VRATAR = POLA EKIPE: Wolff za slavlje Bad Boysa nad Kaubojima - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 VRATAR = POLA EKIPE: Wolff za slavlje Bad Boysa nad Kaubojima

VRATAR = POLA EKIPE: Wolff za slavlje Bad Boysa nad Kaubojima

ZA BALKAN-HANDBALL.COM,
TOMISLAV LAURIĆ

Crne rupe – taj stari problem Kauboja. Presudio im je i ovoga puta. Odlično su Babićevi puleni krenuli u meč. Postojao je vanjski šut kojeg su toliko čekali, ali 12 minuta bez pogotka nakon toga bilo je dovoljnno Bad Boysima da preuzmu kontrolu. Bez previše drame na odmor su otišli s prednošću 13:9.

U nastavku je i Njemačka imala jedan loš period, svoju crnu rupu, ali je zahvaljujući čudesnom Wolffu bitno bezbolnije prebrodila taj period. Pružila se svejedno na ulasku u završnih 10 minuta Hrvatima još jedna prilika za dolazak u potpuni egal, ali nisu je iskoristili. Bad Boysi su pokazali da nisu slučajno na tronu Europe te su serijom 6:0 okončali svako pitanje pobjednika u današnjoj ‘baladi’.

NJEMAČKA – HRVATSKA 28:21 (13:9)

NJEMAČKA: Wolff 16 obrana, Heinevetter; Gensheimer 4 (1), Lemke, Wiencek 6, Reichmann 1, Glandorf, Pekeler 3, Feth 3, Groetzki 3, Hefner 5, Kuhn 2, Ernst, Pieczkowski, Kohlbacher, Drux 1; izbornik: Dagur Sigurdsson

HRVATSKA: Ivić 3 obrane, Stevanović 3 obrane; Mihić, Duvnjak, Stepančić 5, Gojun, Matulić, Horvat 3 (1), Kontrec 4, Mandalinić 1, Štrlek 5, Musa, Jotić, Mamić 2, Šebetić, Cindrić 1; izbornik: Željko Babić

Isključenja: Njemačka 6 minuta (Ernst x2, Kuhn), Hrvatska 6 minuta (Duvnjak, Kontrec, Šebetić)
Sedmerci: Njemačka 1/1, Hrvatska 1/1

SEMAFOR: 1:3 (5′), 3:3 (7′), 7:3 (13′), 9:4 (18′), 11:5 (23′), 11:7 (26′), 12:8 (28′), 13:9 (30′), 14:12 (35′), 16:13 (40), 19:13 (44′), 20:17 (50′), 21:19 (51′), 22:20 (52′), 28:20 (59′), 28:21 (60′)

Igrač utakmice: Andreas Wolff

Hrvatski selektor Babić odlučio se meč započeti 5-1 obranom sa standardno isturenim Domagojem Duvnjakom. Već u prvom njemačkom napadu Dule je prema mišljenju latvijskih djeliteja pravde bio pregrub te je morao na klupu dvije minute.

Ipak, nije to uzdrmalo Hrvatsu. Napad , u kojem se Babić odlučio igrati sa sedam igrača, je radio svoj dio posla. Toliko zazivani šuteri bili su na razini: Stepančić dva puta i Mandalinić jednom za hrvatskih 3:1 u petoj minuti susreta.

Njemačka je svojeg spasioca imala u liku desnog beka Hefnera. Unatoč dolasku Glandorfa, njemu je pripala pozicija u startnoj sedmorci. I maksimalno ju je iskoristio: nakon početnog pogotka zabio je još tri u nizu, donio Bad Boysima novo vodstvo.

Serija Sigurdssonova sastava nije tu stala. Štoviše, oraspoložio se među vratnicama i Wolff, bacio Hrvatsku u totalni očaj. Do 15. minute Kauboji nisu uspjeli postići pogotka. Odvojila se Njemačka već na velikih 7:3 i primorala Babića na prvu minutu predaha.

Agoniju je, samo nakratko, prekinuo Kontrec pogotkom s linije. Bez kvalitetnog vanjskog šuta, kakav je bio na početku utakmice, nije se moglo. Centralni dio njemačke obrane funkcionirao je impresivno, omogućio da se preko povratnika u ekipu Pekelera dođe i do +5.

Kauboji su dio frustracije izbacili i ne odveć kontroliranim startovima u obrani. Isključenja Kontreca i Šebetića dala su priliku Bad Boysima za daljnje odmicanje, što su oni iskoristili. Odvojio se Sigurdssonov tim na 11:5, prisilio Babića i na drugu minutu predaha.

Konačno je stigao i odgovor igrača. Nešto čvršća obrana, dva pogotka i barem blagi prelazak momentuma na stranu Kauboja. Bio je to dovoljan signal Sigurdssonu da i on zatraži predah kako bi vratio svoju ekipu u utakmicu.

Prvi napad nije donio mirnoću. Štrlek je kontrom smanjio na 11:8, ali do kraja poluvremena Njemačka se ipak konsolidirala. I sasvim zasluženo otišla na odmor s lijepom prednošću od 13:9.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– OTVARANJE IZ SNOVA HRVATSKIH ŠUTERA

– CRNA RUPA – KAUBOJI TOČNO 12′ BEZ GOLA

– DOMINACIJA WOLFFA

– 50 ‘ NADA KAUBOJA (21:19)

– KRAJ BALADE: 6:0 BAD BOYSA

Bitno požrtvovnija igra Kauboja na otvaranju drugog dijela utakmice davala je nadu u rezultatski povratak. Čvršća obrana i napadačka raznovrsnost poremetili su malo ritam Bad Boysa. Središnji dio obrane više nije djelovao toliko neprobojan pa su Hrvati pristigli do zaostatka od 14:12.

Ali bliže od toga Sigurdssonov tim nije dao. Jedan je čovjek Babićevu timu zaključao vrata osvajanja skupine – Andreas Wolff. Kad ga je najviše trebala, Njemačka ga je imala na top razini.

Isključivo njemu Sigurdsson može čestitati što se Hrvatska nije vratila u potpuni egal. Umjesto toga, Bad Boysi su nošeni Wolffovim čudima i tranzicijom sredinom drugog dijela stigli i do +6. Ništa nije preostalo Babiću, nego pozvati i treću minutu predaha.

Odgovor igrača bio je vrlo kvalitetan. Hrvatska je igrala bša kako bi Babić to i htio. Čvrsto u obrani, praćeno vrlo jakom tranzicijom u napad. Takva je igra rezultirala serijom 4:1, povratkom na tri pogotka razlike.

Baš kao i pred kraj prvog poluvremena, bio je opet red na Sigurdssonu da pokuša smiriti ekipu i odvesti svoj tim ka prvom mjestu u skupini. Islanđanin se također odlučio za igru sa sedam igrača.

Ali više je benefita od toga imala Hrvatska koja je pogotkom Horvata na prazan gol pristigla na 21:19. Nastavio je svejedno njemački tim igru sa sedmim igračem i uspijevao doći do kvalitetnih situacija. Ali povećanje prednosti nije se dogodilo. Potpuno je stala obrana, Wolff više nije imao čarolije kojom bi spašavao sve njene propuste.

Hrvatima se još jednom pružila prilika za priključak, egal završnica bila je na vidiku. Ali nisu je dočekali ni Kauboji ni publika. Nekolko tehničkih pogrešaka u ključnim trenucima presudilo je u njemačku korist. Kvaliteta reakcija u ključnim momentima pokazala je da nisu Bad Boysi slučajno na europskom tronu.

Od 52. minute pa sve do pred sam kraj utakmice Kauboji su ostali bez pogotka. Novu crnu rupu Sigurdssonovi su puleni maksimalno iskoristili te serijom 6:0 osigurali prvo mjesto u skupini.