EPSKI: Vikinzi od praga poraza do povijesnog finala - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 EPSKI: Vikinzi od praga poraza do povijesnog finala

EPSKI: Vikinzi od praga poraza do povijesnog finala

ZA BALKAN-HANDBALL.COM,
TOMISLAV LAURIĆ

Norvežani ulaze u povijest. U epskom duelu kontra Kauboja osigurali su svoje prvo veliko finale u uškom rukometu, potvrdili kreiranje nove rukometne karte. A bili su tako blizu borbe za broncu sa Slovencima. Rezultat je po isteku 60 minuta glasio 22:22, a Horvat je iz sedmerca imao priliku zapečatiti sudbinu Vikinga.

Obranio je Bergerud, vratio Bergeov tim u igru. Tijekom produžetaka Vikinzi su pokazali da su ipak nešto svježiji. Povijesnom serijom 3:0, krajnjim rezultatom 25:28, upisali su se u zlatnu knjigu norveškog rukometa.

HRVATSKANORVEŠKA  25:28 (10:12; 22:22; 24:24)

HRVATSKA: Pešić 8 obrana, Stevanović 3 obrane; Mihić, Duvnjak 3, Stepančić 3, Gojun, Matulić, Horvat 6 (3), Kontrec 2, Mandalinić, Štrlek 2, Musa 3, Jotić, Mamić 5, Šebetić 1, Cindrić; izbornik: Željko Babić

NORVEŠKA: Bergerud 16 obrana, Christensen; Sagosen 4, Hykkerud, Myrhol 6, Overby, Tonnesen 2, Jondal 2, Bjornsen 5, Lindboe, Gullerud 2, Rod, O’Sullivan, Tangen 4, Johannessen, Lie Hansen 3; izbornik Christian Berge

Isključenja: Hrvatska 12 minuta (Mamić, Kontrec x2, Stepančić x3), Norveška 8 minuta (Sagosen, Tonnesen, O’Sullivan x2)
Sedmerci: Hrvatska 3/5, Norveška 2/5

SEMAFOR: 1:0 (2′), 2:1 (9′), 4:1 (12′), 5:2 (14′), 6:3 (15′), 6:6 (17′), 8:7 (19′), 8:11 (23′), 10:12 (30′), 12:12 (32′), 13:15 (37′), 16:15 (40′), 18:16 (45′), 18:19 (51′), 20:20 (53′), 22:20 (55′), 22:22 (60′), 24:22 (62′), 24:24 (65′), 25:25 (66′), 25:28 (70′)

Igrač utakmice: Torbjorn Bergerud

Osnovni je cilj hrvatskog selektora Babića bio zaustaviti norvešku trku. Njegovom je timu to i pošlo za rukom. Potpuno umrtvljeno izgledao je napad Vikinga na otvaranju. Protiv hrvatske 5-1 zone s isturenim Duvnjakom nisu uspijevali kreirati izgledne situacije za pogodak.

Doduše, nisu se ni Kauboji proslavili u kombinatorici. Već od samog starta praktički sve je ovisilo o Duvnjakovoj inspiraciji; na bekovskim pozicijama Mandalinić i Stepančić nikako ga nisu uspijevali ispratiti.

Ipak, i to je bilo dovoljno da Babićevi puleni otvore sa 2:0, bace psihološki pritisak na svoga protivnika. Prvi pogodak Norveške stigao je tek početkom devete minute preko kapetana Myrhola. Ali sama igra Bergeova tima i dalje nije imala niti približnu ljepotu u odnosu na ranije odigrane.

U takvom je razviju situacije i dalje briljirao Dule na oba kraja terena. Obrambeno je potpuno zaustavio Sagosena, u napadu je do 15. minute dao još dva pogotka. Poveo je Kauboje do prednosti 6:3 pa se zaputio put klupe na kraći predah.

Njegovim izlaskom dogodilo se ono što Babić nikako nije htio – Norvežani su proigrali. Hrvatsko vraćanje nije više bilo na razini; bila je to igra točno kakvu je tim sa sjevera Europe i htio. Uslijedile su kontre preko Bjornsena; u samo dvije minute Bergeov je tim stigao na 6:6.

Posegnuo je hrvatski selektor za minutom predaha, ali i nakon nje još jedan neiskorišten hrvatski napad te laki pogodak norveškog desnog krila Bjornsena. Njegov već treći u susretu.

Kraća stagnacija u norveškoj igri bila je dovoljna da Kauboji preko Muse i Stepančića opet prijeđu u vodstvo. Ali uslijedio je hladan tuš. Još jedan period totalne bezidejnosti i vrlo lošeg vraćanja u obrani doveo je do nove norveške 4:0 serije.

Preko osam minuta ostala je Hrvatska bez pogotka. Napad je izgledao očajno i rezultatski zaostatak od 10:12 na poluvremenu nedvojbeno je bio bolji od same igre koju su Kauboji prikazali do odmora.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– DULE DOMINIRA

– 4:0 NORVEŠKE x2

– JOKERI: MAMIĆ I PEŠIĆ

– BERGERUD PRODUŽUJE DRAMU

– POVIJESNIH 3:0 NORVEŽANA

Drugo je poluvrijeme donijelo jednu od ključnih promjena u hrvatskim redovima. Mamić, junak četvrtfinala, zamijenio je potpuno indisponiranog Mandalinića. I opet preuzeo maksimalnu odgovornost. Tek nešto više od minute bilo mu je potrebno za prvi pogodak.

Horvat je potom donio novo izjednačenje, vratio potpunu rezultatsku dramu. Novo trganje živaca u kojem niti jedna od ekipa igrom nije briljirala. Ali Hrvatska je u tom periodu imala svoje jokere.

Spomenuti Mamić je već do 43. minute sprašio četiri lopte iza Bergerudovih leđa. Na drugoj strani Pešić je bio u elementu. Stvarali su Norvežani sasvim korektne situacije, ali za hrvatskog čuvara mreže u tim momentima niti to nije bilo dovoljno. Duvnjakovim pogotkom u 45 minuti hrvatska je stigla na 18:16.

Ali Norvežani su pokazali da imaju još života. Još jednom serijom 3:0 potpuno su se vratili u igru. Hrvatska je odgovorila istom mjerom, pogotkom Kontreca stigla na 22:20 točno pet minuta prije kraja.

A tih će se pet minuta itekako prepričavati. Nervoza se u oba stožera mogla ‘rezati nožem’. Malobrojni su bili igrači koji su smogli mirnoću za sam kraj regularnog dijela utakmice. Bjornsen i Sagosen su minutu i po prije kraja vratili na 22:22.

Posljednji je napad pripao Hrvatskoj. Prave ideje nije bilo. Svega pet sekundi prije isteka vremena napravili su Norvežani još jedan prekršaj. Češki su djelitelji pravde tražili brisanje poda – dovoljnu za kratki dogovor Kauboja.

Duvnjak je vrlo lucidno podvalio za Musu, a robusni hrvatski pivot izborio sedmerac sa zvukom sirene. Velika je odgovornost spala na leđa Zlaje Horvata koji je do tog penala zabio tri od četiri u ovom velikom polufinalu. Do četvrtog nije stigao – Bergerud je obranio njegov šut, produžio nadu Vikinga da će doći u svoje prvo veliko finale.

Unatoč tome što su Kaubojima vrata finala bila otvorena pa se vrlo naglo zatvorila, Babićev tim nije psihički potonuo. Štoviše, u produžecima je pogodcima Mamića i Horvata došao na dva razlike. Ali su i Norvežani uzvratili istom mjerom pa se na kratki predah opet otišlo bez ičije rezultatske prednosti.

U samoj završnici Norveška pokazuje da je nešto svježija. Myrhol i Musa su svojim pogodcima donijeli još jedno izjednačenje, ali sam kraj pripada Bergeovim momcima. Tangen, Tonnesen i Myrhol donijeli su Vikinzima prvo finale na velikim natjecanjima. Norveška više nije zemlja samo ženskog rukometa!