Makedonci s Izraelom za obranu časti i izbjegavanje fenjera - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaU20 AUSTRIA 2014 Makedonci s Izraelom za obranu časti i izbjegavanje fenjera

Makedonci s Izraelom za obranu časti i izbjegavanje fenjera

Milan Krasić

Pisali smo prošlih dana da ne treba preuveličavati pobjedu Makedonije protiv Švicarske jer su Švicarci odmarali neke vrlo bitne igrače, a momci Zorana Petkovskog iskoristili ponuđeno. Danas je to trebalo potvrditi protiv Slovaka, koji su slabija momčad od Švicarske, ali koja je igrala maksimalno motivirano. Petkovski je pak imao premalo raspoloženih igrača i konačnih 28:26 za Slovake, poluvrijeme 13:13, nije uopće iznenađenje.

Čitavo prvo poluvrijeme proteklo je u igri gol za gol, a makedonska obrana je imala ogromnih problema s desnim bekom Slovaka Branislavom Ciganom, koji je od 13 slovačkih golova do odmora zabio šest. S druge strane Filip Talevski i Kristijan Davitkovski kombinirali su sedam, ali već u tom početku se vidjelo da utakmica za Makedoniju ne ide u pravom smjeru. Slovaci su do 20. minute promijenili sva tri golmana, tražili dobitnu kombinaciju, a Makedonija je svejedno bila u minusu. Osim Cigana problem je bio i ogromni pivot Kalafut koji se odlično kretao po crti i dobio dosta upotrebljivih lopti, obrana Makedonije ostavljala mu je previše prostora.

U drugom dijelu Slovačka je vodila praktički od početka do kraja, izuzev 43. minute kada je Martin Manaskov izjednačio na 18:18. Bio je to zadnji egal, Slovačka je otišla na 21:18. U tom periodu se dogodio jedan od ključnih trenutaka. Na 20:18 golman Konecny je vezao tri obrane unutar 5 sekundi (skinuo zicere Davitkovskom i Bojanu Mađovskom), a Cigan je na drugoj strani zabio za slovačkih +3.

Petkovskom nije previše pomogao ni raspoloženi golman Filip Ivan0vski, koji je u nastavku imao 8 obrana i uz Manaskova donio tračak nade. Obranio je i sedmerac, a kada je Manaskov zabio dva za Makedoniju i donio u 54. minuti 23:24, preokret je bio na vidiku. Tim više jer je osim tog penala, Jovan Talevski izborio i isključenje. No opet slijede minute dekoncentracije, očajne obrana koja s igračem više prima dva gola i tako su nestale sve šanse.

Teško je bilo što i očekivati kada vam glavni igrači ostanu u drugih 30 minuta na ovakvom učinku: Filip Talevski 1/3, izgubljena lopta, dva isključenja, Davitkovski 0/1, Borjan Mađovski 0/1 i izgubljena lopta…

Mladi austrijski suci griješili su na obje strane, mogli su često svirati korake srednjaku Slovaka Majbiku, ali Makedoncima oni nisu krivi za poraz. U konačnici Ivanovski 13 obrana, Manaskov 8 golova (2 penala), Filip Talevski 5, Davitkovski 3.

U subotu od 12:30 Makedonija će igrati protiv Izraela za 15. mjesto i izbjegavanje fenjera.

I to će biti jako nezgodna utakmica jer Izraelci, koje vodi sprski stručnjak Dragan Đukić, igraju s puno trke, kao male zujalice, ima ih svugdje na parketu, a obranu 3-2-1 često igraju do centra, što dovodi do brojnih izgubljenih lopti protivnika. No i sami često griješe, a nemaju pravih rješenja za 6-0 obrane jer su šuterski dosta tanki. U petak su izgubili od Estonije 36:30, s tim da su estonski golmani imali četiri puta više obrana o izraelskih. Uz to su Izraelci promašili pregršt otvorenih šutova.