Šok u Poreču: Srbija - Brazil 30:32 (14:14)! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Šok u Poreču: Srbija – Brazil 30:32 (14:14)!

Šok u Poreču: Srbija – Brazil 30:32 (14:14)!

Reprezentacija Srbije razočarala je svoje navijače porazom od, neka tako više egzotičnog Brazila 30:32 (14:14) u trećem kolu grupe „D“ Svetskog prvenstva u Hrvatskoj. Iako su se očekivala dva lagana boda pred dan odmora, „Orlovi“ su neprijatno iznenadili. Nije bilo živosti u igri izabranika selektora Cvetkovića, a saznanje da je vrag odneo šalu, stiglo je kasno, kada je Brazil već bio razigran i rešen da meč završi u svoju korist. Sada ništa drugo ne preostaje, nego da se zbiju redovi, dobiju obe utakmice protiv Norveške i Saudijske Arabije., jer jedino tako, Srbija može sigurno da računa na nastavak takmičenja i razigravanje za visok plasman.

Početna opuštenost izmenjene postave u kojoj su falili igrači, koji su podneli najveći teret igranja protiv Danaca prošle večeri (Ilić, Bojinović, Stojanović) koštala nas je početnog vođstva „Karioka“ od 6:2 u 7. minutu.  Nešto angažovanija igra, pre svega dueta na crti (Nikolić-Toskić) vraća Srbiju u egal (7:7, 12m). Usponi i padovi, bili su konstanta Srbije na ovom susretu, pa je tako ubrzo Brazil imao prednost od tri gola razlike. Nepovezanost u napadu, slaba pokretiljivost u odbrani, i večeras, slabi srpski golmani, bili su glavni aduti rastrčanih Brazilaca. Ipak, sa dva vezana gola Žarka Šešuma, Srbija hvata priključak i na poluvreme odlazi sa 14:14, što je obećavalo, bolju i angažovaniju igru nakon razgovora u svlačionici.

Ipak, očigledno da niko nije verovao da nas može snaći ovakva sudbina. Kao i u prvom, i start u drugom poluvremenu donosi inicijativu južnoameričkog rukometnog šampiona, koji je u prethodna dva susreta na ovom SP, doživeo prave male katastrofe od Danaca i Norvežana. Cvetković u igru vraća glavne protagoniste sjajnih večeri sa Dancima i Egipćanima, Ilića i Bojinovića. Pre svega, Momir Ilić svojom rešenošću uspeva da drži Srbiju u igri (21:21, 46m). Tada na scenu stupa najbolji brazilski igrač, Ribeiro (10 golova), koji sa par vezanih golova vodi svoju reprezentaciju na +3 (26:23, 27:24). Još jedan nalet Srbije, vraća nas u novi egal  (27:27) i tada kreće igra gol za gol i igranje sa živcima oko 1000 prisutnih gledalaca u dvorani „Žatika“. U 58. minut ulazimo golom Ilića za 30:30, ali jedan igrač večeras  ipak nije bio dovoljan. Brazilci postižu gol iz sedmerca za 31:30, pre koga Ratko Nikolić zarađuje isključenje. Izbačena kontra za Dobrivoja Markovića završava u rukama Brazilaca, što oni kažnjavaju golom u poslednjem napadu za konačnih 32:30. Velika radost „Karioka“, čije face posle meča su najbolje govorile o kakvom se podvigu ovde radi…

Srbiji ostaje dan pauze, da se odmori i presabere. Za kalkulacije nema mesta i nikada ih ne sme biti, kada se igra za reprezentaciju. Nadamo se da je ovo šamar, koji nas  na kraju neće oboriti…

SRBIJA – BRAZIL 30:32 (14:14)
Dvorana: "Žatika". Gledalaca 1.000. Sudije: Lazar i Reveret (obojica iz Francuske).
SRBIJA: Kojic, Curuvija, Sesum 2, Vujin 4, Vuckovic 3, Toskic 1, Stanic (5 odbrana),Ilic 7, Bojinovic 2, Markovic 1, Pejanovic (4 odbrane), Prodanovic 3, Andjelkovic 2, Nikolic 5.
BRAZIL: Santos, F. Silva 1, Souoza 1, Nasimento, Gaeta 1, E. Silva 1, Laureano 5, Gomes 2, Tores, Ribeiro 12, Fereira 2, M. Silva, Ertel 3, Hubenr 4.

Jovica Cvetkovic na konferenciji za novinare rekao je:
– Ocigledno da se nismo oporavili od utakmice sa Danskom u kojoj smo doziveli preveliki sok. Ovaj poraz ne znam drugacije da objasnim. Idemo dalje i nadam se da cemo se oporaviti do duela sa Norveskom.

Selekor Brazila Silva Vasington rekao je:
– Cestitam selekciji Srbije na fer i korektnoj igri. Ja sam ucio od nekadasnje skole SFRJ. Bila je ovo lepa utakmica. Bili smo uspesni u napadu i u odbrani i pobedili.