Godina na izmaku donela je pregršt rukometnih dešavanja. Od Triglava pa do Đevđelije, slavile su se pobede, tugovalo zbog poraza, maštalo o peharima, pravili više ili manje ambiciozni planovi. Balkan-Handball.com je u kratkom pregledu podsetio na bitne događaje u prethodnih 12 meseci u šest zemalja regiona…
ČUDO U SKOPLJU – PADALE SELEKTORSKE GLAVE
Opisati 2013. godinu u makedonskom rukometu, teško da se može uraditi u par redova. Neuspeh u kvalifikacijama za SP 2013 kod žena i plasman muškaraca u osminu finala SP 2013 u Španiji, platila su dva selektora Strezovski i Šundovski (stigli Obrvan i Magdinčev). Paralelno sa tim procesom došlo je i do promena u RFM, gde je na čelo zaseo uspešni biznismen Živko Mukaetov iz farmaceutskog giganta „Alkaloida“, koji je posle niza godina u kojima je rukovođenje savezom prebacivano između jednog i drugog najvećeg kluba, na putu da Federaciji da potrebnu nezavisnost.
Zajedno sa neuspesima nacionalnih timova (ni jedna mlađa selekcija nije učestvovala na velikim takmičenjima) rasla je jedna mnogo lepša priča o tri evropska klupska giganta. Lestvicu je podigao Metalurg plasmanom u četvrtfinale EHF Lige šampiona u aprilu. To je Skoplje definitivno zakucalo na evropsku rukometnu mapu. Ulazak ruskog magnata Sergeja Samsonenka u Vardar doneo je tektonske promene u makedonskoj rukometnoj svakodnevnici. I pre ove sezone, bilo je jasno da će Indira Kastratović na raspolaganju imati strašan sastav. Ponudi bogatog Rusa nije odolelo čak 13 vrhunskih imena, koje sigurno vode ŽRK Vardar ka F4 Lige šampiona u Budimpešti.
Rivalitet Vardara i Metalurga je u 2013. godini dostigao vrhunac. Puno trvenja sa obe strane, borba za igrače, trofeje, prestiž. Sa novinarskog aspekta, to je bila prava ovogodišnja poslastica, koja će imati nastavak i u 2014. godini. Prema planovima koje ima ruski biznismen, Vardar će tek u narednoj sezoni imati tim za respekt, pojačan svetskim TOP imenima. Najveće pitanje je da li će to gazda Metalurga, Minčo Jordanov, želeti i uspeti da prati.
Sve što smo videli u prethodne dve-tri godine u makedonskom rukometu, podigle su taj sport na nivo – nacionalnog. Takav status je privilegija za sve one koji žive i rade u MK rukometnom svetu.
SRPSKO SREBRO OBOJILO GODINU
Decembar je bio mesec najvećeg sportskog uspeha u Srbiji – srebra ženske reprezentacije na SP 2013. Tri velika takmičenja u 23 meseca, po čemu će Rukometni savez Srbije ostati upamćen u antologiji svetskog rukometa, obarala su rekorde, vratila rukomet u fokus običnog čoveka i donela dve srebrne medalje muškoj i ženskoj reprezentaciji. Velika stvar je urađena na planu popularizacije rukometa. Posle ženskog EURO 2012 prošlog decembra, medijski efekat uspeha Srpkinja prevazišao je sva očekivanja. Ženski sport dobio je svoje heroine, postao je team broj 1. Svi smo uživali u tome.
Sa druge strane, 2013. godina bila je i godina vraćanja u realnost muške reprezentacije. Turbulentno Svetsko prvenstvo u Španiji, ispadanje u osmini finala od Španije, i pored realne šanse da se ostvari lep uspeh, nastavljeno je kroz posrtanje u kvalifikacijama za EURO 2014, a samo bod iz dva duela sa Austrijom, bili su znak da Veselin Vuković mora da ode sa klupe „Orlova“. Blic dolazak Ljube Vranješa na klupu Srbije, pokazao je u stvari, koliki potencijal leži u srpskom timu. U četiri dana, ostvarene su pobede u Astrahanu nad Rusijom i Nišu protiv BiH, došlo se do plasmana u Dansku. Novi optimizam koji je propagirala aura sjajnog trenera Flensburga, na trenutak je splasao posle saznanja da Vranješ neće moći da radi na dve stolice. Dolazak Vladana Matića na klupu Srbije, iznova, probudio je nade da se Srbija može upustiti u borbu za polufinale u Danskoj.
Klupska godina u Srbiji – porazna. Sa scene je nestao RK Zaječar, klub koji je četiri godine osvajao titulu prvaka i imao za cilj igranje u Ligi šampiona. Političke prilike na lokalu sklonile su sa scene gradonačelnika Boška Ničića, a sa njim i opredeljenje da rukomet bude sport 1 na istoku Srbije. Kod muškaraca, Vojvodina je osvojila drugu titulu šampiona Srbije. Novosađani nisu uspeli da se plasiraju u EHF Ligu šampiona i tako nastave niz Partizana, koji je to činio u prethodne dve.
HRVATSKOJ BRONZE NISU DOVOLJNE – DUVNJAKOVA GODINA
Po mišljenju mnogih najbolja reprezentacija na svetu, Hrvatska, osvojila je na SP 2013 u Španiji i treću bronzanu medalju u nizu. Posle Beograda i Londona, ni u Barseloni Slavko Goluža nije uspeo da razbije tu polufinalnu barijeru, a to ga je pratilo i prošlog leta sa juniorima na SP u Bosni i Hercegovini, kada su hrvatske nade završile kao četvrte. Ruku na srce, u Beogradu i Barseloni, teško je bilo probiti se do finala protiv ambicioznih domaćina, ali ništa lakše neće biti ni u Danskoj, gde je opet domaćin jedan od favorita za sam vrh.
Medaljni niz muškaraca, nisu pratili uspesi žena. Jedna sjajna generacija hrvatskih rukometašica na čelu sa selektorom Vladimirom Canjugom, imala je tu nesreću da u baražu naleti na Francusku, tako da je SP 2013 morala da gleda na TV-u. Sve je to bio nastavak malera sa EURO 2012, gde su Hrvatice igrale desetkovane, a da su bile kompletne, mogle su daleko. No, na sreću, ide EURO 2014 na domaćem terenu, a od Penezić, Tatari i drugarica treba očekivati puno…
Što se tiče klupskog rukometa, recesija je učinila svoje. Jedini klub koji je imao kakav-takav progres je Lokomotiva iz Zagreba. Po prvi put posle dugog niza godina ćemo ove sezone imati pravi derbi između Lokomotive i Podravke, koja je okrenula drugi list, posle godina velikih ulaganja. C.O Zagreb je posle ere Slavka Goluže započeo jednu novu sa Borisom Dvoršekom. Stručnjak o kome svi imaju samo reči hvale, stigao je do pehara SEHA lige kao autsajder posle dva meseca rada. Besparica je učinila svoje, pa tako Zagreb više nema osigurano mesto u TOP 16 Lige šampiona. Posle mnogo godina rastali su se Kasim Kamenica i Nexe. Kriza glavnog sponzora, dovela je do stagnacije hrvatskog vicešampiona, ali uz veliki rad i pažljivu selekciju talentovanih igrača, koji u Hrvatskoj niču kao pečurke posle kiše, našička jesen obećava.
Posle svega, poseban odeljak bi trebalo da bude vezan za ime Domagoja Duvnjaka. Dečko koji je bio najbolji rukometaš na svetu u 2013. godini, po ko zna koji put je oduševio rukometni svet. Igre na SP 2013 u Španiji, pa osvajanje EHF Lige šampiona sa HSV-om, uz odluku da se od narednog leta preseli u Kil, napravili su od momka iz Đakova najveću rukometnu priču u 2013. godini.
BIH: SP JUNIORA – JEDINA SVETLA TAČKA
Još jedna godina stagnacije je na kraju za bosanskohercegovački rukomet. Reprezentacija je lutala u kvalifikacijama za EURO 2014, a Dragan Marković je išao u podmlađivanje po svaku cenu, što nije donelo rezultat. Pitanje je da li bi ga bilo i da se popularni Marka oslonio na iskusnije snage. U svakom slučaju, još jedno razočaranje i podsećanje da je BiH jedina selekcija sa prostora Ex-Yu koja se još uvek nije plasirala na veliko takmičenje. Daleko od toga da kvaliteta nema, ali…
Utisak 2013. iz pozicije BiH je totalno urušavanje klupskog kvaliteta. Borac je osvojio prvu titulu posle rata, ali mu to nije pomogla da sanira katastrofalnu klupsku politiku koja ga je uvalila u dugove. Posle uslovnog rečeno „raspada“ velike sarajevske Bosne, zatim Izviđača iz Ljubuškog, ni Banjalučani nisu uspeli da se zadrže na nivou svog renomea. Neki novi vetrovi su počeli da duvaju dolaskom Nebojše Golića u klub, ali ogromni dugovi nisu izbrisani gumicom.
U svemu je najpozitivnija stvar organizacija SP juniora prošlog avgusta. Sarajevska „Zetra“ bila je gotovo puta kada je igrala domaća selekcija, nesrećno poražena u osmini finala SP. To takmičenje je pokazalo da BiH u generaciji Malinovića, Milaša, Serdarevića i drugih ima budućnost. Da li će je prosuti kao i mnoge generacije pre, vreme će pokazati…
CRNA GORA – SENZACIJA “PREŽALJENIH”
Teško da će se ikada više ponoviti godina kao što je bila 2012 za crnogorski rukomet. Osvajanje EHF Lige šampiona podgoričke Budućnosti, olimpijsko srebro i evropsko zlato, uz plasman muškaraca na SP 2013, pokazali su svu snagu talenta jedne male nacije. Na kraju 2013. godine, međutim, ne izgleda sve preterano ružičasto. Finansijski problemi u RSCG, sve manja klupska baza, odnos prema muškoj reprezentaciji, otvorena su pitanja koja koče progres crnogorskog rukometa. U svemu tome, solidni rezultati Budućnosti, ispadanje u osmini finala SP 2013 devojaka Dragana Adžića i najveća senzacija u kvalifikacijama za Dansku – eliminisanje Nemačke, predstavljaju stvari na koje prosečan crnogorski ljubitelj rukometa može biti i više nego ponosa.
Ove godine smo videli nestanak još jednog giganta slovenačkog rukometa. Sa velike scene je sišao Cimos Koper, koji je samo godinu dana ranije bio nadomak F4 turnira EHF Lige šampiona, potvrdivši tako realnu finansijsku krizu u najbogatijoj zemlji sa prostora Ex-Yu. Situacija nije sjajna ni u Celju, odnosno, Gorenju, ali ovi klubovi na krilima minulog rada i kvalitetne strategije opstaju u evropskim okvirima kao činjenica. Četvorka je postal trojka, a pored Celja i Gorenja, tu je i Maribor, čiji rezultati više ne predstavljaju iznenađenje.
Najpotetniji ostaje Krim Mercator, ekipa sastavljena za najveće domete. Slovenačke šampionke pokušaće da izbore plasman na F4 turnir EHF Lige šampiona narednog maja u Budimpešti, a za to imaju realne šanse. Da li će Tonetu Tiselju poći za rukom da to ostvari, videćemo…
Bila je ovo crno-bela godina što se tiče reprezentativnog rukometa. Početak, kao iz snova, četvrto mesto osvojeno na SP 2013 u Španiji, digli su Borisa Denića i njegove igrače u zvezde. Posle šestog mesta na EURO 2012, polufinale u Barseloni bio je rezultat vredan najveće pažnje i signal da je Slovenija na putu da postane stalna članica rukometnog vrha. Samo par meseci kasnije od sjajnih noći iz Saragose i Barselone, stigao je hladan tuš od Belorusa, koji su uspeli da spreče Slovence u nameri da se plasiraju u Dansku. Teško je biti pametan, pa reći šta se desilo Zormanu i ostalim vrhunskim asovima.
Pozitivni signali u drugom delu godine došli su iz ženske reprezentacije. Mediteransko srebro je pratila ubedljiva pobeda nad Srbijom u kvalifikacijama za EURO 2014, koja je odškrinula vrata prvog velikog takmičenja posle četiri godine za Slovenke.