UZBUDLJIVO U ALBORGU: Španija i Island u drugom krugu - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2014 UZBUDLJIVO U ALBORGU: Španija i Island u drugom krugu

UZBUDLJIVO U ALBORGU: Španija i Island u drugom krugu

PIŠE: Marko Marjanović

Island – Mađarska 27:27 ( 15:16)

Četvrtim golom Lekaia, osam sekundi pre kraja, Mađari su pomalo neočekivano stigli do boda, mada mogu da žale i za pobedom. Prvo poluvreme pripalo je Mađarskoj. U desetom minutu su vodili sa 8:4, potom i sa 10:6, da bi na odmor ipak otišli sa minimalnom prednošću. Zubai je prvi pogodio u nastavku, pre nego što su Islanđani napravili seriju od 5:0 i preokrenuli na 20:17 u svoju korist.  Močaievi puleni su postepeno topili tu razliku i uspeli  da se vrate u prednost u 50. minutu, 24:23. Usledila je serija brzih realizacija na obe strane koju je okončao Sigurdson, golom za 26:26 u 54. min. Na sledeći pogodak čekalo se pet minuta, a postigao ga je Karason, tako da su „Ribari“ sa plus jedan ušli u poslednjih šezdeset sekundi. Mađari su krenuli sa sedmim igračem u odlučujući atak koji je Lekai iskoristio i, reklo bi se, zadovoljio pravdu. Halgrimsonov šut za pobedu je izblokiran.

Najefikasniji su bili Palmarson sa osam i Sigurdson sa pet, koliko je postigao i Ćasar. Ancsin je bio najbolji kod Mađara sa sedam golova.

Za prolaz u drugi krug Mađarskoj će biti dovoljan i bod u poslednjem kolu protiv Norverške. Island je siguran u drugoj fazi.

Španija – Norverška 29:27 (12:8)

Svetski šampion je teže nego što se očekivalo slomio otpor Vikinga. Prvo poluvreme nije nagoveštavalo neizvestan finiš, jer su Španci vrhunskom odbranom održavali početnu prednost i na odmor otišli sa 12:8.

Međutim u nastavku su se razigrali norverški strelci. Raznovrsnim napadima su razbijali špansku zonu i već u 42. minutu preokrenuli, 16:15, da bi Lokebo ubrzo po prvi put doneo dva razlike, 18:16. Neuhvatljivi Mirhol i raspoloženi Hansen su napadačkim doprinosom održavali igru gol za gol, pa je Norverška u 51. minutu vodila sa 22:20. Tada su Španci opravdali titulu vladara planete. Tri realizovana sedmerca za redom Kaneljasa donose preokret ( sva tri iznudio snažni Makeda), pre nego što je Viktor Tomas pogodio za 24:22. Do kraja se igralo gol za gol, tako da Kjeling i drugovi nisu dobili priliku za izjednačanje.

Viktor Tomas je bio igrač utakmice sa osam golova, ispred Mirhola i Kaneljasa sa po sedam.  Ugalde je postigao pet, Lindbo i Hansen po četiri.

Španci su već obezbedili sebi prolaz u drugi krug, a koliko će bodova tamo preneti zavisi od ishoda protiv Islanda. Norveška pred sobom ima kristalno jasnu situaciju. Trijumf nad Mađarskom ih vodi dalje, doduše bez bodova. Svaki drugi rezultat znači pakovanje.