ZBOGOM FARAONI: Kauboji s dva lica posljednji četvrtfinalisti - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 ZBOGOM FARAONI: Kauboji s dva lica posljednji četvrtfinalisti

ZBOGOM FARAONI: Kauboji s dva lica posljednji četvrtfinalisti

ZA BALKAN-HANDBALL.COM,
TOMISLAV LAURIĆ

Ispali su prvo olimpijski prvaci Danci, nastavilo se s Njemačkom kao europskim prvakom. Bio je red da se dan završi ispadanjem prvaka afričkog kontinenta.  Odličnim otvaranjem Kauboji su ostvarili kontrolu nad susretom. Famoznih ‘crnih rupa’ u prvom dijelu nije bilo, Pešić je ulijevao sigurnost među vratnicama. Najboljih hrvatskih 30 minuta na ovom turniru bilo je dovoljno za hrvatsku prednost od 13:7.

Kvalitetna hrvatska igra nestala je s nastavkom utakmice. Egipćani su vrlo brzo pristigli na dva pogotka zaostatka, ali do potpunog preokreta ipak nisu mogli. Uz dosta muke i uz bitno lošije napadačko izdanje tijekom nastavka, Hrvatska je ipak rezultatom 21:19 uspjela izboriti četvrtfinale kontra Španjolaca

HRVATSKAEGIPAT  21:19 (13:7)

HRVATSKA: Pešić 11 obrana, Stevanović; Mihić, Duvnjak 2, Stepančić 3, Gojun, Matulić, Horvat 6(1), Kontrec, Mandalinić, Štrlek 1, Musa 3, Jotić, Mamić 1, Šebetić, Cindrić 5; izbornik: Željko Babić

EGIPAT: Hendawy 5 obrana, Shahin 8 obrana; Abouebaid 4, Omar, Ramadan 4, Eissa 3, Abdelrazek, Khairy, Elbassiouny, El-Masry, Sayed, El-Deraa 3, El-Ahmar 5(2), Shebib, Sanad, Abdelrahim; izbornik: Marwan Ragab

Isključenja: Hrvatska 6 minuta (Stepančić, Gojun, Musa), Egipat 8 minuta (Ramadan, El-Masry, Shebib x2)
Sedmerci: Hrvatska 1/1, Egipat 2/4

SEMAFOR: 2:0 (4′), 4:1 (7′), 6:3 (10′), 8:3 (16′), 9:5 (20′), 12:5 (24′), 13:7 (30′), 14:7 (32′), 14:12 (38′) 16:13 (45′), 18:14 (50′), 20:16 (57′), 21:19 (60′)

Igrač utakmice: Ivan Pešić

Agresivna 3-3 obrana Egipćana označena je kao potencijalni hrvatski problem prije početka utakmice. No, od nje se u startu utakmice praktički nije moglo vidjeti išta. Egipćani su u prvih pet minuta tri puta gubili loptu, omogućili svome protivniku vrlo lake pogotke iz tranzicije.

Nasuprot tome, Egipćani su jako teško dolazili do prilika protiv hrvatskih 6-0. Prva dva pogotka Faraoni su uspjeli postići preko Abouebaida. Riječ je o desnom beku kojeg se niti nije očekivalo u startnoj postavi pored nominalno kvalitetnijeg El-Ahmara, prve zvijezde afričkog prvaka.

Kad je i Abouebaid stao, Egipat je potpuno nestao s terena. Kaznio je to tri puta u vrlo kratkom periodu Horvat. svaki puta šutem u bliži kut Handawyja. Osim njega, itekako je u prvoj polovici poluvremena bio raspoložen i ljevoruki mu kolega Stepančić.

Na njihova kvalitetna napadačka izdanja nadovezao se i čovjek koji je čekao svoju priliku pola natjecanja. Naravno, vratar Ivan Peić koji je pred ovaj meč u sastavu zamijenio Ivića. Tijekom prvih 30 minuta Babićev nekadanji pulen u Meshkov Brestu je jednostavno briljirao, ispostavio se selektorovim jokerom.

U prvih 20 minuta Egipćani su hrvatskom čuvaru mreže postigli tek četiri pogotka; Pešić je bio na preko 50% obrana..I kad se činilo da ne može bolje, uslijedila je nova 3:0 serija Hrvatske za, u prvom poluvremenu rekordnih, sedam pogodaka razlike.

Mučio se Egipat na sve strane, a u 28. mu je minuti dodatno otežao – Pešić. Obranio je prvo zicer pa i odbijanac pivota Ramadana. Danski djeliteji pravde pritom su pokazali na sedmerac uz popratne dvije minute Musi, ali ni to nije bilo dovoljno Faraonima. Hrvatski joker obranio je i Elbassiounyjev sedmerac.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– FARAONI BEZ OBRANE

– PEŠIĆ BRILJIRA

– 34′ ULAZI EL-AHMAR

– 30′-45′ SHAHIN 70% OBRANA

– PATNJE HRVATSKOG NAPADA

Gotovo sve kvalitetno što se vidjelo u hrvatskoj igri tijekom prvog dijela nestalo je s nastavkom. Bitno dublja egipatska obrana stvorila je kardinalne probleme hrvatskom napadu. Pogodak Horvata za ‘duplanje’ na 14:7 bilo je praktički jedino pozitivno iz tog perioda. Sve ostalo pripalo je Egiptu.

U 34. minuti je na sedmerac po prvi puta danas ušao El-Ahmar, najuvaženiji egipatski igrač. Postigao je pogodak, u idućem napadu zabio iz odbijanca pa potom fantastično proigrao pivota. Egipat se niotkuda počeo vraćati u utakmicu.

Pet su vezanih pogodaka postigli Faraoni, pristigli na svega dva pogotka zaostatka. Većim dijelom na hrvatski račun. Bitno sporije, tromije igrala je Babićeva družina. Ponovio joj se i ‘sindrom Čile’. Uspjeli su razbraniti rezervnog egipatskog vratara Shahina, držati ga na 7/10 u prvih 15 minuta nastavka.

Uspavanoj je Hrvatskoj pomoć stigla s egipatske strane. Jedno vrlo naivno isključenje El-Masryja otvorilo je mogućnost prvo Cindriću, a potom i Duvnjaku da svojom individualnom kvalitetom vrate prednost na nešto pristojnijih 18:14.

Ali lakoće u samoj igri nije bilo. Egipćani su stoga i dalje tražili svoju priliku, prvenstveno preko El-Ahmara s kojim su na terenu izgledali bitno bolje. Iako, za jednim će momentom egipatski desni bek moći žaliti.

Nakon odbijanca sviran je sedmerac za Egipat, dobili su novu mogućnost za povratak na -3. Pešić je na tu odluku Danaca samo odmahnuo rukom, kao da je i sam znao da će obraniti El-Ahmarov udarac kada je to njegov tim itekako trebao.

Posljednja nada koje je preostala Egipćanima bila je pressing obrana. Ali četiri pogotka zaostatka u posljednje dvije minute bila su previše za kreiranje ikakve drame. Dva lica Hrvatske bila su dovoljna za 21:19 Hrvatske i prolazak u četvrtfinale.

Četvrtfinalni susret protiv Španjolske na rasporedu je 24.01. s početkom u 20:45.