GRUPA B: Minhen iz "tri dela" - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2019 GRUPA B: Minhen iz „tri dela“

GRUPA B: Minhen iz „tri dela“

zika.bogdanovic
0 komentar

PIŠE: HRVOJE GROBELŠEK

Ovu skupinu definitivno možemo podijeliti na tri dijela: za prva dva mjesta trebali bi se boriti Hrvatska i Španjolska, za treće koje vodi u drugi krug Makedonija i Island, a na začelju bi trebali biti Japan i Bahrein, barem kako na papiru stoje stvari.

Zasluženi favoriti za prvo mjesto su definitivno Španjolci, aktualni europski prvaci koji su jedna od rijetkih ekipa koja nema nikakvih problema s ozljedama. Zadnje svjetsko zlato pamte još iz 2013. kada su bili domaćini, a ovdje će itekako imati svoje apetite. Pripreme su odradili vrlo goropadno, na standardnom turniru na svom terenu upisali su tri visoke pobjede, zabijali prosječno gotovo 39 golova, ali to ipak nisu protivnici kakve će ovdje trebati pobjeđivati za medalje. Izbornik Ribera je pokazao neke svoje stare taktičke ‘ljubavi’, duboku obranu koju je godinama igrao s Brazilom, ali otkako je sjeo na klupu Španjolske to još baš i nije koristio u natjecateljskim utakmicama, ostaje za vidjeti hoće li se to dogoditi sada. Španjolci bi ovdje opet trebali igrati svoj prepoznatljivi rukomet s jakom obranom koju godinama drže Morros i Guardiola, a iza njih je vrhunski vratarski dvojac de Vargas-Coralles. Napadački već godinama nemaju nikakve šutere, ali im ta igra prolazi i tu će glavnu riječ voditi Canellas, Entrerrios i Dušebajev (Gurbindo) uz strašno bitnog Aguinagaldea na crti i sve boljeg Figuerasa. Iznenađenja su se dogodila na krilima, ponajprije ne pozivanje Rivere koji je godinama prva opcija na lijevoj strani, dok je Balaguer platio danak užasnoj polusezoni u Nantesu pa su zasluženo prednost dobili Sole i Gomez. Čak i bez njih dvojice Španjolska opet ima standardno odlična krila i to će također biti jedno od njihovih velikih aduta.

Iza Španjolske kaska Hrvatska, ekipa koja godinama čeka na medalje, osim bljeska u Poljskoj gdje su odigrali utakmicu koja se viđa jednom u 100 godina (+14 protiv domaćina za prolaz u polufinale) zadnju medalju pamte iz sada već davne 2013. godine, čak niti na domaćem Euru lani nisu uspjeli proći u polufinale. Očekivanja javnosti zbog toga, nakon dugog niza godina nisu visoka, glavni cilj je izboriti kvalifikacije za Olimpijadu, ali prvo proći ovu grupu s barem dva boda. U pripremama se vidjelo puno starih boljki ove ekipe, protiv oslabljene Crne Gore i jako skromne Italije napadački je bilo dosta problema jer Hrvatska nema nijednog vrhunskog šutera. Jaganjac, Slišković i Bičanić na jednoj, a Stepančić i Vranković na drugoj strani jednostavno nisu razina koja će se boriti za medalje pa će Červar vjerojatno najviše koristiti Duvnjaka na lijevom beku uz neizostavnog Cindrića koji je daleko najbolji igrač ove ekipe. Krila su dobro pokrivena s pouzdanim Štrlekom i Horvatom, na crti se ozlijedio Šušnja koji je trebao biti siguran putnik, no trenutno je na oporavku u Zagrebu i ukoliko mu se stanje popravi putovati će u Munchen. Obrambeno ima puno aduta, Červaru će to sigurno biti glavni segment igre i tako je opet slagao roster, a vratar Šego iza sebe ima dobru polusezonu u Szegedu.

Otprilike ravnopravni kandidati za treće mjesto su Island i Makedonija, a autor ovih redaka ipak će dati malu prednost Makedoncima zbog nedavnih nevolja Skandinavaca pa s njima nastavljamo analizu.

Makedonija je definitivno postala ozbiljna ekipa pod ‘El Comandanteom’ Raulom Gonzalezom, prezentirali su to na Euru u Hrvatskoj prije godinu dana kada su u prvom krugu dobili Slovence i uzeli bod Njemačkoj, na kraju zamalo igrali polufinale što je uvelike otežala ozljeda Kire Lazarova. Makedonija će opet biti vrlo opasan protivnik, iako ovdje dolaze u slabijem sastavu pošto zbog ozljeda nema prva dva srednjaka Mirkulovskog i Pribaka pa će ogroman teren spasti na leđa ipak još neiskusnog Kuzmanovskog kojem leđa drži iskusni, ali manje kvalitetni Filip Lazarov. Apsolutna alfa i omega kao brojnih zadnjih godina je neuništivi Kiro, na lijevom beku puno bi minuta i tereta trebao iznijeti Taleski, a pošto na crti imaju dva sjajna pivota Stoilova i Peševskog onda česta igra 7 na 6 nebi trebala biti nikakvo iznenađenje. Na krilima su standardno dobri Manaskov i Georgievski, s Ristovskim na vratima i jakom posloženom obranom gdje i dalje dirigira Velko Markoski oni se itekako mogu nadati drugom krugu. Makedonci će ovdje opet imati veliku podršku navijača kao i u Zagrebu, vidjelo se tamo koliko im to znači.

Islanđani su godinama ‘ime’ u rukometu, ali u novije vrijeme nemaju nijedan ozbiljniji iskorak. Još se pamti olimpijsko srebro iz 2008. i bronca s Eura 2010., no od tada nisu napravili ništa značajnije, a to se nebi trebalo dogoditi ni sada. Kao i mnogim ekipama ovdje cilj je izboriti kvalifikacije za Olimpijadu, stoga je primarno proći ovu grupu, za te ambicije ključna utakmica trebala bi biti ona s Makedoncima. Island je solidno izgledao u pripremama, dobili su četiri od pet utakmice, ali izgubili jedinu jaču od oslabljene Norveške. Nakon tog turnira uslijedile su nevolje, izbornik Gudmundsson je objavio konačni popis na kojem nema dugogodišnjeg kapetana i još uvijek vrhunskog krila Valura Sigurdssona, a zbog ozljede otpali su očekivani prvotimci Smarason i Karason te drugi vratar Edvardsson. Umjesto Valura upao je Elisson koji bi zajedno sa Sigurmanssonom to trebao kvalitetno nadomjestiti, ali u vanjskoj liniji nemaju nekih alternativa i tu će Palmarson (vjerojatno srednji vanjski) zajedno s Gudmundssonom morati odraditi ogroman posao. Na desnom beku će umjesto Karasona igrati Magnusson koji nije ta razina kvalitete, a alternativa je Einarsson koji je u Kristianstadu zamjena Moenu Nielsenu. Na desnom krilu imaju pouzdanog Gunnarssona, a s obzirom na prilično tanak napad trebali bi se dosta pouzdati u obranu koju će držati Arnarsson, Gustavsson i Ingason.

Iza četiri ekipe koje bi se trebale boriti za prolaz dolazi Japan, ekipa koju sada već duže vrijeme vodi vrhunski stručnjak Dagur Sigurdsson i konačni cilj je pripremiti ekipu za Olimpijadu koju će ugostiti u Tokiju 2020. Na SP prije dvije godine pokazali su neke naznake podizanja kvalitete, ali nakon toga podbacili na Azijskom prvenstvu 2018. gdje su završili tek šesti. Upali su ovdje jer ispred njih nije bila nijedna ekipa Oceanije, a u pripremama su pokazali da je to ipak zasluženo. Remizirali su s Poljskom u gostima, dobili oslabljene Čehe, u Švicarskoj remizirali s domaćinom i parirali solidnom Tunisu i Portugalu pa oni ovdje sigurno neće biti kanta za napucavanje kao što je to nekoć bio slučaj. Igraju vrlo discipliniran, ali brz rukomet sa solidnom obranom gdje se itekako vidi Dagurov ručni rad te se nadaju da mogu iznenaditi nekog od prve četvorke. Ključni igrači su trojica koja jedina igraju u Europi: LW Doi, LB Baig i RB Tokuda uz srednjaka Agaria iz domaće lige, a na popisu nema par nekadašnjih prvotimaca uz nedavno ozlijeđenog prvog vratara Sakaija.

Na začelju ove skupine uz Japan nalazi se Bahrein, oni bi se međusobno trebali boriti za jedine bodove, no ipak nije skroz nemoguće da se dogodi neko iznenađenje. Ovo je za Bahrein treći nastup na Svjetskom prvenstvu nakon tri vezana finala Azijskog prvenstva gdje su gubili od Katara, ali redovito pokazivali da im mogu zapapriti, a Katar je recimo favorit za prolaz svoje grupe iza Švedske i Mađarske. Igrali su četiri utakmice u pripremama, dobili samo skromnu Grčku, gubili dvaput od Islanda i Austrijanaca gdje su se vidjele sve njihove slabosti, a to je loš napad. Oni će kao i uvijek sve graditi na čvrstoj obranom kojom su u prošlosti znali napraviti probleme nekim jačim sastavima, a napadački je minus izostanak srednjaka Ali Eida gdje se na njihovu sreću uspio oporaviti Alsayyad. Tik pred prvenstvo ozlijedio se lijevi bek Abdulqader gdje će ipak glavni riječ voditi Abdulredha koji je uz Alsayyada i desnog beka Habiba nositelj napadačke igre Bahreina.

ŠPANJOLSKA

OČEKIVANA POČETNA POSTAVA: de Vargas-Fernandez-Canellas-Entrerrios-A.Dušebajev-Gomez-Aguinagalde (obrana Guardiola i Morros)

IZOSTANCI: Rivera, Balaguer, Šterbik

HRVATSKA

OČEKIVANA STARTNA POSTAVA: Šego-Štrlek-Duvnjak-Cindrić-Stepančić-Horvat-Musa

IZOSTANCI: Pešić, Mamić, Pavlović, Božić Pavletić, Marić, Šušnja

MAKEDONIJA

OČEKIVANA POČETNA POSTAVA: Ristovski-Manaskov-Taleski-Kuzmanovski-K.Lazarov-Georgievski-Stoilov (obrana V.Markoski)

IZOSTANCI: Mirkulovski, Pribak, Velkovski

ISLAND

OČEKIVANA POČETNA POSTAVA: Sigurmansson-Gudmundsson-Palmarsson-Magnusson-Gunnarsson-Arnarsson (obrana Gustafsson i Ingason)

IZOSTANCI: Hallgrimsson, Atlason, Elvar Jonsson, Edvardsson, Valur Sigurdsson, Smarason, Karason

JAPAN

KLJUČNI IGRAČI: Doi, Baig, Tokuda, Agare

IZOSTANCI: Mekaru, Uegaki, Kochi, Sakai

BAHREIN

KLJUČNI IGRAČI: Mohamed A. Husain (GK), K.Mahfoodh (LB), Alsayyad (CB)

IZOSTANCI: Ali Eid, Abdulqader

FOTO: Mandatory Credit © HRS / Sasa Pahic Szabo

Možda vam se dopadne

Ostavi komentar


Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball

 

Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball