HET TRIK: Danska prejaka za ostatak sveta! - Balkan-Handball.com
Naslovna SP 2023 HET TRIK: Danska prejaka za ostatak sveta!

HET TRIK: Danska prejaka za ostatak sveta!

Treći put zaredom, Danska je osvojila Svetsko prvenstvo u rukometu! U velikom finalu u Stokholmu, strašna mašinerija Nikolaja Jakobsena  nadigrala je Francusku  34:29 (16:15).

Prvi put u istoriji ovog sporta, neka selekcija je tri puta u nizu osvojila Mondijal. Od prvog do poslednjeg minuta velikog finala u Stokholmu, kontrolisali su ritam igre i rezultat, mleli i samleli najljućeg rivala, dozvolivši mu samo jedno izjednačenje, početkom drugog poluvrmena.

Žerar nije zakazao u polufinalu, ali jeste u finalu. Landin je zablistao na početku, Meler je dodao doprinos u poslednjih 15-ak minuta. Pitlik i Gidsel su punili u prvom, a kada su stali u drugom, ukazao se nenadani heroj finala, spektakularni Rasmus Lauge sa deset golova uz samo jedan promašaj – previše za svakoga, pa i za čuvene „Eksperte“.

Sa takvom širinom, Danska je držala supersonični ritam 60 minuta, koji je Francuska samo na trenutke uspevala da isprati…

Tri skinuta zicera Landina u uvodnim minutima valorizovali su stašni Pitlik i Gidsel, koji su brutalno punili mrežu nemoćnog Žerara. Međutim, nakon ranog tajm-auta Žila, „Trikolori“ su uspeli da zaustave brodolom i vrate se u meč,

Početkom nastavka je Francuska, nakon promašaja Gidsela imala priliku i da povede, ali ju je propustila. Dodali su Danci gas i ponovo poveli sa plus tri, ali se ukazao Turna i vratio minimalan zaostatak. Meler je ušao i odmah zaustavio zicer Maea iz kontre u 44. minutu, sprečivši izjednačenje.

Teško je bilo Francuskoj da drži korak sa slabim doprinosom golmana. Debone je dobio priliku početkom nastavka, ali nije mogao dovoljno da doprinese jer su Danci imali rešenje skoro svaki put na nameštenu odbranu protivnika.

Remili je bio pravi i sa srednjeg i sa levog beka. uopšte su francuski bekovi uspevali da se nadigravaju, ali je danska odbrana ipak bila za nijansu bolja, kao i golmani.

Igrao se 49. minut kada je Mem pogodio prečku, a Mensah mrežu na drugoj strani – 27:24, potom i 28:25. Kada je Lauge pogodio za 29:26, a Meler odbranio Memu deset sekundi kasnije, postalo je jasno da golmani donose prevagu. Žerar se u međuvremenu vratio, ali ništa nije mogao da odbrani.

Osetio je Lakobsen važnost trenutka, zatražio tajm-aut, a Lauge ponovo probušio Žerara – 30:26 u 53. minutu. Franuska nije mogla strašan držati ritam protivnika – kada su u drugom poluvremenu stali Pitlik i Gidsel, „poludeo“ je Lauge i razbio Francuze spolja. Njegov deveti gol doneo je Danskoj 31:27, pet minuta pre kraja, ali mem vraća nadu – 31:29, do kraja tačno tri minuta.

Pitlik pogađa sa 12 metara, a Landin brani sedmerac Ričardsonu, i daje znak za veliko slavlje Danaca u Stokholmu…

FRANCUSKA: Žerar (pet odbrana), Len 2, Remili 6, Prandi 3, Ričardson 4 (3), Lagard 1, Mem 5, Turna 3, Mae 1 (1), Grebij, N. Karabatić, L. Karabatić, Fabregas 3, Desbone (četiri odbrane), Port, Nai 1.

DANSKA: Landin Jakobsen (devet odbrana, sedmerac), Kirkeloke 2, M. Jakobsen, Lauge 10, E. Jakobsen 1, Saugstrup 2, Melgard, M. Hansen 1 (1), J. Hansen, Pitik 9, Mensah Larsen 2, Gidsel 6, Holm, Jorgensen, Hald 1, Meler (pet odbrana).