Nedodirljivi: Francuska odbranila krunu u Bersiju! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 Nedodirljivi: Francuska odbranila krunu u Bersiju!

Nedodirljivi: Francuska odbranila krunu u Bersiju!

Četvrti put u poslednjih pet Svetskih šampionata (izuzetak Španija 2013.), reprezentacija Francuske je postala najbolja na planeti. Pred 16.000 navijača u Bersiju, „Eksperti“ su savladali Norvešku u završnoj predstavi 25. Mondijala rezultatom 33:26 (18:17), odbranivši tako titulu osvojenu pre dve godine u Dohi.

Naslednik Kloda Oneste na klupi najbolje selekcije u istoriji, Didije Dinar, slavi savršen debi na velikim takmičenjima – „Trikolori“ su dobili svih devet mečeva i na impresivan način opravdali očekivanja, ne samo svoje nacije već čitavog rukometnog sveta.

Da srebrni Norvežani neće imati za čim da žale znalo se i pre početka meča – na čelu sa sjajnim selektorom Bergeom, Sagosen, Tonesen, Mirhol, Bergerud i ostatak tima obezbedili su svojoj zemlji prvu medalju za muški rukomet, i nagovestili da ni Svetski tron nije daleko već u bliskoj budućnosti.

Autsajder u ovom finalu je odigrao fantastičnih 25 minuta, vodio sa tri razlike u finišu prvog poluvremena, a onda je Vinsent Žerar sa dve odbrane probudio uspavanog lava. Francuska je do ulaska u poslednjih 1o minuta rešila pitanje pobednika, a Marseljeza sa tribina pariske dvorane ulepšala je divnu rukometnu sliku koja će iz zemlje Svetskih prvaka obići ceo svet, verovatno sa izuzetkom dobrog dela ovog našeg podneblja.

FRANCUSKA – NORVEŠKA 33:26 (18:17)

2 min: Francuska 2, Norveška 4 min

7 m: Francuska 5/7, Norveška /

FRANCUSKA

Omeje 2 odb, Žerar 7 odb – Remili 4, Njokas, Narsis 2, Karabatić 6, Mae 5 (3), N’Gesan, Akambre, Abalo 1, Soreindo 3, Gigu 5 (2), Fabregas 2, Dipanda, Port 5, Mem

NORVEŠKA

Kristensen 4+1 odb, Bergerud 13+1 odb – Sagosen 1, Nikerud, Mirhol 4, Overbi, Tonesen 5, Jondal 2, Bjernsen 4, Lindbo, Gulerud 1, Rod, O’Saliven 1, Tangen 3, Johanesen 1, Hansen 4

Hrabri Norvežani su fenomenalno startovali protiv velikog favorita, bez pritiska i respekta. Pogađali su bukvalno sa svih pozicija, a na golu su imali raspoloženog Bergeruda, koji je do finiša prvog dela bio značajno učinkovitiji od  kolega na suprotnoj strani. Norveški bekovi su nemilosrdno bombardovali francuski gol – Tonesen (4) i Tangen (3) sa desne strane, odnosno Hansen sa leve (4). Domaći su izveli čak šest sedmeraca u prvih 30 minuta, od kojih su realizovali četiri – Bergerud je odbranio Maeu, a Kristensen Giguu, što je uticalo da se publika u Bersiju već u ranoj fazi zabrine. Skandinavci su poveli sa 10:7 u 15. minutu, i pre svega sjajnim napadom održavali tu razliku do samog finiša prvog dela.

Igrali su Bergerovi momci onako kako su to činili čitavim tokom šampionata – brzo, poletno i precizno. Tehničkih grešaka nije bilo mnogo, ali su Francuzi bukvalno svaku kažnjavali iz kontra napada, zahvaljujući čemu i nisu ušli u veći rezultatski deficit.

Norvežani su rutinski nadigravali protivničku zonu, ali im se u poslednjih pet minuta isprečio do tada nezapaženi golman Vinsen Žerar.  Odbranio je nekoliko čistih zicera u nizu i pokrenuo preokret koji je kompletirao Valentan Port iz kontra napada, golom u poslednjoj sekundi za 18:17.

Ispostavilo se da je taj petominutni period slomio debitanta u finalima velikih takmičenja. Inspirisani Francuzi su silovito počeli drugo poluvreme, ubacili u petu brzinu i za tili čas došli do 22:18 (35.min.). Kristijan Berge je bio prinuđen da tajm-autom pokuša zaustaviti sunovrat, ali je Port nedugo po povratku na teren povisio na maksimalnih 23:18.

Sve što su Norvežani uspeli do kraja, jeste da priđu na 25:22, ali je taj nalet lako odbijen. Na ulasku u poslednjih 10 minuta, Nedim Remili je povisio na 29:23, i time ubio poslednju nadu protivniku da može do senzacije.