Ništa od četvrtfinala: Desetkovana Makedonija lak plen za Norvežane - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 Ništa od četvrtfinala: Desetkovana Makedonija lak plen za Norvežane

Ništa od četvrtfinala: Desetkovana Makedonija lak plen za Norvežane

U prvom meču osmine finala na Svetskom prvenstvu u Francuskoj, i susretu reprezentacija koje se nikada u svojoj istoriji nisu našle među osam najboljih na Mondijalu, Norveška je deklasirala Makedoniju rezultatom 34:24 (12:1o).

Desetkovani sastav Lina Červara je bio konkurentan rival samo u prvom poluvremenu, posle kojeg je delovalo da će nijanse odlučiti četvrtfinalistu, ali se od starta drugog poluvremena makedonska igra potpuno raspala.

Neigranje Filipa Mirkulovskog i Dejana Manaskova ispostavio se nenadoknadivim hendikepom. Izostanak dva važna šrafa jasno se osetio u igri Makedonije od samog početka, ali i u nastavku, kada nije imao ko da zaustavi brod koji tone, i koji je brzo potonuo…

NORVEŠKA – MAKEDONIJA 34:24 (12:10)

7m: Norveška 2/3, Makedonija 3/3

2m: Norveška 4, Makedonija 8 minuta

NORVEŠKA

Kristensen 2 odb, Bergerud 10 odb – Sagosen 5, Hikerud, Mirhol 5, Overbi, Tonesen 1, Jondal 6, Bjernsen 5, Lindbo, Gulerud 3, Rod 1, O’Saliven, Tangen 6, Johanesen 2, Hansen

MAKEDONIJA

Trajkovski 3 odb, Kolev 5 odb  – Stoilov 5, Aranudovski, K. Lazarov 6, Mitkov 2, Drogriški 1, Taleski 1, Mirkulovski, V.Markoski, N. Markoski 3, Georgievski 1, F. Lazarov 1, Ojleski 1, Neloski, Peševski 3

Dva isključenja Nikole Markoskog zbog nesmotrnih prekršaja u predelu lica u prvih devet minuta nad Sagosenom i Tonesenom prevashodni su razlozi ranog vođstva Skandinavaca od dva razlike, (2:0, 5:3).

Sjajne odbrane Kirila Koleva sa desnog krila ostale su nezabeležene jer su sudije u oba slučaja dosudile sedmerce koje je Sagosen pretvarao u gol, ali je treći put makedonski veteran nadmudrio 17 godina mlađeg rivala, što su Kiril Lazarov i Filip Taleski materijalizovali golovima za 5:5.

Kao da ogromni pehovi u vidu povreda Mirkulovskog i Manaskova nisu bili dovoljni, letonski arbitri Licis i Sondors  napravili su nekoliko očiglednih grešaka na štetu crveno – žutih, ali je balkanska reprezentacija i pored toga imala priliku da u plusu završi prvo poluvreme, koju je propustila promašajima iz izglednih pozicija.

I te kako se osetio izostanak povređenih Mirkuloskog i Manaskova –  makedonski bekovi ( počeli braća Lazarov i Taleski) nisu bili u dobrom šuterskom ritmu od starta, a Tonesen i Mirhol su ekspresnom serijom 3:0 doneli svom timu najveću predost – 8:5. Ipak, Makeodnija je pametno odigrala sa igračem više i ne samo sprečila dalje posrtanje, već i izjednačila na 8:8 golom Stoilova (22.min).

Kiril Kolev je bio na neophodnom nivou, Norvežani su neretko pravili tehničke greške, a Červarov napad sedam na šest rezultirao je prvim vođstvom na meču, posle trećeg kola Kirila Lazarova.

Bergured je odbranjenim zicerima Georgievskom i Ojleskom sprečio dalju seriju protivnika, a Tangen prekinuo crni niz od sedam minuta bez gola Norveške, pre nego što su Sagosen i Johanesen kompletirali novu preokret sa igračem više – 11:9.

U poslednja dva minuta prvog poluvremena tresle su se prečke i stative na oba gola, puno zicera je ostalo neiskorišćeno, a ostao je i utisak da je Makedonija propustila priliku da izbori mnogo povoljniji rezultat od 10:12.

0/5 MAKEDONSKIH KRILA NA POLUVREMENU

ODSUSTVO MIRKULOVSKOG I MANASKOVA NENADOKNADIV HENDIKEP

MAKEDONIJA BEZ KONTRANAPADA

KATASTROFALAN START DRUGOG POLUVREMENA MAKEDONIJE

22 GOLA NORVEŠKE U DRUGOM POLUVREMENU

Tri minuta je bilo dovoljno Norvežanima da povedu sa maksimalnih 16:11 – Mirhol je iskoristio uspavanost odbrane u prvom napadu u drugom poluvremenu, da bi potom makedonski bekovi bacili dve lopte u ruke protivnicima u situaciji kada su bili bez golmana, i to je bio početak kraja.

Kombinovao je Červar u spoljnoj liniji od starta nastavka, minute su dobili i Neloski i Arnaudovski, ali ništa nije funkcionisalo. Gubili su makedonci lopte kao na traci početkom nastavka – prazna mreži se smešila Norvežanima, a i oni njoj – 14:21 u 40. minutu.

Jasan je to bio znak za selektora Červara da mora pozvati na odmor. Odustao je od igre sedam na šest kada je šteta već bila napravljena, menjao 6-0 i 5-1 odbranu, ali je i defanziva, koja je bila solidna u prvom poluvremenu, potpuno popustila.

Jedino što je funkcionisalo u napadu bila je saradnja K. Lazarov – Stoilov, što je bilo nedovoljno za odličnu norvešku selekciju. Razgoropadila su se krila Bjernsen i Jonsen, pogađali iz teških uglova,  pa je  svaki napad završavao golom.

Prednost je narasla na plus devet kada je Mirhol pogodio za 26:17 u 48. minutu, čime je otklonjena i poslednja dilema…