Rasmusen Gapsku i Visokinsku ali nije vredelo. Sa druge strane Bradeanu i Manea uz pomenutu Neagu lagano nalaze put do mreže protivničkog gola i razlika u njihovu korist raste na plus 5.

Medjtuim, onda nastupa preokret u režiji do tada neprimetne golmanke Malgoržate Gapske. Jedna po jedna njena odbrana polako je ulivala sigurnost i samopouzdanje ostalim igračicama Poljske. Skidala je sve lopte prema njenom golu. Kao da je ušla voda u uši Rumunkama, ništa im nije polazilo za rukom u napadu, dok je sa druge strane zvanično najbolja igračica meča Alina Vojtas pogadjala sa 9m kao od šale. Od 45. minuta pa do 58. Poljska pravi seriju 8-1 za 29-26.  Neverica na licima navijača Rumunije koji su skoro počeli da slave pobedu sredinom drugog poluvremena. 2 minuta pre kraja selektor  Poljske Rasmusen  traži time-out kako bi osmislio kako zadržati prednost do kraja. U tome je i uspeo, za konačnih 31-29 i plasman u četvrtfinale.

Kod pobednika posebno su se istakle 191cm visoka Alina Vojtas sa 9 golova, Kinga Grzyb koja je sa pozicije krila punila mrežu Rumunki postigla je 7 golova od 8 pokušaja, i golmanka Gapska koja je imala veoma visok procenat uspešnosti odbrana 40%, ponajviše za vreme preokreta. Kod poraženih najefikasnija na meču Kristina Neagu je postigla 10 golova, Bradeanu 6/8 i veoma sigurna na crti Manea 4/4.

RASMUSEN: „VELIKI TRENUTAK ZA POLJSKI RUKOMET“

Konferenciju za novinare je otvorio vidno uzbudjen i srećan Kim Rasmusen, Danac na čelu Poljskog tima: „Hvala protivničkoj ekipi na ekstremno teškoj i čvrstoj utakmici koja je bila puna emocija. Rumunija je veoma jak tim koji pripada svetskoj klasi. Šta da kažem o igri – igra je rekla svoje, to ste imali prilike da viidte na terenu. Ovo je ogorman korak i trenutak za poljski rukomet, ja sam još uvek pod emocijama.

Na pitanje novinara s obzirom da igraju protiv Francuske u četvrfinalu koja igra fajterski rukomet, kakva su mu očekivanja u tom meču, Rasmusen odgovara: „ Igramo protiv Francuske? Pa dobro, trebaće mi malo vremena da postanemo svesni šta smo uradili večeras i onda kad se slegnu emocije ću proanalizirati detaljnije njihovu igru. Ono što znam jeste da ćemo mi istrajati da igramo kao što smo odigrali gotovo ceo šampionat do sada , ako izuememo prvih 45 minuta ovog meča. A to je odbrana i samo odbrana.“ sa osmehom na licu završava selektor Poljske.

Georgi Tadići, selektor Rumunije razloge poraza njegovog tima vidi u tome što nije mogao puno da menja igračice jer ima kratku klupu kao i u lošoj realizaciji šuta sa 6m koja je 9/20 i dodaje: „ Prvenstveno želim da čestitam ekipi Poljske na prikazanoj igri večeras, pogotovo mislim na poslednjih 15 minuta. Mi nismo iskoristrili sve naše mogućnosti koje imamo u fazi napada, postigli smo 4 gola za pola drugog poluvremena. Nismo imali mnogo izmena što je prouzrokovalo umor kod mojih igračica“ završio je vidno razočaran Tadići.

Alina Vojtas, najbolja igračica meča kaže: „Presrećne smo zbog plasmana u četvrtfinale, ovo je bila jako teška utakmica i za nas i za njih, čestitam im na dobroj borbi“

Lučijana Marin igračica Rumunije: „ Veoma sam tužna zbog ovog poraza, nismo očekivale ovakav epilog. U ime svog tima i trenera izvinjavam se svima zbog naše loše igre večeras“.