Naslovna Balkan Rusija na 6/6, Švedska i Španija remizirali

Rusija na 6/6, Švedska i Španija remizirali

Uroš Samardžić

Piše: Ognjen Borjanović

Prvog dana glavne faze Svetskog prvenstva u Japanu, u drugoj grupi, snage su odmerile selekcije Španije i Švedske, odnosno Rusije i Rumunije, Crne Gore i Japana. Posle remija Španije danas, Rusija je ostala jedina selekcija koja je zabeležila sve pobede do sada, a nerešen ishod Španije direktno je uticao na eliminaciju Rumunki, koje od danas nemaju šanse za prolazak u polufinale.

Rumunija – Rusija  18:27 (10:10)

U junu ove godine Ambroš se oprostio od klupe ženske reprezentacije Rumunije, a danas je njegova Rusija, savladala Rumunke sa „pola gasa“, u meču koji je bio zanimljiv i neizvestan samo u prvih 30 minuta, a utisak je da su Ruskinje igrale onoliko koliko im je potrebno za pobedu .  Zanimljiva scena viđena je sredinom prvog poluvremena, kada je u seriji 5:0 za Rusiju, dva gola postigla Sedojkina, inače golman. Ona je iskoristila brojčanu prednost i rizik koji je preuzeo trener Rumunije i postigla dva vezana gola. Na kraju Sedojkina je pored 10 uspešnih odbrana na svom kontu imala 3 gola. Bobrovnikova i Vjahareva bile su neumoljive pošto su zajedno postigle deset golova, odnosno pet jedna, pet druga.  Kod Rumunki Neagu je bila najefikasnija sa pet golova takođe.

Španija – Švedska 28:28 (14:8)

Kako je utakmica počela izgledalo je da će ovo biti nova ubedljiva pobeda Španije, pošto je posle 15 minuta borbe na semaforu pisalo 7:1. Ni u drugom delu prvog poluvremena se nije ništa promenilo, Španija je održavala svoju prednost i na odmor otišla sa +6. Kako se završio prvi deo igre, tako je počeo drugi. Špankinje su otišle na maksimalnih +9, i taman kada je delovalo da će Španija pregaziti Šveđanke, u 43 minutu  slika se potpuno okrenula. Skandinavke su pokazale možda i svoju najbolju igru na prvenstvu u tih poslednjih 15 minuta, i izvukle nerešeno u poslednjem minutu meča. Hagmanova i Masingova bile su najefikasnije kod Šveđanki sa po osam golova, iz 11 odnosno 12 šuteva, a kod Španije Kabral Barbosa je postigla šest pogodaka.

Crna Gora – Japan 30:26 (14:11)

Crna Gora je silovito ušla u meč, pa je tako već u desetom minutu imala četiri razlike. Jovanka Radičević, koja je proglašena za najbolju igračicu susreta, ujedno i najefikasnija u obe ekipe, otvorila je fantasično utakmicu u postilga prva tri gola za svoju selekciju. Sjajno su funkcionisale Crnogorke kako u napadu tako i u odbrani, te nisu dozvolile mnogo prostora Japankama, a pauzu otišle su sa +4. Japan je ušao koncentrisanije u drugom poluvremenu, rešen da namuči Crnu Goru, tako je i bilo. Polako su topile Japanke prednost svojih rivalki, da bi na deset minuta pred kraj ekipe ponovo bile na nuli 22:22. Zatražio je Per Johanson tajm-aut kako bi smirio svoje igračice,bilo je to delotvorno jer su Lavice ekspresno stigle ponovo na +2 – 25:23. Pokušao je selektor Japana istom merom da uzvrati, međutim ni to nije pomoglo, Crnogorke prave seriju 3:1 i odlaze na ispostaviće se nedostižnih +4.