NAJAVA GRUPE A: Četiri rivala, 12 finala - Balkan-Handball.com
Naslovna Analize NAJAVA GRUPE A: Četiri rivala, 12 finala

NAJAVA GRUPE A: Četiri rivala, 12 finala

Marko Marjanović
1 komentar

PIŠE: Marko Marjanović

Utakmicom Grupe A između Španije i Poljske, danas u Đeru počinje 11. Evropsko prvenstvo za dame. Grad u kojem stanuje klupski šampion našeg kontinenta ugostiće Mađarsku, Španiju, Poljsku i Rusiju. Specifičnost ove grupe je u tome što sve četiri reprezentacije imaju realne šanse da prođu dalje. Da će domaćin u tome uspeti, ne treba sumnjati, već se treba pozabaviti jednim od zanimljivijih problema prve faze takmičenja – ko će u konkurenciji Španije, Rusije i Poljske, prvi spakovati kofere. Na treći pogled, Ruskinje su za vrlo tanku nijansu bliže aerodromu, ali iskustvo selektora Trefilova iziskuje snažnu ogradu od ovakve prognoze.
Mađarska je jedini član ove grupe koja je osvajala evropsko zlato, a uz Rusiju je učestvovala na svih 10 dosadašnjih takmičenja. Španiji će ovo biti deveto, a Poljskoj četvrto pojavljivanje.
Prve tri ekipe plasiraće se u narednu fazu, gde će se odmeriti snage sa najboljima iz Grupe B, u kojoj se nalaze Norveška, Danska, Rumunija i Ukrajina. Dve ekipe iz novoformiranog, šestočlanog skupa, obezbediće prolaz u polufinale.

MAĐARSKA – BRONZA NEĆE SIJATI

Mađarska je, uz Crnu Goru, jedina reprezentacija koja je uspela da prekine Norveško – Dansku dominaciju na EP, trijumfom 2000. godine. Pre i posle toga, maksimum je bila bronza – 1998, 2004. I 2012. Pored osvajanja Lige šampiona ekipe Đera, mađarski ženski rukomet ove godine obeležila je i tragična smrt selektora Karla Erika Bona, koji je preminuo u februaru. Nakon tog događaja, dirigentsku palicu preuzeo je Andras Nemet, sa zadatkom da dobrim rezultatom zaokruži uspešnu 2014, koja bi za mađarski rukomet bila jedna od najboljih, da muška reprezentacija nije za samo šest minuta u Velenju prokockala izvestan plasman u Katar. Podsetimo, Đer je prvak Evrope, Pik Seged osvajač EHF Kupa, a Vesprem učesnik završnog turnira u Kelnu.

Šezdesetjednogodišnjem Nemetu je ovo čak treći mandat na klupi ženskog nacionalnog tima. Prvi, 1998, bio je kratak i zanemarljiv, dok je na početku drugog (2005-2007), uspeo da osvoji bronzu na Svetskom prvenstvu 2005. On je jedini u istoriji mađarskog rukometa koji je dobio tri prilike na klupi reprezentacije.
Pred sam kraj svoje karijere, Nemet se suočava sa najvećim izazovom. Mađari se neće zadovoljiti trećom bronzom u ovom stoleću. Sijaće im samo zlato, srebro će nekako progutati. Igraju kod kuće, očekivanja maksimalna. Nemet je upravo i doveden pod pretpostavkom da će najbolje iskontrolisati borbu sa pritiskom svojih igračica. Jačina grupe će mu u tome dosta pomoći. Već na početku takmičenja, tim će se suočiti sa jakim rivalima, što bi trebalo da probije mentalne barikade i pripremi mlađe igračice za odlučujuća iskušenja. Domaćinska arbitraža se podrazumeva, plus pritisak mađarske publike na sudije, u čimu je ona najbolja na svetu. Uzevši sve u obzir, plasman u polufinale je realan, iako po kvalitetu, bez Gerbic, Mađarska tamo ne pripada.
Sastav Mađarica kombinacija je mladosti i iskustva, ali akcenat, u nedostatku Anite Gerbic, uglavnom visi iznad dva slova. Najveća zvezda domaćina nalazi se u blaženom stanju i neće igrati, a njen posao pokušaće da obavi Zita Zučanski (27), jedan od najvećih talenata mađarskog rukometa prethodne decenije. Srednji bek Rail Karga omiljena je u svojoj zemlji, između ostalog zbog toga što daje podjednako dobar kvalitet u organizaciji i realizaciji.
Njena vršnjakinja, Zuzana Tomori, uvek podnosi najveći teret u timu. Popularna „Tomi“ može da pokrije sve bekovske pozicije, uprkos ogromnom teretu koji podnosi u defanzivi. U sezoni 2012/13, okitila se titulom najboljeg strelca EHF Lige šampiona. Od 2010. brani boje Ferencvaroša, sa kojim je osvojila Kup Pobednika Kupova 2011. i 2012.

ŠPANIJA – PROKLETI BROJ 11

„Ratnice“ su stigle u Mađarsku nikad rasterećenije. S obzirom na snagu grupe i podmlađen sastav, od Španije ni Španci ne očekuju mnogo, uprkos tome što su njihove rukometašice u prošlosti dokazale da borbenošću mogu nadomestiti nedostatke u kvalitetu. A kvalitet je drastično opao na poziciji pivotmena, nakon što su se od reprezentacije oprostile Begonja Fernandez i Veronika Kuardado. Osim na crti, selektor Horhe Duenjas na raspolaganju ima proverene snage, iskusne igračice koje su učestvovale u poslednjim uspesima – srebro na EP 2008. u Makedoniji, bronza na SP u Brazilu 2011, i bronza na OI u Londonu 2012, čemu treba dodati i četvrto mesto na Mondijalu u Kini 2009. Ipak, Španija je loše igrala na poslednja dva velika takmičenja, a na poslednja dva EP zauzela je 11. mesto, kao i na Svetskom u Srbiji prethodnog decembra.
Pre početka takmičenja, ne izgleda baš da će se loša serija prekinuti. Selektor je najavio da će na ovom šampionatu krenuti u podmlađivanje, tako što će veću odgovornost staviti na leđa mlađim snagama. Duenjas je inače rekorder po broju mečeva na klupi španske reprezentacije (161), i pod njegovim vođstvom tim je postao prepoznatljiv po fanatičnoj borbi. Plasman u Rio slavio bi se kao zlato, a Španiju će ka cilju povesti Makarena Agilar.
Omaleni srednji bek je, posle dve sezone u danskom Randersu, ove postala član šampiona Evrope, Đera, obnovivši tako saradnju sa Abrosom Martinom. Agilar je već dobro upoznala teren i publiku, što joj daje dodatnu prednost. Nedostatak visine nadoknađuje izvanrednim fizičkim sposobnostima i veštinom da često pronađe rupu u protivničkoj odbrani.
I druga igračica koju treba apostrofirati visoka je svega 170 cm, koliko i Agilar. Reč je o iskusnom golmanu Silviji Navaro (35), najzaslužnijoj za sve uspehe reprezntacije u ovoj dekadi. Navaro je predvodnik tima, duhovni vođa i ima ogroman uticaj na tim, kako na terenu tako i u svlačionici.

RUSIJA – KRASNODARSKI VUK PONOVO JE GLADAN

Nikada Rusija nije bila prvak Evrope, iako je od 2001. do 2009, uz Norvešku, vladala ženskim rukometom. Za to vreme četiri puta je bila prvak sveta (2001, 2005, 2007, 2009). Najbliže Evrotituli, Ruskinje su bile 2006. u Švedskoj, kada ih je u finalu savladala Norveška sa 27:24. Usledila je bronza u Makedoniji, potom sedmo, pa šesto mesto. Kreator svih velikih uspeha reprezentacije u 21. veku bio je Evgenji Trefilov. Nakon OI u Londonu, pedesetdevetogodišnji stručnjak je smenjen, ali je ubrzo vraćen na kormilo, posle debakla nacionalnog tima u kvalifikacijama za SP 2013. Trofejni trener ima zadatak da lutajući brod ponovo preusmeri ka kopnu. Luka – Sao Sebastiao de Rio de Žaneiro, Brazil.
Nova generacija po kvalitetu nije ni blizu one iz prošle decenije, tako da je povratak na staze stare slave poprilično daleko od videokruga. Ni žreb nije bio milostiv prema Ruskinjama. Mađarski kostur je značajno jači od hrvatskog, pa bi plasman ove reprezentacije u polufinale predstavljalo veliko iznenađenje.
Jedan od najvećih kvaliteta ruskog sastava nalazi se među stativama. Maria Sidorova (35) je najiskusnija u timu, osvojila je dva Svetska prvenstva i srebro na OI u Pekingu. „Poslednji Mohikanac“ iz trofejne generacije i dalje brani na vrhunskom nivou, treću sezonu provodi u Zvezdi Zvenigorod, sa kojom je proletos izgubila finale Kupa Pobednika Kupova od Viborga.
Iako je Sidorova najstarija, kapiten je Ksenija Makeeva (24). Jedan od najboljih pivotmena planete, pojačala je ove sezone rumunski tim Baia Mare, posle osam godina provedenih u volgogradskom Dinamu.
Ipak, Rusi najviše „u oči gledaju“ Evgenjija Trefilova. Posle trofejne, kako reprezentativne, tako i klupske karijere, prekaljeni mag je 2013. odlučio da se skrasi u rodnom Krasnodaru, gde predvodi ekipu Kubana. Kako je sam rekao, sve ambicije je kanalisao ka tome od Rusije ponovo stvori velesilu. Sa ovom generacijom, za takav podvig trebaće mu čarobni štapić.

POLJSKA – SLUČAJNOST ILI NOVA SILA?

Tim koji je iznenadio četvrtim mestom u Srbiji pre 12 meseci, ima zadatak da dokaže da to nije bila slučajnost. Nigde nije bilo Poljakinja na velikoj sceni, sve do juna prošle godine, kada su eliminisale Švedsku u borbi za plasman na SP, a potom zavredile epitet prijatnog iznenađenja, ostvarivši najveći uspeh u istoriji poljskog ženskog rukometa. Ovo će biti njhovo prvo učešće na EP posle 2006, kada su bile osme.
Mnoge reprezentativke Poljske su prvi put „progvirile“ u Evropu u sezoni 2012/13, nastupajući za ekipu Lublina, koja je tada debitovala u Ligi šampiona. To je bila inicijalna kapisla za stvaranje ozbiljne reprezentacije. Kompaktnu celinu u poljskom nacionalnom timu stvorio je selektor Kim Rasmusen. Danski stručnjak je na funkciju postavljen 2010, a sve do prošle godine, rezultati nisu pravdali njegov angažman. Ipak, strpljenje je i te kako opravdano. „S neba pa u rebra“(tako bar deluje sa strane), Poljska je postala ozbiljan faktor, i njihovo učešće na velikim takmičenjima više neće imati turističku konotaciju. Rasmusen je uspeo da implementira skandinavski mentalitet u reprezentaciju, da je podigne neočekivano visoko, a sada pred sobom ima podjednako težak zadatak – da stvori kontinuitet. Za to će biti dovoljan plasman u prvih šest. Pre 16 godina u Holandiji, Poljska je bila peta, što je najbolji rezultat crveno – belih na Evropskim šampionatima.
Snažan kolektiv je ubedljivo najveći adut ove reprezentacije, ali su tri imena u poljskom sastavu upisana masnijim slovima.
Alina Vojtas je skrenula pažnju na sebe vrhunskim partijama na SP u Srbiji, na šta nisu ostali imuni čelnici norveškog giganta Larvika, čiji je Vojtas član od ove sezone. Prethodno je, poput mnogih kolega iz reprezentacije, nastupala za domaći Lublin. Siloviti bek šuter (191 cm, 85 kg), zahteva poseban tretman svake odbrane.
Ništa bezopasnija nije ni Karolina Kudlač. Kapiten tima, najiskusnija i najrenomiranija rukometašica ovog sastava, takođe najčešće igra na poziciji levog beka, ali podjednako dobro deluje i iz sredine. Kombinacijom brzine i snage neutrališe nedostatak visine. Jedna je od najboljih rukometašica nemačkog Lajpciga.

Kinga Bizdra je svakako najpoznatija Poljakinja ljubiteljima rukometa u regionu. Već drugu sezonu sa uspehom nosi dres podgoričke Budućnosti. Iako je titulu najbolje Poljske rukometašice 2012. zavredila igrom u napadu, crnogorskom šampionu najviše doprinosi u defanzivi. Ima tek 25 godina, ali i dovoljno iskustva da bude jedan od predvodnika reprezentacije. Međutim, povreda kolena sprečiće Bizdru da nastupi u prvom, možda i u drugom kolu. Da li će Poljska ostati u igri do njenog povratka, ostaje da vidimo.

RASPORED:
07.12.2014 18:00 Španija – Poljska
07.12.2014 20:30 Mađarska – Rusija

09.12.2014 18:15 Rusija – Španija
09.12.2014 20:30 Poljska – Mađarska

11.12.2014 18:15 Rusija – Poljska
11.12.2014 20:30 Mađarska – Španija

Možda vam se dopadne

1 komentar

Bgd 07/12/2014 - 14:24

Mislim da ruskinje nemaju sta da traze ovde, godinama lutaju, ali svi pa i kladionice konstantno veruju u njih, da li na osnovu stare slave ili neceg drugog, tek, slazem se da su korak blize aerodromu, i to malo veci korak. ;)

Odgovori

Ostavi komentar


Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball

 

Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball