Pobeda na oproštaju od Zadra! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Pobeda na oproštaju od Zadra!

Pobeda na oproštaju od Zadra!

Rukometaši Srbije uspešno su okončali takmičenje u „mejn rundi“ u Zadru, pobedom nad selekcijom Makedonije 32:28 (15:16). U lošoj rukometnoj predstavi, obe ekipe, pre svega umorne, nisu pokazale ono što ih je krasilo tokom takmičenja u Poreču i Varaždinu, što je donekle i razumljivo. Na kraju, veći broj kvalitetnih igrača je presudio u korist Srbije, koja sada čeka ishod meča Poljska-Norveška, kako bi saznala, koji će plasman (četvrto ili peto mesto) zauzeti i za koje mesto razigravati u četvrtak u Zagrebu. Da dodamo još da je Srbija igrala bez povređenog Mladena Bojinovića (lakat leve ruke), da su golmani imali svoj dan (Pejanović 11 – Stanić 13), a da su najefikasniji bili Ilić (8) i Vučković (6).

Kao i u utakmicu sa Poljacima, i u meč sa Makedoncima, izabranici Jovice Cvetkovića, ušli su dekonncentrisano.  Na nesreću, i kada su napadi davali izgledne šanse za realizacijom, na golu Makedonaca, stajao je Borko Ristovski (25 odbrana), koji je već posle dva minuta imao četiri odbrane na svom kontu. Rezultat od 4:1 u 9. minutu, i sve manje samopouzdanja u napadu „Orlova“ zbog neprobojnog Ristovskog, naterao je Jovicu Cvetkovića da uzme tajm-aut.  Nije se mnogo toga promenilo. I dalje je odstojanje ostalo sve do nekog sedamnaestog minuta, kada Ćuruvija i Vujin u 40 sekundi smanjuju na 5:6. Ponovo Ristovski spušta rampu, a bekovi srpske selekcije nemaju rešenja da probiju čvrstu 6:0 zonu Makedonaca. Pored sjajne serije, Ristovski uspeva da se upiše i u strelce, šutem sa gola na gol u 18. minutu, za novo odvajanje Makedonaca na četiri razlike (9:5).  U napadu Makedonaca, braća Lazarov su vodila glavnu reč, na levoj, odnosno desnoj strani.  Posle još jedne kontre, Temelkov dovodi svoju selekciju u najveće vođstvo od 13:7, ali tada „Orlovi“ shvataju da je vrag odneo šalu.  Serijom od 4:0 vraćaju se u život, i što je najvažnije, uspevaju da odagnaju „poljski scenario“ iz glava srpskih novinara i malobrojnih navijača u „Višnjiku“.  Do kraja poluvremena, pali se i Momir Ilić sa dva gola, tako da na odmor, Makedonija odlazi samo sa jednim golom prednosti, što je, ako se ima u vidu odnos odbrana (16-9) u korist Ristovskog (Stanić) i nije tako bilo strašno.

Floskula, drugo poluvreme, druga priča, biće upotrebljena i ovog puta. Usponi padovi, koji su se okarakterisali nastup Srbije na ovom Svetskom prvenstvu, bili su prisutni i na današnjem susretu.  U prvih 11 minuta drugog poluvremena, Srbija postiže sedam,a  prima samo jedan gol, i to iz sedmerca (Lazarov), pa selektor Makedonije, Ilija Temelkovski poziva na minutu odmora, kako bi konsolidovao svoje redove.  To mu ne polazi za rukom, iako posle odmora, Gjorgonski sa dva gola razbiju srpsku branu.  U napadu, rastrčani Vučković podiže ritam igre, polukontrama i golom za 25:20, donosi srpskoj reprezentaciji najveću prednost u 47. minutu. I kada se mislilo da će sve do kraja biti rutina, opet pad. Filip Lazarov smanjuje na 26:24 na početku 51. minuta, budi publiku i uvodi nas u poslednju šestinu meča.  Posle dva minuta bez gola, Prodanović kontrom, a zatim Ilić i Vujin, završavaju posao za večeras.  Pet razlike (30:25) na četiri minute pre kraja, znak je da su se Makedonci predali i da će na kraju završiti sa sva tri poraza u drugom delu takmičenja na SP, a da Srbija sa solidnim skorom od pet bodova, čeka rasplet, i u najboljem slučaju, susret za sedmo mesto, što bi posle svega viđenog, bio uspeh za ove momke i stručni štab.