DOSANJALI SVETSKO ZLATO! "Leteći Danci" pokorili planetu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2019 DOSANJALI SVETSKO ZLATO! „Leteći Danci“ pokorili planetu!

DOSANJALI SVETSKO ZLATO! „Leteći Danci“ pokorili planetu!

Danska više ne sanja! Sve što je mogla, rukometna nacija koja je pravila ovaj sport, osvojila je zaključno sa svetskim zlatom u Herningu januara 2019. godine! Nordijsko finale nije bilo onako kako smo ga zamišljali, ali je favorit opravdao očekivanja. Danska je pregazila selekciju Norveške 31:22 (18:11) pred 15.000 navijača u „Boxenu“ i evropskim titulama iz 2008. i 2012. godine, olimpijskom zlatu iz Rija 2016, pridodala i svetsku krunu!

Neizvesnosti nije bilo. Norveška nije bila na nivou u finalu, drugo prvenstvo u nizu. Posle „Bersija“, pognuli su glave izabranici Kristijana Bergea i u danskom kraljevskom gradu.

Povela je Norveška 3:2, ali sve ono što je krasilo igru Skandinavaca u polufinalu sa Nemačkom, nestalo je u 60 minuta borbe za zlato. Mirhol je bio nevidljiv na liniji šest metara, Magnus Red daleko od nivoa raspucanosti i hrabrosti, a Sander Sagosen skautiran tako da nije imao puno rešenja u napadu. S druge strane, i bez levorukog desnog beka, napad je funkcionisao perfektno. Hanse, Lauge, Mensah, Olsen, desnoruka četvorka je funkcionisala perfektno. U 14. minutu je Berge zatražio tajm-aut pri rezultatu 9:5. To je bio i poslednji period dobre igre Norvežana.

Jakobsen je na svom tajm-autu posložio stvari kako bi od 10:7 (17.) napravio +7 do poluvremena.

Pokušali su Norvežani drugačije, ali nije išlo. Bjarte Mirhol je postigao prvi gol tek u 32. minutu, imao je Sander Sagosen šansu da smanji na -5 (21:15), ali je blok omogućio kontru koja je dotukla sve nade tima selektora Bergea. Već u 47. minutu bilo je 25:15, a slavlje je moglo da počne…

Najefikasniji u redovima novih svetskih šampiona bio je Mikel Hansen sa sedam golova. S druge strane, Magnus Jondal je meč završio sa devet pogodaka.

Norveška – Danska 22-31 (11-18)

Norveška: Magnus Jondal 9, Sander Sagosen 3, Goran Johannessen 3, Kristian Bjornsen 2, Magnus Rod 2, Bjarte Myrhol 1, Petter Overby 1, Harald Reinkind 1.

Danska: Mikkel Hansen 7, Morten Olsen 5, Rasmus Lauge 4, Lasse Svan 4, Mads Mensah 4, Anders Zachariassen 3, Magnus Landin 3, Nikolaj Øris 1.