Prva pobeda Hrvatske: Solidno drugo poluvreme dovoljno za bodove protiv Angole - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2021 Prva pobeda Hrvatske: Solidno drugo poluvreme dovoljno za bodove protiv Angole

Prva pobeda Hrvatske: Solidno drugo poluvreme dovoljno za bodove protiv Angole

Reprezentacija Hrvatske ostvarila je prvu pobedu na 27. Svetskom prvenstvu u Egiptu. Nakon iznenađujućeg remija sa Japanom, izabranici Lina Červara su se u prvih 30 minuta mučili i protiv Angole, ali su u nastavku dodali gas i rutinski stigli do trijumfa – 28:20 (12:11).

Hrvatska će u poslednjem kolu prve faze igrati protiv ekipe Katara, koja je na maksimalnom učinku nakon dve runde. U slučaju pobede, vicešampion Evrope će kao prvoplasirani proći u narednu fazu.

Da će odsustvo Luke Cindrića, koji je završio takmičenje, biti ogroman problem u nastavku turnira videlo se već u prvom poluvremenu dvoboja sa afričkom selekcijom. Bez dobrog ritma u napadu i prave energije, „Kauboji“ dugo nisu uspevali da postave stvari na svoje mesto.

Odbrana 5-1 bila je mekana od samog starta, nije uspela da pronađe pravu kompoziciju, menjali su se na prednjem Štrlek i Marić, ali nije izgledalo sjajno. U napadu nije bilo brzine ni tečnosti, a pritom je i nekoliko izglednih prilika promašeno. Brozovića je menjao Janko Kević, koji je neko vreme igrao i na desnom beku.

Angola je većim delom prvog poluvremena bila u prednosti, u par navrata i sa plus dva, da bi u samoj završnici tog dela Ivan Pešić sa par odbrana pokrenuo saigrače i inicirao preokret. Dobro je u napadu došao ulazak Martinovića, pa je Hrvatska ipak sa golom prednosti otišla na odmor.

Na samom početku nastavka, Angola je izjednačila, ali je od tog trenutka Hrvatska odigrala na daleko boljem nivou i odvojila se na 18:13. Kević je dobro odmenio Duvnjaka, kojeg nije bilo potrebe previše trošiti protiv Afrikanaca. Raspucao se Mamić, a česta promena odbrane (6-0 i 5-1) dala je rezultata. Bez adekvatnog kvaliteta na klupi, igrači Angole su se vidno umorili i pali, pre svega u napadu. Do kraja nije bilo nikakve dileme, prednost je varirala između šest i sedam golova, a maksimalnih plus osam dostignuto je u poslednjim trenucima, kada je postavljen i konačan rezultat.

Hrvatska – Angola 28:20 (12:11)

HRVATSKA: Pešić (7+1), Šunjić; Marić 4, Duvnjak, Mandić 1, Horvat 1 (1), Kević 1, Šarac, Štrlek 2, Čupić 6 (3), Musa, Mamić 4, Šebetić 1, Brozović 2, Mamić, Jaganjac 1, Martinović 5 (1).

ANGOLA: Muachissengue (6+1), Gouveia; Quitongo, Aguiar, Teca 3, Hebo 1, Lopes, Pasqual 1 (1), Maneco 2, Nascimento 3, Tati 2, Chicola 1, Panzo, Pestana 2, Antonio 1, Ferreira 4.