"Adios" Španci: "Kauboji" zajahali ka Bersiju, Hrvatska u polufinalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 „Adios“ Španci: „Kauboji“ zajahali ka Bersiju, Hrvatska u polufinalu!

„Adios“ Španci: „Kauboji“ zajahali ka Bersiju, Hrvatska u polufinalu!

Reprezentacija Hrvatske će ponovo igrati u polufinalu Svetskog prvenstva! Nakon izostanka iz završnice u Kataru, „Kauboji“ su u Monpeljeu slavili u najvažnijoj utakmici – savladali su Španiju u četvrtfinalu sa 30:29 (17:15), i zakazali polufinalni duel sa Novežanima.

Hrvatska je vodila velikim delom meča, najviše sa plus pet početkom nastavka, ali nije moglo bez drame sa nezgodnim Špancima, koji su tim Željka Babića pre godinu odvojili od finala Evropskom prvenstva.

Španci otvorili sa 2:0, Hrvati odmah preokrenuli i održavali gol prednosti zahvaljujući golovima Duvnjaka i Mamića. Problem Hrvata na startu bilo je sporo vraćanje u odbranu, najviše zbog odluke Babića da manje levog beka u odbrani, kojem je po dijagonali trebalo više vremena da stigne do klupe, što je umešno kažnjavao Anhel Fernandez sa levog krila (pet golova u prvih 15 minuta).

Hrvatsku je zadesio peh već u 10. minuta meča, kada je u jednom, naizgled bezazlenom duelu, Luka Šebetić povredio zglob i završio utakmicu. Međutim, to se nije odrazilo na rezultat.

Raspoloženi Marko Mamić je serijom golova preokrenuo sa 6:8 na 9:8. Levi bek Dankerka je odigrao  najboljie poluvreme u reprezentativnom dresu, sa čak osam golova u tom periodu  bio je prva karika „Kauboja“, a nakon fantastičnog pasa Duvnjaka Kontrecu sa pola terena, Hrvatska je povela sa 11:9.

To je bio jasan znak Đordiju Riberi da pozove na odmor, a njegovi savetu su vrlo brzo urodili plodom – za tili čas rezultat je ponovo bio nerešen, nakon kontre i trećeg gola Balagera.

Jasno je bilo da šansa Babićevog tima leži u sporijem rukometu, i da u igri šest na šest Španci nisu toliko opasni. Mamić i Cindrić su vratili plus dva, održali tu prednost do odmora, zahvaljujući novom pogotku organizatora igre Vardara, u poslednjim trenucima prvog poluvremena.

Hrvatska je do najveće prednosti došla početkom nastavka, i to u trenucima kada je Španija imala igrača više. Stevanović je sjajno branio, a Musa (dva puta), Horvat i Stepančić donose velikih 21:16 u 35. minutu, kada Ribera biva primoran na novi tajm-aut.

Španci su se brzo vratili u život zahvaljujući Dujšebaevu, koji je sa četiri uzastopna pogotka približio svoj tim na (24:22, 25:23), ali i danskim arbitrima, koji su naseli na simuliranje Aginagaldea i poslali Duvnjaka na dvominutni odmor. Fernandez je  pogodio praznu mrežu nakon greške Cindrića za 25:24, a Željko Babić reagovao tajm-autom.

Horvat je realizovao sedmerac, a Rivera pogodio prečku sa iste crte, što je Cindrić kaznio za 27:24. Međutim, Španci se nisu dali i do ulaska u poslednjih 10 minuta smanjili na gol zaostatka.

Sjajni Luka Cindrić je bio nerešiva enigma za rivala, ali su evroski vicešampioni kažnjavali svako sporo vraćanje i spore izmene golmana. Rivera je imao veliku priliku da poravna, Stevanović sjajno odbranio, međutim, ispostavilo se da je samo odložio izjednačenje u 54. minutu – Dujšebaev za 28:28.

Posle dugo vremena proradio je Duvnjak i pogodio za novo vođstvo Hrvatske. Stevanović je najavio da će ponovo biti heroj svoje reprezentacije novom intervencijom, ovog puta nakon šuta Kaneljasa, posle kojeg je srednjak Vardara nezgodno stao i povredio zglob.

Dugo nije bilo pravih rešenja u hrvatskom napadu, u čitavom drugom poluvremenu sve se svodilo na učinak spoljne linije, ali je defanziva bila na pravom nivou.  Horvat iz jako teške pozicije pogađa za 30:28 na dva minuta pre kraja.

Valero Rivera je uneo dodatnu dramu golom za sedam metara, pa je Hrvatska u poslednjih 60 sekundi ušla s prednošću od 30:29 i loptom u rukama. Cindrić nije uspeo da savlada Koralesa, ali ni Španci nisu uspeli da organizuju pravu priliku za udarac, pa je rezultat ostao nepromenjen.

Fenomenalni Marko Mamić je meč završio sa devet pogodaka, Cindrić je dodao pet, a Horvat četiri. Velike zasluge za trijumf ima i golman Ivan Stevnović (9), koji je briljirao u finišu. Kod Španaca je najefikasniji bio Anhel Fernandez sa sedam golova, dva više od Dujšebaeva.