Bod za pola pravde! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Bod za pola pravde!

Bod za pola pravde!

Reprezentacija Srbije je uspešno počela drugu fazu takmičenja na Svetskom prvenstvu, remijem sa aktuelnim svetskim šampionom, selekcijom Nemačke 35:35 (16:19). Žal za velikom pobedom ostaje, s obzirom na odlično prvo poluvreme, kada su „Orlovi“ reprizirali rešetanje Danaca, ali se mora reći da je i sudijski par iz Francuske, Lazar i Reveret, umnogome doprineo da se Nemci provuku. Na kraju, za novinarske beležnice ostaje podatak da se Srbija izvukla golom Bojinovića u poslednjim sekundama meča, ali da je bilo malo poštenijeg kriterijuma, verovatno bi se druga priča pričala u Zadru. Najefikasniji su bili Bojinović sa osam, Marković, Šešum i Ilić sa po pet, dok je Miša Pejanović skupio 13 odbrana.

Rukometaši Srbije dobro su otvorili susret, nešto slično utakmici sa Danskom. Posle 14 minuta, „Orlovi“ su zahvaljujući dalekometnoj paljbi Šešuma, Bojinovića i Stojanovića postigla 11 golova, a primila sedam pa smo imali priliku da vidimo prvi tajm-aut u režiji Nemaca. Sa lakoćom su srpski bekovi parali mrežu Bitera. U odbrani se Cvetković odlučio na odvajanje Hensa na levom beku, i to je na početku urodilo plodom, budući da kolega, Brant nije imao rešenje,  a i kada je odbrana pucala, Pejanović je branio. Posle tajm-auta Branta, utakmica ulazi u klackalicu, gol za gol. Laki golovi sa početka meča, gube se u umoru i opadanju koncentracije.  Nemci drže priključak preko levog krila, Jansena i Mimija Krausa. Na 16:12 u 24. minutu, Cvetković se odlučuje za minut odmora.  Do kraja poluvremena, golovi se postižu iz polukontri, posle tehničkih grešaka u napadu, ali rastojanje ostaje slično – 19:16 za Srbiju.

Drugo poluvreme, nije krenulo dobro. „Orlovi“ nisu zadržali ritam iz prvog poluvremena, niti su imali rešenja u napadu, a Kraus i Jansen su brzim polukontrama krunili prednost Srbije. Konačno, Glandorf nas vraća u egal za 22:22 u 40. minutu., a Prajs po prvi put vodi Nemačku u vođstvo 24:23. Mladi srednji bek, Štrobel, postiže naredna dva gola za „Pancere“, ali mi naš pandan nalazimo u njegovom vršnjaku, Žarku Šešumu.  Ponovo Srbija igra hrabro i agresivno, a generacija „86“, predvođena Šešumom i večeras odličnim, hladnokrvnim Dobrivojem Markovićem, pravi 4:0 i sa -2, vodi na +2, 29:27 (48.). Posle novog gola Markovića za 31:29, i još jedne pogrešno bačene kontre, Nemci stižu na 31:31. U tim trenucima, sa par intervencija, Dimitrije Pejanović diže moral ekipi.  Paskal Hens i Momir Ilić novim golovima za 33:33 vode na nemački tajm-aut na isteku 57. minuta. Kraus postiže novi gol za novo vođstvo Nemačke, a zatim u napadu, sudije, prave „sportski zločin“ i zbog ko zna koje nerešene situacije na crti, po pravilu uvek na štetu Srbije, donose odluku da isključe Ratka Nikolića i oduzmu „Orlovima“ loptu. Kada je Jansen odmah zatim na početku 59. minuta povećao na 35:33 sa igračem više, pomislili smo da je gotovo. Ipak, šut ispod zone Marka Vujina cepa mrežu Lihtlajna samo dvadesetak sekundi kasnije za 35:34.  Pejanović u narednom napadu brani odlučujući zicer Glandorfu, a Rogiš pravi isključenje na crti, pa tako u poslednjih pola minuta, Srbija ulazi izjednačena, sa golom minusa. Cvetković traži tajm-aut, posle koga lopta dugo kruži oko zone Nemaca, da bi je Mladen Bojinović zakucao za veliko slavlje, ali i za gorak ukus u ustima…